Društvo

Локалне самоуправе појачале мере популационе политике

Пише: Виолета Јовичић

Према подацима Републичког завода за статистику у прва два месеца ове године у Србији рођено је 10.088 деце, што је за пет беба, више него у истом периоду прошле године, када их је рођено 10.083. Већ почетак ове године обећава много, у односу на прошлу годину, када је био приметан пад броја новорођених беба у односу на 2022. На самом почетку ова година била је берићетна кад су у питању новорођенчад, на самом почетку, другог дана Божића, у чачанском породилишту рођено је седам беба, три дечака и четири девојчице, слична ситуација је тих дана била и у Крагујевцу. У Чачку је у 2023. години на свет дошло 1.212 беба.

прим др Славица Драгутиновић, председник Савета за популациону политику

– Већ неких осам година нема пада броја новорођенчади, тај број се држи ту негде. Стопа ферилитета у Чачку је 1.67, а на нивоу Републике је 1.53. Чачак је у Србији изабран за град породице, добили смо тај пројекат „Људи чине град“. У нашем граду су препознали мере које се спроводе на нивоу целог града, не могу да изузмем ни привреднике који у оквиру својих привредних друштава имају низ мера које се надовезују на оне мере које подржавају Република и град. Поред директних мера у подстицају рађања, имамо и мере за субвенционисање комуналних услуга, које се дају свим породицама са троје или више деце, то могу бити субвенције грејања, воде, електричне енергије, али те мере се спроводе код свих породица које имају више деце. За кориснике комуналних субвенција раније је било око милион динара, сада је то око пет милиона, прилично већа цифра и драго ми је због тога. Поред тога имамо мере за незапослене породиље, где град Чачак даје одређена средства за незапослене породиље, независно да ли су житељке руралног или урбаног дела града. Чачак је ове године повећао давања за новорођенчад, сада је једнократно давање за прво дете 20.000, за друго 30.000, за треће 40.000 динара. Поред тога, издвојили смо средства за биомедицинску оплодњу, а тиче се другог детета, тако да сада породице које желе друго дете, а не могу га добити природним путем, могу да користе давања Града Чачка. Код тих давања нема ограничења година старости, за разлику од Републичке, која има то ограничење. Град је увек у потпуности субвенционисао те трошкове – рекла је прим др Славица Драгутиновић, председник Савета за популациону политику.

Поред мера подршке родитељству које дају град и држава, привредници града на Морави новчаним средствима, али и повластицама на послу подржавају родитеље.

– Мислим да мере подршке родитељима веома значе. Када је реч о нашим привредницима, они, такође, имају мере попут слободног дана за рођендан детета, за полазак у школу, скраћено радно време за жене које се враћају са породиљско одсуства, једнократна давања. Ми у Чачку имамо индекс благостања, то је неко мерило ситуације у једном граду или Републици, ту се мере разни параметри, у последњим годинама у нашем граду по том питању урађено је много, изградња спортских терена, мобилијара, изградња вртића у Заблаћу, имаћемо и вртић у Трбушанима, то су све неке мере које ће младим родитељима олакшати свакодневицу – рекла је др Драгутиновић.

Када је реч о мера популационе политике у другим општинама Моравичког округа, у општини Лучани те мере се редовно спроводе, са циљем да се повећа природни прираштај. Министарство за бригу о породици и демографију о суфинансирању мера популационе политике и подршке у области породице и деце јединица локалне самоуправе издвојило је око шест милиона динара, док ће локална самоуправа из буџета издвојити додатних четири милиона динара, а средства ће бити намењена за реализацију програма бесплатног вртића за свако треће дете у породици, као и за програм бесплатних уџбеника за сву децу школског узраста од првог до четвртог разреда основне школе.

Крајем прошлог месеца министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић, уручила је представницима 68 локалних самоуправа уговоре о суфинансирању пронаталитетних пројеката и мера, за шта је укупно издвојено 400 милиона динара. Другу годину заредом новац од ресорног министарства добила је општина Ивањица. Ова општина ће на тај начин наставити исплату накнаде за незапослене породиље, као и помоћ брачним паровима за вантелесну оплодњу.У подголијској варошици 2023. године за вантелесну оплодњу било је издвојено 300 000, ове године она су увећана и износе 450 000 динара. Још једна нова мера јесте да ће локална самоуправа за свако новорођено дете издвојити по 50 000 динара. Према статистичким подацима, у 2023. години рођене су две бебе више, него 2022. године.

Када је реч о Горњем Милановцу, и тој локалној самоуправи ради се на мерама популационе политике, за свако прворођено и другорођено дете брачни пар добија накнаду од 60.000 динара, а за треће, четврто и свако наредно дете, родитељи добијају новчану помоћ од 100.000 динара.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.