Aktuelno Društvo Grad Obrazovanje

МЕДИЦИНСКА ШКОЛА НАЈПРЕДУЗИМЉИВИЈА У СРБИЈИ

Медицинска школа недавно је добила међународну награду „The Entrepreneurial School Award 2024” захваљујући којој је проглашена за најпредузимљивију школу у Србији. Престижну награду додељује  организација Достигнућа младих у Србији (Junior Achievement Serbia). Ова награда резултат је заједничког рада и посвећаности ученика и наставника, који се труде да ученицима на различите, савремене начине представе предузетништво као једну од главних вештина у пословном свету.

фото: Јелена Драмићанин

– Организација Достигнућа младих у Србији бави се развијањем предузетничких вештина у читавом свету, скоро у свој држави постоје огранци те организације и огроман број учесника из читавог света учествује у том програму. Нас су препознали ове године и доделили су нам ову престужну награду. За то су заслужни наши учесници који су веома заинтересовани за Предузетничку секцију која у школи постоји већ неколико година. Наша школа учествовала је у великом броју такмичења, пројеката и конкурса, тако да је све то укупно резуртирало том наградом. Реч је о такмичењима које организује организација Достигнућа младих у Србији, али и друге организације, рецимо S.A.V.E. ambassadors, које је у организацији Банке Интезе, Научно технолошки парк, GREENTECH СТАРТАП где су наши ученици освојили друго место. Редовно имамо ученичке компаније и сваке године идемо на такмичење „Најбоље ученичке компаније“ –  каже Јелена Драмићанин професор српског језика и књижевности у Медицинској школи.

фото: Јелена Драмићанин

Иако смо свакога дана суочени са тим да технологија све брже напредује, захваљујући бројним технолошким иновацијама, али и савременим реформама образовања ученици у школама имају могућност да науче много тога и на ваннаставним активностима, што ће допринети у њиховом каснијем раду и пословању. Мејкерс лаб, односно учионица коју је чачанска Медицинска школа добила прва у Србији пре две године, донела је многе бенефите ученицима. На задовољство наставног кадра ученици су веома заинтересовани за рад у иновативној учионици, али у Предузетничкој секцији.

–  У првој години када је основана Предузетничка секција имали смо једну ученичку компанију, а претходне школске године имали смо чак пет компанија. Прве године било је обухваћено укупно шест ученика, а претходне године програмом Ученичке компаније и Предузетничке секције обухваћено је 250 ученика, што показује да су деца веома заинтересована. За читав пројекат заслужна је наша колегиница  професорка предузетништва Владислава Јефтовић која је координатор Мејкерс лаба и оснивач Предузетничке секције. Прошле године такмичили смо се први пут и на такмичењу „Пословна етика“ – казала је Наташа Пантовић, професор информатике и додала да је иновативна учионица Мејкерс лаб живо место, са концептом да то буде мултидисциплинарни приступ настави.

–  Према савременим реформама образовања ми смо у обавези да развијамо те предузетничке вештине код ученика. Деца траже нешто што је ново, што је другачије, тај први тим од шест ђака се сам пријавио, онда када су остали видели какви су резултати и како се ради, онда су се и остали пријавили и тако се прича проширила из године у годину – истакла је Драмићанин.

Сарадње са успешним домаћим привредницима од великог су значаја и за децу и за школу. Кроз рад са људима који су у предузетништву годинама, ученици могу стећи нова знања и вештине које се примењују у пракси, а које ће касније моћи сами да примене.

–  Остварили смо доста контаката са великим бројем компанија и институција, тај списак наших сарадника је импресиван. Само неки од њих су: Центар за промоцију науке, Nordeus Fondacija, Иницијатива дигитална Србија, НТП Чачак, Ђенерали осигурање, Канцеларија за младе, PS Fashion, Банка Интеза, Kvantoks, Медилаб, ове године сарађиваћемо са Техничким факултетом, а са Уникредит Банком радићемо на пројекту „Финансијска писменост“ – рекла је Драмићанин.

Пројекти које имају прилику да реализују ученици свих смерова подстичу креативно размишљање, тимски рад, што је свакако једна од позитивних карактеристика која ће им значити у радном односу, као и јавни наступ за који ће учешћем на овим секцијама бити спремнији.

– Пријавила сам се за ученичку компанију јер желим да стекнем практично искуство у вођењу посла, развијању идеја и тимском раду. Такође, желим да развијем своје вештине комуникације, организације и предузетништва, јер верујем да су оне кључне за мој лични и професионални развој. Рад у ученичкој компанији имао је велики утицај на мене, јер ми је омогућио да стекнем искуство у области предузетниства и рада у тиму. Научила сам како да се суочавам са изазовима у пословном окружењу, развијам вештине комуникације и решавања проблема – казала је Тамара Грочић, матурант на смеру медицинска сестра васпитач.

–  Волим нове изазове и зато сам желела да себи докажем да могу све да постигнем што наумим, поготово што сам из Медицинске школе, а опробавам се у предузетништву. Желела сам да пробудим своју креативност и да се забавим, то сам и успела. Моје мишљење је да свако ко жели да учествује то и уради, научиће пуно тога, упознати пуно вршњака и забавити се – рекла је Ива Драгојловић,  ученица трећег разреда на смеру медицинска сестра техничар.

–  Одлучила сам да се придружим Предузетничкој секцији јер волим изазове и желела сам да научим како да своју идеју претворим у конкретан производ или услугу. Програм Достигнућа младих нам је пружио прилику да развијамо креативност, радимо у тиму и стичемо практична знања из предузетништва. Бенефити су бројни – научили смо како да анализирамо тржиште, правимо бизнис план и представимо своју идеју на најбољи начин. Поред тога, стекли смо самопоуздање и имали прилику да сарађујемо са стручњацима из различитих области, што нам је помогло да освојимо ову престижну награду – казала је Ивана Пантовић, трећи разред на смеру лабораторијски техничар.

–  У оквиру организације Достигнућа младих и конкурса о етичкој дилеми, мој рад је одабран за похвалу међу 87 пристиглих радова. По први пут окушала сам се у промишљању о неком сложеном проблему. Одбрана рада захтевала је сажето сагледање социјалне, правне, психолошке и економске стране проблема, али и етичку анализу. Користећи примере из живота и књижевности прожете деонтолошком етиком и етиком врлине, стигла сам до циља, а то је било налажење исправног, односно најбољег решења проблема. Веома сам задовољна резултатима, с обзиром на то да сам била најмлађа међу награђенима и похваљенима – рекла је Марија Милошевић, ученица другог разреда, смер медицинска сестра техничар.

Снежана Јоловић, директорка Медицинске школе

Директорка Медицинске школе Снежана Јоловић, истакла је да је поносна на резултате које су заједнички постигли ученици и професори, трудећи се да децу практичним вештинама науче на савременији начин који се тренутно користи у пословном свету.

–  Награда је резултат рада ученика и колегиница које воде Предузетничку секцију у којој су сви врло активни. Први Мејкерс лаб отворен пре две године у Србији, отворен је код нас. Имамо велику подршку локалне самоуправе и домаћих копманија, као што је PS Fashion, а овим путем бих позвала привреднике из нашег града да се придруже бројним компанијама и да и они сарађују са ученицима на пројектима. С обзиром на то да смо ми Медицинска школа, важна је сарадња са Медилабом, али можемо је остварити и са Апотекарском установом, Општом болницом, са којима и иначе сарађујемо, сматрам да је то важно за нас као школу, али и за град – рекла је Снежана Јоловић, директорка Медицинске школе.

Чачанска Медицинска школа пружа широк спектар знања, а ученици се могу определити за један од шест образовних профила. Школа ђацима омогућава да стекну знања и развију стручне компетенције, али и да се припреме за усавршавање и каснији професионални рад.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.