За овогодишњи Програм подршке за пољопривреду Град Чачак је определио укупно 140 милиона динара. Ускоро би требало да буде објављен конкурс за расподелу ових подстицајних средстава. Како је објаснио Бојан Гавриловић, руководилац Групе за пољопривреду у Градској управи, прошле године из техничких разлога конкурс није био расписан, тако да су ове, 2025. године, средства дуплирана. У односу на раније године, новина је да ће бити субвенционисани артерски бунари на пољопривредним газдинствима.

– Конкурс ће бити расписан највероватније 18. априла. Могу конкурисати пољопривредници који су прошле године имали инвестиције, они који су ове године већ инвестирали или то тек планирају. Поред нове мере за артерске бунаре, остале су стандардне – за механизацију, опрему за наводњавање, тракторе, куповину приплодних грла, куповину земљишта ради укрупњавања поседа, за куповину земљишта за младе пољопривреднике и за остављање женске телади… То су мере за које пољопривредници највише конкуришу. Пре неколико година увели смо и меру за опремање сеоских туристичких газдинстава, односно опремање објеката за сеоски туризам и набавку мобилијара и опреме за дворишта. Значи, искључиво за опремање, а не за изградњу објеката – нагласио је Бојан Гавриловић.
Висина подстицаја из градског буџета је 50 одсто вредности инвестиције, без ПДВ-а, максимално 500.000 динара по пољопривредном газдинству. Изузетак је за куповину трактора, за шта је максимални износ 700.000 динара. Већи су подстицаји и за органску производњу, за коју је одређено 70 одсто од инвестиције, као и за куповину обрадивог земљишта за младе пољопривредне произвођаче, за шта је повраћај средстава 80 одсто. У оба ова случаја максимални износ је, такође, 500.000 динара.
– Пошто је ово обједињен конкурс из прошле и ове године, пољопривредници који имају инвестиције из 2024, а који конкуришу за рефундирање средстава, морају имати газдинства регистрована 2023. и раније. Такође, морају имати бар једну парцелу у власништву, а укупна регистрована земља у пољопривредном газдинству мора бити више од 50 одсто на територији Града Чачка. Пољопривредници који конкуришу са инвестицијама из прошле године, не смеју имати инвестиције за које је Град давао подстицаје 2023. године – рекао је Гавриловић и додао да се не могу комбиновати инвестиције из 2024. и текуће године, при чему је једини изузетак мера осигурања пољопривредне производње.

Владимир Гојгић, начелник Градске управе за Локални економски развој, говорећи о техничким детаљима, навео је да се мере могу комбиновати.
– Могуће је куповати механизацију у оквиру једног сектора, односно, више машина, али максималан подстицај је до 500.000 динара. Мере које је иницирао Град Чачак, као што је куповина обрадивог пољопривредног земљишта, куповина хране и ветеринарске услуге за остављену женску телад, куповина пољопривредног земљишта младих пољопривредника и мера управљање ризицима, могу се комбиновати са било којом мером, али опет максимално до 500.000 динара – навео је начелник Гојгић и подсетио да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде већ неколико година конкурсе реализује само у електронском формату, али да је Град Чачак оставио „папирну“ форму, јер сматрају да је такав начин пријемчивији за пољопривреднике.

– Када буде објављен конкурс, а очекујемо да то буде 18. априла, ако све техничке процедуре до тада буду спроведене, 28. априла почеће предаја документације, односно, као и до сада, слање пост-експресом. То ће бити једини начин предаје документације, како не бисмо стварали гужве. У тексту конкурса биће наведено и где ће бити подела пријавних формулара – објаснио је Гојгић.
Осврћући се на реализацију подстицајних средстава 2023. године, Гојгић је подсетио да је тада у градском буџету било опредељено 67,5 милиона динара, од чега је утрошено око 52,5 милиона. Према анализама које су након тога рађене и интересовању пољопривредних произвођача, садашњих 140 милиона динара требало би да буде довољно за ове намене.
В. Т.