Društvo

МИЛОШ ВЕСИН: МИР ЈЕ СТАЊЕ ДУШЕ

Свечану академију на деветим „Данима патријарха Павла“ обележили су наступи Црквене певачке дружине из Ниша „Бранко“, чачанске Уметничке групе „Деца Граца“, као и беседа професора др Милоша Весина, протојереја-ставрофора, теолога, психолога, лингвисте. Лепоту духовне песме Дружине која је основана још у 19. веку, отац Весин је обогатио важним поукама. Одржао је беседу је о Патријарху Павлу као миротворцу. Поменуо је и да у новије време о миру највише говоре људи који у себи носе немир…

„Деца Граца“

– Човек, ако је имало искрен, а не, тек тако, само хришћанин, не може да се не запита како је могуће да о миру говоре и покушавају да га проносе они који сами изнутра кипте немиром? И део сваке Литургије „За вишњи мир и спасење душа наших“, објашњава да тај мир не долази од нас, већ, једино, од Онога Који је имао право да каже: „Мир свој, дајем вама! Не дајем вам га као што вам свет даје да се не плаши срце ваше!“ Колико је данас око нас уплашених, колико је свако од нас уплашен за оно што ће бити сутра? Тако пропуштамо оно што је једино извесно, а то је Божији дар који се зове данас, јер јуче више не постоји, а сутра је незивесно и није у нашој власти. Због тога, како о миру могу да говоре они који у себи немају тај мир. И све то није ништа друго него политичка маскарада оних који би хтели да буду миротворци, без јединог, правог Миротворца, без Христа Спаситеља. Мир се не постиже за зеленим или било каквим другим столовима, већ је стање душе. Душе која тежи да буде Христолика. Тешко је бити Христолик и Христоносац! Зато је Господ у једном немирном и више него бурном времену подарио српском народу, намученом, многогрешном и многострадалном, који је увек жеднео за истином, Патријарха Павла. Изузетно смеран, Патријарх Павле је успео да надвиси, не растом, него својим смирењем и висином своје духовности… – указао је професор др Милош Весин.

КО САМ?

Он је испричао и један сусрет и разговор некадашњег шефа Цивилне мисије Уједињених нација за Косово и Метохију Бернара Кушнера и Патријарха Павла. Француски званичник је наступио врло жустро, али Патријарх му је поставио само једно питање на које, најчешће, уместо одговора, занемимо…

– Нама свима добро знани, Бернар Кушнер, дозволио је себи да пита нашег Патријарха: „Знате ли ви са ким разговарате, господине свештениче?“ Патријарх је, негледајући у њега, већ више у неку празнину из које је његов саговорник долазио, одговорио: „Ја знам ко сте, а знате ли ви?“ Поставио је најтеже питање за све нас – знамо ли ко смо – назначио професор Весин. Он је објаснио и да је миротворство тек једна степеница ка Христоликости и немогуће је да се достигне, уколико остале нису добро савладане.

Патријарх Павле је могао да буде миротворац, објаснио је отац Милош Весин, зато што је добро знао и шта значи бити сиромашан духом. Не сиромашног духа, што најчешће помислимо, ако не знамо право значење. Људи који су сиромашни духом знају где је њихово, а где Божије место…

ЖИВОТ ПО ЈЕВАНЂЕЉУ…

Свечаном академијом у суботу, 14. децембра, у Културном центру Чачак, завршени су овогодишњи „Дани Патријарха Павла“ у Чачку, са огранцима у Кућанцима, Гацку, Никшићу и Призрену. Сасавни део те манифестације била је и изложба крстова, насталих на дрворезбарској колонији колонији „Крст Патријарха Павла.“ Отворена је крајем септембра, на Крстовдан, у порти Манстира Благовештење. Главни организатор свих тих догађаја је Удружење „Павле – живот по Јеванђељу“, уз помоћ и подршку Центра за неговање традиције и Културног центра. Покровитељ је Град Чачак.

Професор др Драго Милошевић, Удружење „Павле – живот по Јеванђељу“ и отац Милош Весин

 Догодине, десети „Дани Патријарха Павла“ имаће више садржаја. Поред дрворезбарске колоније и изложбе, биће објављен часопис и приређена изложба „Патријарх Павле у делима ликовних уметника.“

– Патријарху Павлу је Господ отворио пут ка незабораву. Њему није потребан овај догађај, али нама јесте да бисмо се трудили да живимо по Јеванђељу и да тежимо Христоликости – поручио је професор др Драго Милошевић, у име Удружења „Павле – живот по Јеванђељу.“ Он је поделио захвалнице учесницима Свечане академије, Црквеној дружини „Бранко”, оцу Милошу Весину и Уметничкој групи удружења „Деца Граца.“ Такође, захвалио је представницима из других градова у којима се одржавају Дани Патријарха Павла, који нису пропустили ни у ову свечаност, а нарочито деведесетогодишњем проти Милутину Тимотијевићу, некадашњем професору и ректору Призренске богословије…

Детаљније у наредном издању листа „Чачански глас“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.