G.Milanovac Selo

МИЛАНОВАЧКА СЕЛА ТУРИСТИЧКИ АДУТ ГРАДА НА ДЕСПОТОВИЦИ

Општина Горњи Милановац у последњих неколико година бележи значајан раст у области сеоског туризма и добар је пример како уз заједнички рад и труд, домаћина, Туристичке организације и локалне самоуправе, постати једна од водећих дестинација сеоског туризма у Републици Србији. На територији рудничко-таковског краја регистровано је више од 120 сеоских домаћинстава.

поглед са Прљуше

 – Наша општина препознала је потенцијал сеоског туризма и уложила значајна средства у његов развој и у 2024. години издвојено је пет милион динара за подстицајна средстава у туризму која се додељују за опремање објеката и проширење капацитета. Главни критеријум за доделу средстава је број ноћења на годишњем нивоу, као и колико година се наши домаћини баве туризмом. Туристичка организација заједно са локалном самоуправом активно ради на промоцији домаћинства кроз разне манифестације које организујемо на територији наше општине, али и путем различитих медија и то све доприноси повећању видљивости наше општине као значајне туристичке дестинсције, пре свега, у области сеоског туризму – рекла је Невена Обрадовић, директорка Туристичке организације општине Горњи Милановац.

Невена Обрадовић, директорка Туристичке организације општине Горњи Милановац

Поред тога што велики број домаћинстава располаже смештајним капацитетима, услуга домаће, традиционалне кухиње овог краја коју припремају љубазни и гостопримљиви домаини, један је од главних разлога зашто се туристи често враћају.

 – Наша домаћинства нуде различите типове садржаја од традиционалних кућа до модерних апартмана, како би задовољили потребе различитих типова туриста. Поред смештаја, домаћинства често нуде и додатне садржаје, домаћу кухињу, организовање различитих активности, као што су шетње, бициклизам, јахање, дегустација локалних производа. Већина домаћинства опремљена је основном инфраструктуром која је потребна за пружање услуга у туризму – Обрадовић.

манастир Враћевшница

Територија општине Горњи Милановац обухвата простор планина Рудник, Сувобор и Маљен, богата је бројним природним лепотама. Туристичка атракција добро позната домаћим и страним туристима свакако је и Srpski Holivud. Свако ко посети Горњи Милановац обиђе и неку од познатих културно-историјских знаменитости, као што су Црква Светог Саве на Савинцу, прва задужбина кнеза Милоша Обреновића, Црква Свете Тројице у центру, која је такође његова задужбина, манастир Враћевшница, манастир Вујан.  Бројна археолошка налазишта на Руднику, спомен-комплекс „Таковски грб”, спомен-комплекс „Брдо-мира”, Аеродром на Галовића пољу у Прањанима сведоче о богатој и бурној историји нашег народа.

– На територији општине Горњи Милановац имамо два предела изузетних одлика, то је планина Рајац и у току је проглашење планине Рудник за предео изузетних одлика, што говори да смо богати природом, заштићеним биљним и животињски врстама, у тим областима заступљен је активни туризам, бициклизам, пешачење, стазе су обележене. Инфраструктурна опремљеност наших села је на завидном нивоу. Лако смо доступни и због ауто-пута „Милош Велики“, све то доприноси експанзији – казала је директорка ТО.

Повратак младих на село, потенцијал је за развој сеоских средина на територији читаве Србије, па тако и рудничко-таковског краја.

манастир Вујан

–  Имамо доста младих који живе у градовима, а пореклом су из наше општине, домаћинства њихових предака некада су се бавила пољопривредом, па се они сада углавном преоријентишу на сеоски туризам. Опредељују се за ову делатност и због поменутих субвенција, али и зато што је доста туриста из великих градова, Новог Сада, Београда опредељено за боравак код нас, због природе, минералних вода. Ми, као Туристичка организација, направили смо нов туристички водич, као и сајт општине на коме су у великом делу заступљени наши домаћини који се баве сеоским туризмом, тако да је то све једна заједничка прича труда и рада домаћина, Туристичке организације и Општине Горњи Милановац – рекла је Обрадовић.

На пример добре праксе Горњомилановчана, угледале су се и друге општине у околини, које свакако имају доста потенцијала за развој села.

Виолета Јовичић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.