„ИМПУЛС” ИНОВАЦИОНИ СТАРТАП ЦЕНТАР УГОСТИО ДР БРАНИСЛАВА КИСАЧАНИНА
Регионални иновациони стартап центар „Импулс” Горњи Милановац с разлогом је именован према импулсима који су у свету електронике и технике синоним за иновацију. У четвртак, 25. августа, одржан је десети дан Летњег кампа који је овај центар организовао садржајним Отвореним даном у својим просторијама. Гости овог изузетног скупа били су предавач др Бранислав Кисачанин, водећи истраживач Института за вештачку интелигенцију Србије, председник Општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић и Милкица Костић Златић, едукатор кампа и професор технике и технологије. Основци из Горњег Милановца провели су садржајно „Импулс” лето уз едукатора, окружени последњим откуцајима иновација роботике и технике.
Милош Живковић, извршни директор „Импулса” обратио се пристунима отворивши десети дан кампа као свечану круну рада: „Пројекти које Центар организује су заједнички пројекат Кабинета министра за иновације и технолошки развој Владе Републике Србије и Општине Горњи Милановац. Оно што смо имали прилике да видимо и доживимо са нашим сјајним ђацима са територије општине Горњи Милановац је још један доказ да је светла будућност пред нама. То су сјајна деца којој управо у овом добу је потребно да им дамо тај импулс где ћемо их учити о свим иновативним технологијама! Надам се да смо мотивисали ђаке да наставе да истражују и да буду и даље чланови „Импулс” центра, чланови „Импулс” заједнице.”
Поздравну реч имао је председник Општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић, који је након презентације уприличене од стране ученика и проф. Костић Златић нагласио: „Ово што смо данас видели овде јесте само један део и мала презентација онога што ради наш „Импулс” центар. Извршни директор је напоменуо да смо Центар основали заједно са Министарством за иновације и технолошки развој а све са циљем да почнемо управо овако од најмлађих нараштаја, да их уводимо у неки нови свет, у свет иновација, а све са циљем да на крају помогнемо нашим компанијама које послују овде у Горњем Милановцу, а зашто не и шире, са неким иновацијама које ће побољшати њихову производњу. Јако ми је драго што је „Импулс” центар доживео један нови живот, хвала Милошу и његовом тиму што су успели да покрену нешто што је и била идеја у самом почетку, сада смо на правом путу. Општина Горњи Милановац је ту да ово подржи баш због ове деце, баш због нових нараштаја који ће моћи да овде добију нова знања. Наставите овако и светла будућност је пред вама!”
Милош Живковић се захвалио нарочито и едукатору Милкици Костић Златић која својим мисионарским, посвећеним радом придобија ученике, а онда и вредне награде. Роботи као најзанимљивији експонати говоре о себи наградама. Робот Хелга и њена сестра Лу представљају изузетне домете у настави проф. Костић Златић. Робот Хелга, награђен и признат у земљама региона био је изузетан пример како се дечија пажња усмерава и оријентише према новом, према решењу, према будућности која може рационалним потезима много да допринесе. У складу са наведеним, према диктату савремених технологија функционише и „Импулс” центар, те је Милош Живковић посведочио: „Нагласио бих да је Импулс центар заједнички пројекат Министарства за иновације и технолошки развој Владе Републике Србије и Општине Горњи Милановац, пројекат са циљем да подржи иновације како у нашој општини, тако и у региону. Да подржи појединце, компаније, развој иновација, пре свега технолошког предузетништва. Подржавамо све иновације у виду подршке кроз ресурсе, подршке кроз позивање са другим институцијама које могу да помогну и дајемо тај ветар у леђа, дајемо тај импулс како бисмо подржали и развој стартапа, како у Милановцу тако и у региону, али и иновације и да би пре свега дали једну мотивацију, један пут и младима и онима мало старијима да могу да промене и своју каријеру ако данас нису задовољни својом и да се окупе у „Импулс” центру. Тако ће да окупе људе сличних размишљања, да се, како се то каже у стартап центру, умреже и да подржавају једни друге!”
Централни, стручни део дана је било предавање др Бранислава Кисачанина који је изнео своје импресије након представљања робота, холограма, вештачке руке и многих других технолошких остварења малишана који су се едуковали у кампу: „Ово што су деца радила је посебна прича, то је нешто чему ћемо се радовати за десет година када Милановац не буду само његове фабрике, него и нека вештачка интелигенција, па ће се памтити и по томе шта се данас овде радило. Децо, памтите данас кога сте упознали од друге деце јер ћете ту исту децу сретати после и на факултима, такмичењима, докторским студијама. Када једног дана одете по своју Нобелову награду, неко од те деце ће исто бити ту са вама!”
Др Кисачанин je кроз репрезентативне примере доприноса вештачке интелигенције расветлио тај појам који својим дометима представља будућност друштва које жели да напредује: „Видели смо шта су деца научила на радионицама о роботици и вештачкој интелигенцији. Навео сам им примере где таква будућност, будућност са вештачком интелигенцијом води. Како сам из Института за вештачку интелигенцију Србије, тамо сам водећи истраживач који сведочи да смо основани са циљем да будемо фабрика лидера у области вештачке интелигенције. Ту су људи који дођу код нас, пуно науче и реше се да оснују своје компаније, запосле се у тим компанијама и тако и њих уводимо у вештачку интелигенцију. Ово је исто део тог великог плана да будемо фабрика лидера, да деци већ у овом узрасту кажемо колико је вештачка интелигенција важан део будућности јер већ сада су многи тешки проблеми решени захваљујући вештачкој интелигенцији. На пример, аутономна вожња, начин на који се разуме говор, превођење, како можемо медицинску дијагностику да унапредимо, а будућност је стварно велика и у енгертици и у производњи хране и у свим тим људским сферама бављења! Самим тим је од изузетног значаја спознати корисно, оно што вештачка интелигенција нуди!”
Интригирајући кроз питања децу, окупљене директоре школа и многобројне Милановчане и госте из других градова, др Кисачанин је визионарски ставио печат на будућност овако конципираног система: „Ово ће бити најзанимљивији и најбоље плаћени послови будућности!”
Милица Матовић