Kultura Obrazovanje

МАШИНСКО-САОБРАЋАЈНА ШКОЛА ДОБИЈА НОВИ ОБЈЕКАТ – КАБИНЕТИ ЗА ТЕКСТИЛНУ СТРУКУ ПО ДУАЛНОМ ОБРАЗОВАЊУ

У дворишту Машинско-саобраћајне школе од пре два месеца су грађевински радници чачанског предузећа „Рамарк“. Они граде нови објекат намењен за дуално образовање ученика текстилне струке, које је у овој школи уведено још 2017. године. Захваљујући и лепом јесењем времену, већ је урађен велики део посла. Према раније планираној динамици, објекат би требало да буде завршен до пролећа. Затим ће у кабинете бити допремљена савремена опрема, како би следеће школске године у новом простору све било спремно за наставу.

Мирко Лазовић, директор Машинско-саобраћајне школе, каже да је ово заједничка идеја школе, Града Чачка и привредника, пре свега компанија „Тifany“ и „P.S. fashion“, које и кроз праксу ученика текстилног профила учествују у реализацији дуалног образовања. Изградњу новог и већег простора наметнуле су потребе. Наиме, прве три генерације дуалног образовања били су кројачи, а сада школа има и четврти степен – техничаре-моделаре.

Мирко Лазовић, директор МСШ

– Изградњу новог објекта финансира Град Чачак са више од 35 милиона динара. У приземном објекту, бруто површине 320 квадрата, биће четири просторије: кабинет за рачунаре, које ученици текстилне струке користе за моделирање, већа просторија биће за потребе конструкције материјала, у једној учионици биће машине за шивење, а један простор биће искључиво изложбени, у коме ће ученици приказивати све оно што раде… Све ће то створити боље услове за реализацију саме наставе. У новом објекту биће урађена и хидрантска мрежа, како то налажу услови. Према уговору, рок за изградњу је 210 дана, односно, до почетка марта следеће године – наводи директор Лазовић.  

Интересовање ученика за текстилни смер је из године у годину све веће, јер то диктирају и потребе привреде. Убрзо, после формирања одељења дуалног образовања у Машинској школи, и на Факултету техничких наука уведен је смер за текстилну индустрију.

– У Србији нема техничара моделара одеће, јер су се раније школовали у Словенији. Из наше школе следеће године изаћи ће прва генерација – најављује директор.

Већ шест година ради се на озакоњењу постојећег објекта Машинско-саобраћајне школе и како истиче директор Лазовић, требало би и то ускоро да буде окончано.

– Тада можемо очекивати и већа средства за реконструкцију целе школе, преко Министарства за јавна улагања, за шта имамо обећања – каже Лазовић и додаје да је у току реконструкција тоалета за наставнике, за шта је од ресорног Министарства добијено око четири и по милиона динара.

В. Т.

У БУДУЋНОСТИ И РЕГИОНАЛНИ ТРЕНИНГ ЦЕНТАР?!

Машинско-саобраћајна школа могла би ускоро да постане Регионални тренинг центар за образовне профиле у ауто-индустрији, за формално и неформално образовање. Идеја постоји већ дуже време, а додатно је подстакла и недавна најава доласка немачке команије „PWO SEE“ која се бави производњом делова и опреме за моторна возила. Ова веома перспективна прича била би реализована преко Канцеларије за дуално образовање и вероватно би и за те потребе био грађен нови објекат.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.