Društvo Region

МИНИСТАРСТВО ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ ПОКРЕНУЛО ПОСТУПАК ЗАШТИТЕ ПЛАНИНЕ ЈЕЛИЦЕ

МИНИСТАРСТВО ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ ПОКРЕНУЛО ПОСТУПАК ЗАШТИТЕ ПЛАНИНЕ ЈЕЛИЦЕ

У ЗАШТИЋЕНОМ РЕЖИМУ ОКО 6.196 ХЕКТАРА

Министарство заштите животне средине je покренуло поступак заштите планине Јелице као предела изузетних одлика. У информацији која је објављена на сајту Министарства у четвртак, 12. јанура, наведено је да ће ова планинска лепотица бити заштићена као природно подручје друге категорије.

Предео изузетних одлика „Планина Јелица” налази се у западној Србији, јужно од Чачка и северноисточно од Гуче. Према административној подели припада територијама градова Чачак и Kраљево и општине Лучани.

Карта Предела изузетних одлика “Планина Јелица“, фото са сајта Министарства  заштите животне средине

Како стоји у обавештењу Министарства заштите животне средине, планина Јелица представља природну границу између Драгачева и Чачанске котлине – у северозападном делу прелази у Овчар планину, а у југоисточном делу се надовезује на подручје Пекчанице. Захваљујући свом релативно изолованом положају, подручје које се предлаже за заштиту спада у зоне очуване природе и специфичан је склоп биолошке, геолошке и предеоне разноврсности и културно-историјског наслеђа.

Богат род печурака на Јелици

Укупна површина Предела изузетних одлика „Планина Јелица” износи 6.196,24 хектара. Према структури површина катастарских општина на подручју Града Чачка (Атеница, Бањица, Брезовица, Јежевица, Лозница, Петница, Премећа,  Рајац и Трнава), затим, Града Kраљева (Лазац) и Општине Лучани (Горачићи, Граб, Губеревци, Kаона, Милатовићи и Властељице) по власништву, површине у заштићеном подручју су према подацима Републичког геодетског завода у државном (43,88%), приватном (44,99%), јавном (2,25%) и црквеном (0,50%) власништву, односно, у другим облицима својине (8,38%). На подручју Предела изузетних одлика установљавају се режими заштите првог, другог и трећег степена.

Црква Св. Јована у Каони

Према Правилнику о критеријумима вредновања и поступку категоризације заштићених подручја, Предео изузетних одлика „Планина Јелица” се сврстава у другу категорију – регионалног, односно, великог значаја.

Поступак заштите покренут је на основу Студије заштите коју је сачинио Завод за заштиту природе Србије.

Завод за заштиту природе Србије доставио је 30. децембра 2022. године Студију заштите Предела изузетних одлика „Планина Јелица” Министарству заштите животне средине, као надлежном органу. Даном постављања обавештења и извода из Студије заштите на интернет страници Министарства испуњени су услови за покретање поступка заштите овог природног подручја у складу са Законом о заштити природе.

„Кањон“ у Горњој Атеници

Да подсетимо, Иницијативу за заштиту планине Јелице је 2019. године поднело Еколошко друштво „Драгачево“ и Локална акциона група „Драгачево – Јелица – Западна Морава“, а предлог је прихватио Завод за заштиту природе Србије као једина државна установа овлаштена за обраду и заштиту природних добара у Србији. Због пандемије короне, теренско истраживање планине Јелице није започето 2020, већ тек наредне, 2021, када су обављена два теренска истраживања, док су преостала четири спроведена током прошле године. У теренским истраживањима је учествовао стручни тим Завода за заштиту природе Србије од 15. стручних сарадника различитих занимања, који су истраживали вредно природно наслеђе планине Јелице.

На подручју планине Јелице налази се изузетно вредно природно, културно и духовно наслеђе у више од 20. драгачевских и чачанских села, чијом ће се заштитом постићи вишеструко корисни циљеви, међу којима су, пре свега, очување свега што је највредније, повећање вредности територије на којој се заштићено добро налази, а уједно и локалних производа и услуга. Вредно наслеће на подручју Предела изузетних одлика има образовну, културну, туристичку и промотивну улогу за локалне заједнице и представља посебну вредност коју треба чувати.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.