Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Čačak u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, na području svoga rada, besplatno je uradila 2.000 agrohemijskih analiza zemljišta, što predstavlja najbolji alat agronomima – savetodavcima. Na osnovu ove analize savetodavac “upoznaje” zemljište i može dati preporuku za osnovno ili dopunsko đubrenje, a u slučaju zasnivanja višegodišnjeg zasada i meliorativno đubrenje kojim se poboljšava kvalitet zemljišta, kaže diplomirani inženjer Radovan Ševarlić, savetodavc iz PSSS Čačak i dodaje:
– Samo tada možemo dodati adekvatnu potrebnu količinu nutrigenata, pre svega, fosfora i kalijuma, koji su slabo pokretni elementi, ali i magnezijuma, sumpora i gvožđa. Pored hemijskog sastava, analiza nam pokazuje i fizičke osobine zemljišta. Poznato je da se pri đubrenju stajnjakom i organskom materijom povećava, ne samo humus u zemljištu, već i poboljšava vodno, vazdušni i toplotni režim zemljišta i ono postaje poroznije, propusnije i toplije, pa će novi zasad biti napredniji, kvalitetniji i dugovečniji.
Savetodavac podseća da je Zakonom o poljoprivrednom zemljištu predviđeno da radi zaštite i očuvanja hemijskih i bioloških svojstava poljoprivrednog zemljišta (od prve do pete katastarske klase) i obezbeđenja pravilne upotrebe mineralnih i organskih đubriva i pesticida, vlasnik, odnosno, korisnik obradivog poljoprivrednog zemljišta kontroliše plodnost obradivog poljoprivrednog zemljišta i evidenciju količine unetog mineralnog đubriva i pesticida.
– Zakonskim odredbama predviđeno je da se kontrola plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta i količine unetog mineralnog đubriva i pesticida vrši po potrebi, a najmanje svake pete godine. Besplatna agrohemijska analiza zemljišta je veoma značajna mera podsticaja, ako se ima u vidu da su posedi naših poljoprivrednika veoma usitnjeni i da naši domaćini imaju u svom vlasništvu, ili po nekom drugom osnovu obrađuju veliki broj parcela. Komercijalna cena agrohemijskih analiza je veliki trošak za male poljoprivrednike, pa su ove besplatne analize jedan vid pomoći u cilju postizanja stabilnih prinosa, koji su prvi i najvažniji preduslov održive poljoprivredne proizvodnje. Treba skrenuti pažnju i da je agrohemijska analiza zemljišta sa preporukom za đubrenje, jedan od uslova za ostvarivanje podsticaja za podizanje višegodišnjih zasada kod Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – naglašava Radovan Ševarlić.
Naš sagovornik je posebno pohvalio Grad Čačak i Opštinu Lučani, koji iz svojih buxetskih sredstava već dve godine omogućavaju svojim poljoprivrednicima da urade besplatnu kontrolu poljoprivrednog zemljišta.
N. R.