Društvo Grad Kultura

ЉУБАВ ПРЕМА СВЕТУ МИНИЈАТУРЕ

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА МАКЕТА „СВЕТ У РАЗМЕРИ“ МИША СТЕВАНОВИЋА

Изложба „Свет у размери“ даровитог Чачанина Миша Стевановића, отворена у уторак, 28. јануара, у средњем холу Културног центра, доказ је да упорношћу, стрпљењем и вољом наше руке могу створити нешто вредно дивљења, али и да хоби може постати професија. Док гледате дела овог грађевинског техничара за високоградњу, мини објекте, макете кућа, стамбених и пословних зграда, установа културе, значајних локалитета, видите како идеја и веште руке претварају стварност у минијатуру, видите „свет у размери“.

„Свет у размери“, односно, макетарство и архитектуру Мишо Стевановић је заволео још од малена. У петом разреду основне школе, на часовима техничког образовања научио је основне, а касније и сложеније технике макетарства. Умеђувремену је усавршио своје умеће и хоби претворио у професију, задржавши почетни ентузијазам и велику љубав према макетама, јер о њима говори са готово дечијом радошћу. Наравно, макету прави исто као што се гради објекат у стварности, од темеља до крова и користи материјале који се иначе употребљавају у изградњи, картон, дрво, пластику, метал, стакло…

У средњем холу Културног центра је изложено 30 макета, од којих су неке рађене по пројекту за потребе, односно, презентације установа или привредника, а остале су идејна решења Стевановића. Поред макета, изложене су и фотографије на којима се може видети поступак израде објеката и локалитета, као и опис израде, што посетиоцима може бити подстицај за креативно стваралаштво.

– Макета Градине на Јелици је један од великих пројеката. Идеја њене израде је била да се прикаже оригинално стање археолошког локалитета из периода старијег гвозденог доба и средњег века, у сарадњи са археолозима Музеја из Чачка. Наравно, на терену смо прикупљали податке који су били неопходни за израду макете, а цео поступак је сниман дроном фотограметријском методом. Постављена је права тапет трава како би се што боље дочарао изглед локалитета, изграђен је зид за који се из историјских извора претпоставља да се ту налазио, постављено је и дрвеће, а акценат је на реконструкцији „Базилике“ која је урађена у размери 1:100 да би била боље представљена за посетиоце – објашњава Мишо Стевановић.

Макета Факултета техничких наука је, такође, приказана по пројекту, односно, нови део зграде који треба да буде изграђен. На терену је прикупљан материјал и за макету Римских терми, а мини објекат Градске библиотеке је, такође, грађен за потребе презентације, пре него што је зграда направљена.   

– Макета сеоског домаћинства је замишљена и урађена са жељом да се прикаже велико сеоско газдинство где постоји више чланова домаћинства, који се баве пољопривредним пословима. Приказана породична кућа има комплетан ентеријер. Може се видети распоред просторија, подови који су направљени од професионалних материјала, слика на зиду… Наравно, приказани су и помоћни објекти. Штала је верно представљена са домаћим животињама. Поред се налазе бале са сеном. Додати су и детаљи без којих је незамисливо било које газдинство на селу, попут пластеника, камиона, трактора, прикључних машина из прошлог времена. На макети се може видети и објекат хладњаче која је употпуњена са детаљем гајбице воћа – сликовито наводи Мишо Стевановић.

Захваљујући породичном послу наслеђеном од оца и идејном решењу саговорника „Гласа“ настала је макета производне хале сушаре за воће.  

– Пошто је реч о породичном послу и знам сваки део производње, макета је урађена поступком како се иначе гради хала. Садржи комплетан ентеријер, сву пратећу опрему за сушење воћа, просторије за прераду, свлачионице, мензу и друге просторије. Могу се видети и шљиве, људи који доносе гајбице, дрва за ложење… Доста макета сам радио по свом идејном решењу, како бих ја желео да изгледа неки објекат. На пример, приморска кућа намењена за богате људе. Замислио сам како бих ја у њој функционисао и како бих волео да је уредим да имам много новца. Урађен је комплетан ентеријер и екстеријер. Рађена је искључиво ручним радом. Детаљи који издвајају ову макету и чине је посебном су специфична израда зида, степеништа која су представљена као стена. Неки зидови у собама су стаклени, а песак помешан по слојевима приказује витраж. У једној соби се налази и стаклени камин који уградњом светла дочарава изглед ватре. Изнад терасе је урађена фонтана која употпуњује изглед моје замишљене луксузне приморске куће. Испред се може видети и базен. Макета је прављена за будуће заинтересоване купце, који би могли да виде како приморска кућа са оваквим дизајном може да изгледа и да се савршено адаптира уз приморје – дочарава Мишо Стевановић.

На изложби је представљена и једна од најдражих нашег саговорника – макета „Бор промета“, компаније која производи монтажне куће, где је све и почело…: 

– Захваљујући власнику ове фирме урадио сам једну макету монтажне куће, а потом су уследиле и остале. Тада сам видео да моју уметност могу да претворим у посао од кога бих могао да живим. Све што сам до сада урадио је захваљујући том почетку, па и ова изложба. Наравно, захвалан сам и Министарству науке, технолошког развоја и иновација, Граду Чачку без чије финансијске подршке не бих могао да организујем изложбу, Научно-технолошком парку који ми је омогућио промотивни материјал, Културном центру за простор и озвучење, као и мојим пријатељима који су ми много помогли, Милици Зорановић, Ђорђу Борисављевићу, Александри Гавриловић, Јовани Кривачић, свима који су ми на било који начин пружили драгоцену подршку…

На веома посећеној изложби „Свет у размери“ коју је свечано отворио Дарко Василић, директор Научно-технолошког парка Чачак, приказан је дугогодишњи рад, последњих 15 година стваралаштва Стевановића.  Млади макетар шансу за успех види у сваком послу који обављамо са љубављу, јер само тако можемо бити максимално посвећени, што води до мајсторства, и задовољни.

– Ова изложба је мали концепт и почетак израде „Парка макета“, који планирам да направим на Каблару. Замислио сам да један део буде на отвореном, а други на затвореном простору. Желим да прикажем бившу Југославију, како су некада људи функционисали, аутомобиле тог времена, архитектуру, односно, начин градње, поједине сцене из култних филмова… Све што обележава тај период желим да сачувам од заборава – најављује Мишо Стевановић нови пројекат.

Изложба ће бити отворена до 6. фебруара, а поред поменутих макета, посетиоци могу открити дивне минијатуре Цркве Светог Вазнесења Господњег, Конака Јована Обреновића, Спомен-куће Вука Стефановића Караџића у Тршићу, „Ластва парка“, нове зграде Научно-технолошког парка у Чачку, монтажне куће брвнаре, куће из стила 30-их година, стамбене зграде, камиона из серије „Камионџије“…

Нела Радичевић

Фото: Милица Јаковљевић и Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.