Predstavnici Ministarstva za manjinska i ljudska prava i društveni dijalog, na čelu sa ministarkom Gordanom Čomić juče su posetili Moravički okrug. Namera ovog ministarstva je da zajedno sa lokalnim samoupravama smanjuje diskriminaciju i razvija dijalog.
-Sanjamo o Srbiji u 2030. godini. Kroz dijalog razmenjujemo koliko su nam snovi dobri da bi do 2030. proizveli takvu realnost. To je ideja ovog ministarstva. Političari treba da budu graditelji snova i proizvođači realnosti. U Čačku smo imsli odličan razgovor, razmena tema koje se tiču i socijalne politike i položaja manjina ili Roma, ali naravno pričali smo i o razvoju Čačka – istakla je ministarka Čomić.
Ono što je na sastanku moglo da se čuje je da Moravički okrug, kada je reč o ljudskim i pravima nacionalnih manjina, ide korak ispred drugih, naglasio je načelnik okruga Slobodan Jolović.
-U Moravičkom okrugu su 98 odsto stanovništva Srbi, dva odsto se deklarišu kao Crnogorci i Romi i neznatan procenat ostalih nacionalnosti, što je jedan od razloga možda što nemamo ozbiljnih problema – rekao je Jolović.
Gradonačelnik Čačka Milun Topdorović ocenio je da je početak saradnje na opštem dijalogu između nevladinog sektora i lokalnih samouprava vrlo značajan kako bi se postigli što bolji rezultati u onim institucijama gde su nephodne promene za bolji i kvalitetniji život, pre svega romske populacije.
-U Čačku živi 580 Roma. Trudimo se, uz romskog kooordinatora, da oni učestvuju u svim aktivnostima u predškolskim i školskim ustanovama. Bitno nam je da život romske zajednice bude što kvalitetniji i bolji, a pre svega kada je reč o obrazovanju, jer obrazovani mladi ljudi imaju pravo na kvalitetan život – rekao je gradonačelnik Todorović.
Ministarka Čomić je na kraju istakla da će kroz razgovore sa predstavnicima okruga u Srbiji, ovo ministarstvo najbolje sagledati gde su problemi, a šta prioreti određenih lokalnih samouprava i na osnovu toga preduzimati konkretna rešenja na republičkom nivou.
I. M.