Društvo

MEĐUNARODNI POPIS PTICA VODENIH STANIŠTA 2021.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) od 8. do 30. januara organizuje i sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa (International Waterbird Census – IWC). Istraživanje je započetoe davne 1966. godine i predstavlja jednu od najstarijih i najmasovnijih aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pojedine lokalitete će obići u saradnji sa upravljačima zaštićenih područja i drugim institucijama koje se bave vodama i zaštitom prirode. Ove godine posebna pažnja biće posvećena tokovima Dunava, Save, Tise, Zapadne Morave, Drine i ostalih većih reka u Srbiji.

– Zahvaljujući razgranatoj mreži članova, volontera i saradnika i ove godine ćemo se potruditi da obiđemo sva važna vodena staništa, beležimo i brojimo ptice, kao i stanje samih vodenih ekosistema – kaže Marko Šćiban iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica.

Kao i ranijih godina sa brodova, iz automobila ili pešaka brojaće se patke, guske, labudovi, gnjurci, ronci, čaplje, galebovi i ostale ptice koje borave na vodama ili uz njih. Saznanja do kojih se dolazi kroz ovo istraživanje koriste se za preduzimanje konkretnih koraka u zaštiti populacija divljih ptica i vodenih staništa koja su značajna za očuvanje biodiverziteta i ostalih prirodnih resursa poput pijaće vode.

Podaci koje ornitolozi u Srbiji prikupe na kraju objedinjuju se i šalju u svetsku bazu podataka koju vodi organizacijaWetlands International.Terenski obilasci za brojanje ptica i ovaj put biće iskorišćeni za dokumentovanje i prijavljivanje različitih oblika uništavanja ptica i prirode.

Ukoliko ste zainteresovani da doprinesete zimskom popisu ptica, dobrodošli ste. Za pojašnjenja i detaljna uputstva pišite rukovodiocu popisa Marku Šćibanu na imejl adresu: iwc@pticesrbije.rs.

– Svako, uključujući potpune početnike, može da doprinese unapređenju znanja o zimskom rasprostranjenju i brojnosti ptica u Srbiji. Kako bismo olakšali terenski rad pripremili smo dva elektronska priručnika na srpskom jeziku. Dovoljno je da nam se javite kako bismo vas usmerili ka vašem lokalnom koordinatoru popisa. Vrlo je važno da svi volonteri prilikom rada na terenu budu obazrivi i da paze na svoje zdravlje i bezbednost – istakao je Šćiban.

Iako će sve aktivnosti tokom istraživanja biti na otvorenom u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije napominju da virus SARS-CoV-2 još uvek intenzivno cirkuliše na teritoriji Republike Srbije. Stoga unapred mole sve učesnike da tokom trajanja akcije vode računa o poštovanju preventivnih mera u cilju smanjenja rizika nastanka i prenošenja ove infekcije. Informacije o preventivnim merama možete pronaći na stranici: https://covid19.rs/.

Kontakt osobe:

Slobodan Knežević, 0641260269, slobodan.knezevic@pticesrbije.rs

Marko Šćiban, 0638800716, marko.sciban@pticesrbije.rs

Prošle godine  aktivisti Društva ljubitelja ptica i prirode “Sove na oprezu” prošli su svih 220 kilometara sliva Zapadne Morave, od Prijanovića kod Požege do Stalaća, kao i delove duž njenih pritoka. Brojnost vrsta ptica bila je na nivou prethodnih godina, ali su viđene i ptice koje se kod nas retko susreću, kao što su crnogrli morski gnjurac, koji je viđen na Gružanskom jezeru. Na istom terenu i na jezeru Međuvršje viđen je belorepan, najveći oralo u Srbiji, koji uglavnom naseljava područja Vojvodine. U Međuvršju su aktivisti “Sova na oprezu” popisali i retke vrste patki – lastarku, riđoglavu patku, dupljašicu, barsku šljuku, kašikaru, velikog ronca…

Ipak, prošle godine na čitavom terenu zabeležen je drastično manji broj ptica.  

Priredila: V. T.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.