ТРАДИЦИЈА, САДАШЊОСТ И БУДУЋНОСТ ЖЕНА
Прва „Престоница културе Србије” је титула коју Чачак са поносом носи 2023. године, али и Удружење пословних жена „Надежда Петровић” са великим задовољством учествује у реализацији дела програма „Чачанска родна“. До сада је Удружење женског предузетништва, уз подршку компаније „P. S. Fashio“, организовало модну ревију инспирисану знаменитим женама Србије, а јуче (12. октобар) је отворена изложба „Stock” фотографија направљених помоћу вештачке интелигенције и креативношћу браће Замуровић из Зрењанина. Данас (13. октобар), у организацији УПЖ „Надежда Петровић“ одржава се Конференција „Креативне предузетнице“.
Да би оправдао поверење, пројекат „Чачанска родна“ спаја традицију, садашњост и будућност, тако да Чачак, као прва српска престоница културе, обилује манифестацијама које дочекују љубитеље уметности. Назив програма је јединствена референца, јер је реч о називу чувене сорте шљиве, којом је чачански крај богат, али и представља референцу на плодоносне кључне факторе за оснаживање друштва, каже Горана Танасковић, директорка УПЖ „Надежда Петровић“ и додаје:
– Наше Удружење је протеклих година било посвећено управо економском оснаживању жена у циљу побољшања њихове безбедности. Велика нам је част што смо ове године изабрани од Града Чачка, као једно од удружења која реализују пројекте у оквиру програма „Чачанска родна“. До сада смо, уз подршку компаније „P. S. Fashin“, организовали модну ревију инспирисану знаменитим женама Србије, а у Стартап центру смо отворили изложбу „Stock” фотографија, направљених помоћу вештачке интелигенције и креативношћу браће Замуровић из Зрењанина.
За предузетнице је посебно важна Конференција „Креативне предузетнице“, која се одржава данас (петак, 13. октобар), у Стартап центру. Поред уводног обраћања градоначелника Милуна Тодоровића, председнице Удружења пословних жена „Надежда Петровић“ Весне Баур и осталих гостију, конфернцију чине и четири панела: „Приче иза кулиса“, односно, необичне приче посебних жена; „Креативност и ментално здравље“ – веза између менталног здравља, креативног изражавања и доба кризе; „Едукација, јуче, данас и сутра“ – значај образовања за жене и девојчице и „Чувари културне баштине“.
– Панел дискусије на конференцији ће се фокусирати на: улогу жена у очувању и промоцији националне културне баштине; иницијативе и акције које омогућавају конкурентност женског предузетништва; приступ тржиштима и побољшана партнерства кроз креативно размишљање или пословне промене, као и кључни изазови са којима се жене предузетнице данас суочавају на глобалном и регионалном нивоу и утицај који ови изазови имају на њихово ментално здравље. Међутим, да би се омогућило женама и девојчицама да имају добре темеље за даљи развој, потребно је од најранијег узраста разговарати и о значају њиховог образовања – нагласила је Горана Танасковић.
Гости конференције су и предузетнице из Републике Српске и читаве Србије, Београда, Ниша, Крагујевца, Ваљева, Краљева, Новог Сада, Сомбора, Ужица, Прибоја…
Н. Р.