Društvo

ЛИЧНИ ПРАТИОЦИ ЗА ДЕЦУ У ВРТИЋИМА, ОСНОВНИМ И СРЕДЊИМ ШКОЛАМА

ПОДРШКА ПОРОДИЦАМА ОСОБА СА АУТИЗМОМ

Чачак је међу првим градовима у Србији који је још пре готово пет година почео у потпуности да финансира услугу личног пратиоца за децу са инвалидитетом, укључену у основно и средње образовање. Донедавно је ову услугу користило 57 деце, али ће због великог интересовања од септембра још 12 ђака имати личног пратиоца. Међу њима је и око 25 деце са аутизмом, која похађају основне и средње школе у Чачку.

Драгомир Шипетић, члан Градског већа

Од почетка ове године за то је задужен чачански Центар за пружање услуга социјалне заштите „Зрачак“, која од прошле године има лиценцу за обављање ове, као и још две услуге које се, такође, финансирају из градског буџета. Персоналне асистенте имају запослена лица са инвалидитетом и они који су активни у удружењима, док „помоћ у кући“, односно услуге геронтодомаћица користи око 90 старијих суграђана.

Драгомир Шипетић, члан Градског већа који је у два мандата задужен за социјалну заштиту, истиче да је Чачак, када је реч о броју личних пратилаца, испред многих и већих градова, будући да ће сада ову услугу имати сва деца чији су родитељи поднели захтев, а који је одобрила интерресорна комисија при Градској управи за друштвене делатности.

– „Зрачак“ нам је доставио листу чекања. Зато смо донели одлуку да од 1. септембра повећамо број личних пратилаца, на укупно 69. Мислим да је добро што више немамо заинтересованих на листи чекања. Поред ученика, имају их и око 20 малишана у вртићима. Ове пратиоце обезбеђују саме предшколске установе, такође о трошку Града. Понекад долази до забуне, па неки родитељи и за ову децу контактирају „Зрачак“, који је искључиво за ону која су у школском програму. За ове млађе нисмо хтели услугу личног пратиоца да измештамо из вртића, јер тај посао добро обављају стручна лица у оквиру самих предшколских установа. За ове услуге не добијамо средства од Републике, будући да спадамо у развијене локалне самоуправе – наводи Шипетић.

Ана Јаковљевић, директорка Центра „Зрачак“, каже да су лични пратиоци веома значајни за сву децу са сметњама у развоју, па и ону са аутизмом.

Ана Јаковљевић, директорка Центра „Зрачак“

– Ова услуга много значи и родитељима, посебно онима који су запослени. Могу боље да организују своје време, јер знају да се о њиховој деци на путу до школе и назад, али и у самој школи, брине одговорно лице. Поред потврде о школској спреми (најмање завршена средња школа) и здравственог уверења, они који тек почињу посао личног пратиоца морају проћи акредитовану обуку, коју обезбеђује „Зрачак“, а воде их лиценцирани едукатори – каже Ана Јаковљевић.   

После обуке и лични пратиоци стичу лиценцу за ову услугу, а према речима већника Шипетића, њихова зарада је на нивоу минималне зараде (сада 32.000 динара), која уз све доприносе износи око 53.000 динара. Ако у школама буде редовна настава, из градског буџета за ове намене месечно ће се издвајати око три милиона динара.

Центар „Зрачак“

– Када деца не иду у школу, односно уколико поново буде уведена онлајн настава, према Одлуци, лични пратиоци примају 50 одсто зараде, које се редовно исплаћују. Иначе, то су особе разних занимања, које најчешће чекају радно место у струци и овај посао им је, углавном, привремени. Међу њима има и просветних радника, машинских и електро инжењера… Углавном им је то „прелазно“ решење и веома мало њих овај посао ради дужи период. Због немогућности да обезбедимо потребан број личних пратилаца, одлучили смо да за ову услугу могу бити ангажовани и пензионери. Овим се смањују и наши трошкови, с обзиром на то да за њих није потребно плаћати доприносе за пензионо осигурање – објашњава Шипетић.

Према речима Ане Јаковљевић, има и оних који већ на почетку одустану од посла личног пратиоца.

– Ово јесте одговоран посао, а неки од оних који се јаве на конкурс никада нису били у контакту са особама са инвалидитетом. Зато практикујемо, пре него што почне сама услуга, да упознамо личне пратиоце са дететом и родитељима, да сами процене да ли могу да раде тај посао – каже Јаковљевић и додаје да неколико пензионисаних лица одраније раде као лични пратиоци. 

Према Закону о социјалној заштити, као и према Одлуци Града Чачка и Правилнику, одређене су обавезе личног пратиоца.

– Они воде децу до школе, помажу им у припреми за часове, за ужину, у одржавању личне хигијене, враћају их кући, а ако је потребно дају им подршку и у настави – каже Шипетић, који сматра да би било добро да лични пратиоци могу бити и чланови уже породице, уколико су незапослени, али према републичком Правилнику то тренутно није могуће.      

В. Т.

Ове године из градског буџета планирано је око 460 милиона динара за разне делатности у области социјалне заштите. Драгомир Шипетић, члан Градског већа за социјалну заштиту, каже да је око 40 милиона намењено за три услуге које финансира Град Чачак, за које је лиценциран „Зрачак“ (лични пратилац детета са инвалидитетом, персонални асистент за пунолетна лица са инвалидитетом који су радно ангажовани и „помоћ у кући“ за старе и особе са инвалидитетом). Додатних око 48 милиона динара годишње Град издваја за „Зрачак“, односно за финансирање бесплатног дневног боравка за око 80 особа са сметњама у развоју и за плате запослених.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.