Društvo

„MEDIJSKA NE/VIDLjIVOST OSOBA SA INVALIDITETOM“- NOVINARSKE RADIONICE U ŠKOLI „1. NOVEMBAR“

U Školi za osnovno i srednje obrazovanje „1. novembar“ početkom narednog polugodišta prvi put biće formirana novinarska sekcija. Za sada će u sekciji biti desetak učenika te škole, pomagaće im njihovi nastavnici, pre svega profesor engleskog jezika Sandra Slović, psiholog Ljiljana Marić i profesor fizičkog Srbo Ristanović, a ideja je da sekcija vremenom preraste u stalnu školsku aktivnost. Ovo je jedan od rezultata upravo okončanog projekta „Medijska ne/vidljivost osoba sa invaliditetom u Čačku“, koji je proteklih meseci realizovao Džoker Naksi radio.


Povodom završetka projekta u ponedeljak, 16. decembra u ŠOSO „1. novembar“ održana je tribina. Marina Glišić, koordinatorka projekta i novinarka Silvija Pašajlić sprovele su obuku, ali kako su istakle, i one su od dece mnogo toga mogle da nauče. Od septembra je održano pet radionica sa učenicima nižih i viših razreda. Oprobali su se u kreiranju novinarskih priloga za radio „Džoker Naski“, vodili su razgovore sa gostima radionica, među kojima su bili i gimnazijalci.
Marina Glišić istakla je da su osobe sa invaliditetom i dalje medijski „neviljive“, iako se o njima mnogo više govori.

-Još su mnogi u svojim domovima ili u ustanovama, poput Škole „1. novembar“, ali na drugim mestima jako su malo vidljivi. Neophodno je da svi budemo uključeni da bi se to promenilo – jedan je od zaključaka Marine Glišić.


Milorad Đondrić, direktor ŠOSO, smatra da učenici, zbog brojnih sportskih i drugih aktivnosti, imaju dobru komunikaciju sa novinarima, ali da su ovakve radionice veoma važne zbog lakšeg i boljeg uključivanja u društvo.
Osim đaka, koji su odabrani prema njihovim mogućnostima i interesovanju, u radionicima su učestvovali i roditelji, koji su savetima i sugestijama mnogo pomogali. Kako je nagovestila Marina Glišić, postoji ideja da u nekom narednom projektu upravo roditelji budu polaznici radionica. Lidija Mojsilović i njena ćerka Marta bile su redovne na radionicama. Lidija je pohvalila ideju o organizovanju novinarskih radionica.


O tome šta su naučili i koji su dalji planovi govorili su učesnici u radionicama – Tijana, Radica, Vlade, dvojica Nikola… Zadovoljstvo zbog novog iskustva je veliko, nezaboravno je i druženje tokom svih časova. Naučili su i da se trema može pobediti, a ponekad, i kad se ne uspe, ona može biti pozitivna. Svoje priloge članovi novinarske sekcije će u početku postavljati na fejsbuk stranicu škole, ali se nadaju da će imati dosta lajkova i pozitivnih reakcija.


Projekat „Medijska ne/vidljivost osoba sa invaliditetom u Čačku“ sufinansiralo je Ministarstvo kulture i informisanja.
V. T.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.