Драган Штављанин
Grad Selo

ЛОКАЛНЕ МЕРЕ ПОДРШКЕ ПОЉОПРИВРЕДИ: ОСВРТ НА 2022. И НАЈАВЕ ЗА 2023. ГОДИНУ

ЛОКАЛНЕ МЕРЕ ПОДРШКЕ ПОЉОПРИВРЕДИ: ОСВРТ НА 2022. И НАЈАВЕ ЗА 2023. ГОДИНУ

УВЕЋАНО ИНТЕРЕСОВАЊЕ ЗА СУБВЕНЦИЈЕ – ОДРАЗ ПОВЕРЕЊА ПОЉОПРИВРЕДНИКА

У услувима велике економске кризе која је захватила читав свет, па самим тим и Србију, сваки додатни динар који се уложи у пољопривреду, пре свега, због прехрамбене сигурности земље, и те како је драгоцен. Пољопривредници, који су заорали дубоку јесењу бразду, већ увелико размишљају како ће изнети нови циклус производње због драстичног поскупљења пољопривредног репроматеријала, па ће им у наредном периоду сваки вид подршке, како са локалног, тако и државног нивоа, добро доћи. Узимајући у обзир да је протекла година била изузетно тешка, а да се ништа боље прогнозе не најављују ни за ову нову, о локалним мерама поспешивања пољопривредне производње разговарали смо са Драганом Штављанином, председником Градске комисије за доделу подстицајних средстава у пољопривреди.

Драган Штављанин

Председник Градске комисије за доделу подстицајних средстава у пољопривреди Драган Штављанин подсећа да је пре три године буџет за подстицаје у пољопривреди био испод 20.000.000, а да је данас за директне подстицаје у пољопривреди у буџету Града Чачка опредељено преко 80.000.000 динара, што је готово 700.000 евра. Поред тога, сваке године се програм подршке пољопривреди обогаћује неким новим мерама и  правилницима, како би се отворио шири спектар могућности за унапређење процеса пољопривредне производње и уједно олакшала сама процедура подношења захтева и прибављања неопходне документације.  

Претпрошлегодине смо због гужви код нотара пољопривредницима дали и додатни рок од седам дана, како би могли да припреме комплетну документацију и конкуришу за подстицајна средства. Такође, прошле године смо направили преседан, због одређеног броја пољопривредника који нису добили подршку у 2021, јер није било довољно средстава, донели смо одлуку да сви они могу да конкуришу са старим рачунима, како бисмо испоштовали све те људе – рекао је за „Чачански глас“ председник Градске комисије за доделу подстицајних средстава у пољопривреди.

Штављанин истиче да је веома задовољан што су у прошлој години сва средства за пољоприведне подстицаје утрошена и што су сви пољопривредници који су поднели захтеве и испунили предвиђене услове конкурса остварили субвенције. Иако је то многима изгледало невероватно, у једном дану је исплаћено око 600.000 евра подстицајних средстава у Чачку, што, према речима нашег саговорника представља истински рекорд.

– Изузетно је добро што је локална самоуправа успела да врати поверење пољопривредника које је изгубљено у неком ранијем периоду. Морам да се вратим у неке раније периоде када је градски буџет за пољопривреду био испод 15.000.000 динара и када та средства нису могла да се утроше, јер пољопривредници нису имали довољно поверења у градско руководство, па се и нису у тако великом броју пријављивали на конкурс. Данас је ситуација много другачија, у прошлој години је више од 400 регистрованих пољопривредних газдинстава са подручја Града Чачка користило неки вид подршке. Пољопривредници су највише конкурисали за субвенције за набавку ситне механизације и подстицаје у сточарству. Посебно нас је изненадило велико интересовање за набавку уматичених оваца, где је за подстицајна средства аплицирало десетак пољопривредних газдинстава, углавном за стада од 20 до 30 оваца. Набављено је доста пољопривредне механизације. Захваљујући градским субвенцијама, сваке године се купује по петнаестак нових трактора. Имамо податак да је у последње три године, уз подршку локалних и државних подстицаја, у Чачку купљено више од 100 трактора, што је охрабрујући податак – навео је Штављанин и позвао пољопривреднике да не купују половну механизацију, већ да аплицирају за средства подршке за набавку нових пољопривредних машина, наравно, када конкурс буде расписан, јер Град одобрава субвенције у висини од 50 одсто вредности инвестиције, што је веома повољно.

У овогодишњем буџету Града Чачка, за подршку пољопривреди је опредељено 80.000.000 динара. Штављанин истиче да је актуелно градско руководство показало изузетан слух за пољопривреду, тако да се из годину у годину аграрни буџет повећава. Истовремено изражава уверење да ће већ у наредној години достићи и 100.000.000 динара.

Ове године пољопривредници могу да рачунају да ће добити подршку и за набавку вештачких ђубрива и за те намене Град је определио 7,5 милиона динара. Још увек нису урађени правилници, али Штављанин каже да ће овом мером покушати да обухвате и мале произвођаче. То ће бити пилот-пројекат за наредну годину, у којој би требало да се издвоји далеко више средстава за подршку пољопривредницима у набавци вештачких ђубрива која су врло скупа. Значајна подстицајна средства биће усмерена у област сточарске производње, која, иначе, годинама стагнира. Разматра се и могућност увођења праксе да се пољопривредницима дозволи да сваке године конкуришу за подстицајна средства за набавку телати, уматичених јуница и крава.

краве

– Сточари се налазе у најтежој ситуацији и биће подржани и у овогодишњем програму мера. Локална самоуправа  је до сада одобрила субвенције за набавку два млекомата и за то је опредељено 2.500.000 динара, што је добро и за грађане и за произвођаче. Када млекомати буду постављени, а очекује се да ће то бити ускоро, потрошачи ће пити квалитетно свеже млеко директно са фарме, а произвођачи ће свој производ продавати по вишој цени, јер у пласману робе неће имати посредника – истиче Штављанин и додаје да да подстицаји за набавку млекомата исзносе 80 одсто од његове набавне цене.

На питање колико има истине у тврдњама одборника опозиције, а које најчешће износе за скупштинском говорницом приликом усвајања буџета Града, да се пољопривредне субвенције деле страначки, Штављанин истиче да апсолутно нема места за такву врсту оптужби, јер Комисија ради потпуно транспаренто и у потпуности поштује установљене критеријуме за расподелу средстава.

– Опозиција просто не може да верује да смо успели да определимо толико средстава за пољопривредне подстицаје и анимирамо оволики број пољопривредника. У конкурсној документацији не постоји било шта о страначкој припадности подносилаца захтева за доделу подстицајних средстава, нити то чланове Комисије занима. Радимо потпуно транспарентно,све одлуке доносимо уз строго поштовање установљених критеријума о расподели средстава, а резултате конкурса објављујемо на сајту Града. Сви пољопривредници који испуњавају услове конкурса, добијају подстицајна средства. Наравно, увек има пољопривредних произвођача који се не сналазе најбоље у прибављању неопходне документације, али увек постоји могућност, и на то их редовно подсећамо, да се обрате Пољопривредно саветодавној и стручној служби Чачак, Канцеларији за пољопривреду при Градској управи за ЛЕР или Центру за развој села у Заблаћу, како би добили помоћ у попуњавању захтева и корисне савете како би комплетирали све што им је потребно да аплицирају за средства подршке – објашњава Штављанин.

Иначе, према подацима Комисије за доделу подстицајних средстава у пољопривреди, у последње три године преко 1.000 пољопривредних газдинстава је користило субвенције Града Чачка за унапређење своје производње.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.