СВЕСТРАНА ГИМНАЗИЈАЛКА НЕВЕНА МИЛЕТИЋ
ЛИНГВИСТКВИЊА ЗАЉУБЉЕНА У МАТЕМАТИКУ
Невена Милетић, ученица четвртог разреда ивањичке Гимназије, двострука је победница Књижевне олимпијаде за средњошколце. Најбоља у Србији била је у првом разреду а потом и ове године освојивши максималан број поена. Недавно је сазнала да је захваљујући том успеху добила стипендију у износу од 100.000 динара од фондације „Евро за знање“.
Ова скромна девојка на све то каже да најпре није очекивала признање, јер је конкуренција била изузетно јака, а понајмање ову стипендију. Њена жеља је била да оствари пласман на републичком такмичењу како би лакше добила стипендију Фонда за таленте. Захваљујући постигнутом резултату она наставља да прима стипендију од 15.000 динара Фонда за таленте Републике Србије. Биће ослобођена и полагања пријемног испита за факултет који обухвата српски језик и књижевност. Као студент прве године факултета наставиће да прима стипендију из Фонда за таленте у износу од 24.000 динара. Воли да чита и књижевност јој, каже, иде од руке па је то био најбољи пут да оствари свој циљ. Али, открива да јој то није будуће усмерење.
МАТЕМАТИКА – ПРВА ЉУБАВ
Невена је, како прича, ишла на такмичење из књижевности и у основној школи у Приликама. Али, такође и из: математике, биологије, физике, хемије, техничког, историје, француског. Играла је и шах, била прва табла Ивањице и најмлађи првак Централне Србије. Када је требало да упише средњу школу изабрала је информатички смер који је тада уведен у Гимназију.
-Мој брат Војин је такође био одличан ученик и такмичар, а сада је студент Електротехничког факултета. Увек сам тежила да будем као он. Узор ми је, па сам се и ја оријентисала на тај факултет. Међутим, временом сам схватила да то није баш прави избор за мене, већ математика. Она је ипак моја прва љубав. Визуелни сам тип и то зна мало да ми прави проблем код друштвених наука, док ми је математика „у руци“. Њу радим с лакоћом – објашњава Невена.
Иако каже да њени резултати нису нешто посебно, истиче и своју амбицију тврдећи да кад нешто ради буде и најбоља у томе. Била је ђак генерације у основној, а нада се да ће то постићи и сада. Сматра да није битно само положити пријемни за факултет већ бити међу најбољима. Зато се марљиво припрема.
ДА ИМА ВИШЕ ВРЕМЕНА…
Систем образовања би могао бити бољи. Програм је преобиман, али професори се труде да нам најбитније из градива представе на занимљив начин, сажму га тако да не будемо преоптерећени, сматра Невена. Она посебно истиче професорку српског језика и књижевности Биљану Ајдачић која је много заслужна за њен успех на Књижевној олимпијади. Најпре је препознала жељу ученика да се такмиче а онда им свесрдно сваки дан помагала. По Невениним речима, била је и ментор и подршка, па и мајка у том периоду а и сада и то свима.
Као отежавајућу околност наводи то што живи мало даље од града, у Приликама, тачније у Доњем Радаљеву. Доста времена јој одузима путовање. То је спречава да се бави другим активностима. Раније је наступала за шах клуб, тренирала у теретани, била волонтер Црвеног крста, а сада то не стиже.
-Живим на селу. Моји родитељи уз редован посао гаје малине, купине и све остало потребно једном домаћинству, па се трудим да им помогнем колико могу. Волим да читам, посебно психологију, филозофију, фикцију. Да слушам музику. Одржавам и контакте са великим бројем другара широм Србије које сам стекла играјући шах и на Књижевним олимпијадама, али и овдашњим пријатељима. Пишем прозу али и поезију, мада у последње време стихове само за своју душу – наглашава Невена, додајући да јој сада највише времена одлази на учење за школу и пријемни испит за факултет.
На питање да ли већ сада размишља где ће после студија, одговара да то зависи од смера и могућности запошљавања. Не би волела да остане у главном граду, а у Ивањици, бар за сада, не види перспективу, па ће највероватније у Америку где је то добро плаћен посао. Већ сада размишља како да уклопи неки радни ангажман уз студије, јер, каже, не жели да финансијски оптерећује своје родитеље.
Ј. С.
(Фото: архива саговорнице)