На иницијативу родитеља ивањичких ђака у Дому културе је одржана трибина о могућности набавке знатно јефтинијих уџбеника од оних из садашње понуде. Гости су били представници Фондације „Алекс Кавчић“.
Бесплатни уџбеници односно, вишеструко јефтинији од оних који су сада доступни, заинтересовала је и родитеље ивањичких ученика, па су у госте позвали професора доктора Александра Кавчића који им то преко своје фондације може и обезбедити. Њега и уреднице уџбеника сачекала су најразличитија питања родитеља, наставног особља, директора школа све у циљу сазнавања да ли је то о чему говоре заиста тако. Уверили су се да се уџбеници могу користити бесплатно на интернету на страници Фондације, а да их могу добити и на адресу школе по вишеструко нижој цени од актуелних и то у квалитетном штампаном издању. За сада су то уџбеници за основну школу, али још увек не сви. Биће комплетирани у наредне две године, а потом ће се радити књиге за средњу школу и то опште, основне предмете.
Фондација „Алекс Кавчић“ постоји у Америци где Александар ради као професор али и у Србији. Припрему уџбеника финансира сам уз помоћ донатора и спонзора. Циљ му је, како каже, да се у Србију врати квалитетно образовање од раније.
-Увидели смо да у Србији постоји несвакидашњи систем уџбеника. Проблем је што их родитељи купују што је јединствено у Европи и вероватно у северној хемисфери. Прва идеја је била да их ставимо на интернет, а онда и да вршимо услугу штампања грађанима. Две године радимо и 80% основне школе је покривено. Држава је одобрила уџбенике, све је регуларно. Али, цена штампаних издања је само да покријемо трошкове штампе, не желимо да профитирамо, док су на интернету пдф и интерактивни уџбеници бесплатни. Локалне самоуправе су схватиле да у оквиру постојећег буџета могу да купе све уџбенике а не само за први разред. Прва је кренула општина Шид. Ми улажемо добротворни рад, припремамо уџбенике и понудимо их. Тако чинимо добро дело. Мој лични интерес је да ова земља просперира, да се вратимо на пут од раније када је квалитетно образовање било бесплатно. Куповали су и тада родитељи књиге али није то као данас да морају да издвоје пола плате. Ја лично сам добио овде квалитетно образовање и захваљујући томе читав радни век сам у образовању. Моја дужност је да вратим нешто образовном систему.
Цена штампаних уџбеника је, како је напоменуто, од 1. фебруара 2,2 динара по страни. Могу се наручити преко интернет странице Фондације и стижу на адресу школе у року од три дана. Али, одлуку о избору уџбеника доноси наставничко веће на образложен предлог стручних већа о чему обавештава Савет родитеља. Иако се уџбеници бирају на четири године, досадашња одлука се може мењати, како се чуло, јер је интерес родитеља, њихов џеп, у питању.
Текст и фото: Јелена Савић