Пише Јелена Савић
Много лекара одлази у пензију, а нема младих спремних да раде. Најугроженије Општа медицина, педијатрија и Хитна помоћ.
Незаинтересованост младих лекара за рад у малим срединама у унутрашњости ускоро би могла потпуно да паралише функционисање ивањичког Дома здравља. Да је ситуација забрињавајућа говори податак да само ове године у пензију одлази четворо лекара, а наредне још двоје. Ова установа тренутно нема офталмолога, дерматолога, радиолога, неуролога. У службама је мањак доктора, па су постојећи преоптерећени.

-У великом смо проблему с кадровима нарочито када говоримо о лекарима, а у наредних неколико година се бојим да ће то бити случај и са медицинским сестрама. Просечна животна доб запослених је око 50 година. Све више лекара одлази у пензију, а нема нових. Све службе трпе. Општа медицина по нормативу кадра треба да има 16 тимова лекар и медицинска сестра, а ми имамо дупло мање. Оптерећене су и педијатрија и Хитна служба. Три педијатра су пре неколико дана прегледали више од 160 пацијената. У сезони годишњих одмора често се деси да остане по један лекар у смени па и у Хитној помоћи. Због ове ситуације нисмо у могућности ни да пошаљемо колеге на специјализацију, а опет и морамо то да учинимо како би смо на време обезбедили замену. Рецимо, имамо два гинеколога. Једно од њих ће у пензију за четири године и били смо принуђени да распишемо специјализацију да би се колегиница до тада вратила како не би оволика ивањичка општина остала са једним гинекологом, објашњава в.д. директора Дома здравља др Никола Карапетровић.
Он наводи да се за годину до годину и по дана са специјализације враћају дерматолог, офталмолог и радиолог. Но, по правилнику на нивоу државе Домови здравља немају право да шаљу лекаре на специјализацију из неурологије. Једина докторка ове специјалности је отишла у пензију а велики обим посла нема ко да преузме. По Карапетровићевим речима, она је прошле године имала око 3.600 прегледа. Зато су принуђени да свакодневно шаљу неуролошке пацијенте у Чачак уз ангажовање екипе, што додатно компликује организацију посла у Дому здравља. Директор је упутио допис министарки здравља и Сектору за организацију здравствене службе указујући на овај проблем.
НЕЋЕ У МАЛЕ СРЕДИНЕ
Недостатак лекарског кадра постоји већ неколико година. Али, у последње време се баш нико не јавља на конкурс за пријем у стални радни однос.

-Са овим проблемом се суочавамо већ неколико година и мислим да ће бити све теже. Направио бих паралелу са временом када сам ја почео да радим 2009/2010. године када је било тешко доћи до посла за доктора. Ја сам радио око шест година на одређено време, уз продужавање уговора на по месец дана и прекид од око два месеца, док нисам добио посао за стално.Тада је био неки вакум период у погледу запошљавања лекара и медицинских сестара, а доста се младих по завршетку студија вратило и дуго чекало на посао. У међувремену, тај тренд враћања је ишчезао. Пре неколико година смо имали прилив младих лекара из Чачка и Крагујевца али су се задржали неких годину дана док нису нашли посао у већим местима. Иначе, у последњих годину и по стално расписујемо конкурс али се нико не јавља. Пре пола године једна колегиница из Војводине је била заинтересована да ради овде неколико година до одласка у пензију али је на крају и она одустала. Имамо и такве случајеве да наша ивањичка деца заврше медицину, врате се привремено у Ивањицу, али не желе овде да се запосле јер не намеравају да се задржавају у граду на Моравици. Већина тако размишља, да имају веће могућности у великим градовима, брже ће напредовати и краће чекати на специјализацију, закључује др Карапетровић.
Иначе, по ове године представљеним резултатима ЕУ пројекта „Акција за здравље и једнакост: решавање проблема медицинских пустиња“ или АХЕАД, Моравички округ је једна од пет „медицинских пустиња“ у Србији у којима становништво нема одговарајући приступ здравственим услугама. У питању су области са тенденцијом смањења броја становника, које прати и недостатак или смањење броја лекара и других здравствених радника, где нема довољно медицинских објеката или је потребно доста времена да се стигне до здравствених установа. Да ли ће Округ па и сама Ивањица ускоро изгубити овај „епитет“ побољшањем стања кроз најављену реформу здравства, остаје да се види.
(фото: Ј.С.)