ЗАНИМЉИВОСТИ ИЗ ДОМАЋЕ КУХИЊЕ
КРОМПИР КОЈИ НАМИГУЈЕ – ИЗГЛЕДА МОЋНО, А ЗАМАЛО ДА НЕСТАНЕ!
Кромпир на слици је „драгачевски месечар“. Изгледа моћно, а такав је и када се једе у било којој форми. Реч је о старој аутохтоној сорти кромпира, која је под најездом увозног семенског кромпира готово нестала са наших простора.

Пронађена је у драгачевском селу Горњи Дубац, у породици Kапларевића, који су је преносили са колена на колено преко 150 година. Ово је одомаћена стара сорта, која се у Србији гајила од друге половине 19, па све до краја 20. века, када су је потиснуле нове сорте из Европе, слабије отпорне, али и лошијих кулинарских вредности.
Они, који су имали прилику да га конзумирају, истичу да му по укусу премца нема, али ни у погледу хранљивих састојака.
У Центру за кромпир у Гучи, у партнерству са београдском фирмом РЗ „Плант“, врхунски тим стручњака на челу са професором београдског Пољопривредног факултета др Зораном Броћићем, успешно је „оздравио“ ову изузетно квалитетну стару, аутохтону сорту кромпира. У току је процес његове сертификације, тако да ће пољопривредници Србије врло брзо бити у прилици да га поново сеју на већим површинама.
Шта рећи, чудни су путеви кромпира! Једно је сигурно, ово је једини кромпир који својим очицама и обрвицама облика полумесеца, по чему је и добио своје име, намигује и добрим и лошим домаћицама.
В. С.