МАСОВНО СУШЕЊЕ ИЗДАНАКА МАЛИНЕ ШИРОМ СРБИЈЕ
КАКО УМАЊИТИ ШТЕТУ?
Са престанком кишног и уласком у сушни период, широм Србије појавило се масовно сушење изданака малине, што ће додатно редуковати овогодишњи род овог извозног воћа. Да би се овој појави стало на пут и умањиле погубне последице веома израженог сушења малине, пољопривредни стручњаци препоручују третман искључиво приземних делова биљке биопрепаратима који нису изразито скупи, а има их на нашем тржишту.
Сушење изданака малине је уобичајена појава на прелазу кишног у сушни период, али је ове године, како наводи др Александар Лепосавић из чачанског Института за воћарство, нарочито изражено и масовно, јер су малињаци прилично оштећени и у лошем кондиционом стању, пре свега, због неповољних временских прилика, као и смањених улагања. Због лоше откупне цене малине у 2023. години, али и неизвесности ове сезоне, пољопривредници нису били мотивисани да улажу много средстава и спроведу све неопходне мере, како би опоравили своје малињаке.
– Све то што се дешава није ништа неуобичајено, али ће допринети да се додатно смањи овогодишњи род малине. Како се процењује, род малине је у овој сезони због лоших временских прилика и у зависности од локалитета умањен за 40 до 70 одсто. Када се то узме у обзир, у засадима у којима се појавило сушење изданака тешко да се може рачунати на било какав род. Произвођачи треба да знају да се последице сушења изданака малине могу у одређеној мери умањити, али то никако не подразумева да користе скупе биолошке препарате, којих има на нашем тржишту и које трговци највише форсирају. Такође, уобичајена је појава да наши произвођачи у покушају да сузбију сушење изданака малине прибегавају коришћењу „Ридомила“, што је апсолутно забрањено и у овом периоду вегетације погрешно. На нашем тржишту постоје одређени биопрепарати који нису толико скупи, а веома су делотворни. Најчешће се користе препарати са ефективним микроорганизмима и у називу обично имају префикс ЕМ. Њима се обично третира приземни део малине, ређе читава биљка – објашњава др Лепосавић.
Биопрепарати у себи садрже гљиве компетиторе, које спречавају развој фитофторе, трулежи и осталих патогена који доводе до сушења малине. Уз заједничку примену са аминокиселинама, доводе до побољшања кондиције изданака и засада малине у целини. Ове препарате, како наводи наш саговорник, треба користити у комбинацији са заливањем или пред кишу.
Сушење изданака малине је нарочито изражено на земљиштима лошијих механичких карактеристика и на киселим земљиштима на којима се ово воће највише гаји. Иначе, осиромашење земљишта и недостатак органске материје је један од основних разлога масовне појаве сушења изданака малине.
Један од начина да се предупреди ова појава је и калцизација земљишта, наводи др Лепосавић.
В. С.