Na 50. Međunarodnom sajmu obrazovanja i nastavnih sredstava, koji je ove godine održan od 23. do 27. oktobra u Beogradu, pod sloganom „Obrazovana Srbija, uspešna Srbija“ učestvovali su i profesori i učenici Mašinsko-saobraćajne škole u Čačku. Prema rečima profesora Dragiše Petkovića, organizatora praktične nastave, najbitnije za školu i grad, odnosno za obrazovanje je što je ova srednjoškolska ustanova spojila, ne pet obrazovnih profila, nego pet područja rada, a to su mašinstvo, elektronika, informatika, mehatronika i umetnost.

– Eksponat koji smo mi prikazali – Bizmarkov brod, koji je dobio ime po nemačkom kancelaru, iduće godine će biti kompletno završen. Maketa sa elektronikom za navođenje, pokretanje i upravljanje urađena je u našoj školi. Reč je o jednom od najpoznatijih ratnih brodova Drugog svetskog rata, koga su Britanci pokušavali tri dana da potope i, nažalost, na kraju su uspeli. Pored toga, škola je prezentovala i određene modele iz oblasti robotike koje su naši đaci programirali. Jedan od interesantnih detalja bilo je kretanje robota koji je delio flajere na Sajmu – kaže profesor Petković i dodaje da poslednjih godina škola ima izuzetnu podršku lokalne samouprave i privrednika, jer školuje kadrove koji su neophodni za potrebe privrede Čačka i Srbije.
Profesor je podsetio da Mašinsko-saobraćajna škola ima veoma dobro opremljene radionice, najsavremenije mašine, tri CNC glodalice, dva CNC struga, 3D štampač, sve ono što je u vezi sa industrijskom revolucijom 4.0.
– Naši đaci su izuzetni praktičari, što je i najbitnije, a teorijska znanja i praktične veštine su pokazali i na ovogodišnjem Sajmu obrazovanja. Ponosimo se njima, to su odgovorna, pametna deca, koja znaju šta hoće i poštuju sva pravila i dogovore. Takođe je važno i to što su naučili da bez timskog rada nema uspeha – rekao je profesor Petković za “Čačanski glas”.

Osim našeg sagovornika, na Sajmu su učestvovali i profesor Dragiša Teofilović i dva učenika četvrtog razreda Mihailo Stepanović i Nikola Tomašević.
– Na Sajmu smo mogli puno da vidimo, steknemo razna iskustva, upoznamo nove ljude, profesore srednjih stručnih škola i fakulteta. Inače, obrazovni profil tehničar mehatronike je veoma interesantan, jer spaja više oblasti. Budućim srednjoškolcima bih preporučio da upišu ovu školu, jer ima odlično opremljenu radionicu za sticanje prakse – izjavio je Nikola Tomašević, koji planira da studira mehatroniku u Sloveniji.
Mihailo Stepanović, koji takođe planira da studira mehatroniku, ali u Novom Sadu, zajedno sa drugom je predstavljao školu sa više projekata:

– Maketom nemačkog bojnog broda Bizmark spojili smo više oblasti i to zahvaljujući našem smeru koji obuhvata elektroniku, mašinstvo, hidrauliku, pneumatiku i programiranje. Škola nam je omogućila odlične uslove za rad, a kao donaciju smo dobili najnoviju opremu firme “Festa”. Naša škola ima i odličan nastavni kadar, a osim što nam prenose znanje, profesori nam uvek rado pomažu da rešimo sve probleme. A najvažnije je što će učenici, posle završenog bilo kog smera, imati posao i budućnost – rekao je Stepanović, naglašavajući da je ova čačanska škola među najboljim mašinskim obrazovnim centrima u Srbiji.
– Zahvaljujemo gradonačelniku Čačka i privrednicima koji pružaju podršku školi i pomažu učenicima da učestvuju na raznim sajmovima i takmičenjima. Nije jednostavno obezbediti smeštaj za učenike i profesore, a zahvaljujući dosadašnjim postignutim rezultatima, od organizatora Sajma dobijamo besplatan štand. Ovoga puta je i profesor Dragiša Petković ustupio smeštaj jednom našem učeniku. Moramo timski da radimo, a naš kadar i učenici su dokazali da je to recept uspeha. Danas je ponovo veliko interesovanje đaka za ovu školu, koja je među prvima kada se sprovode reforme i organizuju stručne obuke za nastavnike, jer su uvek raspoloženi da čuju i vide nešto novo i kasnije primene u nastavi. Imamo i odlične nastavnike praktične nastave, koji su nekada bili i u proizvodnji, pa mnoge procese mogu da demonstriraju učenicima. Naši đaci znaju da sve probleme možemo zajedno da rešimo. Ali, moraju da budu vaspitani i da ne odustaju od svojih ideja. Važno je celoživotno učenje, jer rad i znanje uvek pobeđuju – poručio je direktor Mirko Lazović.
N. R.