Priča o samohranoj majci troje dece Neveni Šipetić iz Čačka koja se teško snalazi za hranu, odeću i ogrev, privukla je veliku pažnju javnosti, čak i ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zorana Đorđevića koji ih je danas posetio.
Šipetići žive kao podstanari, a hranu i odeću najviše dobijaju od čačanskog Kola srpskih sestara.
„Molim se da uspem da deci stvorim krov nad glavom da imaju bolju budućnost u životu. Za sada mi je najpotrebnije samo da imaju deca hrane, pošto u tome slabo se snabdevamo i da ja počnem da radim”, rekla je Šipetić.
Đorđević kaže da država želi da brine o svim građanima na najbolji mogući način i da je tu za sve kojima je pomoć neophodna.
“Želimo da pošaljemo poruku da ukoliko u našoj državi postoje još neke porodice koje su specifične, koje nisu znale ili imaju nedoumicu o tome da li postoje neka prava koja imaju, a ne ostvarju, da se obrate ministarstvu”, naveo je Đorđević.
Ističe da je prošle godine ministarstvu stiglo više od 8.000 poruka i pitanja na mejl, dodajući da je odgovoreno na 90 odsto.“Cilj nam je da upoznamo sve građane sa njihovim pravima”, rekao je Đorđević.
Đorđević je zahvalio rukovodstvu grada Čačka na brzom reagovanju i uveren je da će porodica Šipetić na bolji i adekvatniji način biti zbrinuta.
“Videli ste da se radi o dečici koja su zlatna, kao i sva druga i koja zaslužuju da imaju detinjstvo kao i sva druga. Trudićemo se da kao država i ministarstvo budemo odgovorni i to pravo na detinjstvo omogućimo”, izjavio je Đorđević.
Gradonačelnik Milun Todorović, rekao je da Grad vodi računa o socijalnom staranju svojih sugrađan, dodajući da se iz lokalnog budžeta godišnje izvaja 345.000.000 dinara za socijalnu zaštitu.
“Nažalost ovakvih porodica je puno. Intervenisali smo brzo, obezbedili pomoć. Ovde je situacija malo kompleksnija zbog pitanja očinstva. U saradnji sa ministarstvom i zaštitnikom građana ućićemo u procerudu utvrđivanja očinstva za drugo i treće dete kako bi Nataša mogla da ostvari prava na određenu pomoć”, istakao je Todorović.
Prema njegovim rečima, majka je pre nekoliko dana bila na razgovoru u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, navodeči da je najvažnije da ona ima posao i redovna primanja.
“Najstarija devojčica je peti razred, odličan đak i kada vidite da je neko u ovakvim uslovima veoma uspešan to je obaveza svih nas da pomognemo”, naglasio je Todorović.
Član Gradskog veća zadužen za oblast socijalne zaštite Dragomir Šipetić, kaže da su već dolazili predstavnici Centra za socijalni rad i da postoji prostor za pomoć.
“Potrebno je da ovakve porodice uđu u sistem i važno ih je spoznati. Tri godine primam građane i pažljivo pomažemo i objašnjavamo šta su njihove obaveze. Grad preko Centra za socijalni rad i ustanova izdvojio velika sredstva. Imamo dovoljno sredstava i razumavanja za ovakve porodice, ali treba da znaju da se prijave za pomoć”, zaključio je Šipetić.
Izvor: MNA