Tihomir Levajac, književnik iz Banja Luke, poreklom iz obližnjih Kačulica, autor je monografije “Žaočani – zlatno selo Srbije”, koje je ovo zvanje dobilo 1980. godine kao pobednik Republičkog takmičenja sela Srbije kao najnaprednije selo. Izdavač monografije je OŠ “Branislav Petrović” u Slatini, koja je ovo izdanje promovisala tokom obeležavanja svog jubileja. Najzaslužniji za unapređenje života i privredni napredak u Žaočanima bio je Žika Živanović, ističe Levajac.
Bio je osnivač OZNE u Užičkoj Republici, prvoborac, učesnik Drugog svetskog rata iz koga je izašao sa činom pukovnika, jedan od osnivača potonjeg DB, govorio je više jezika, kontrolisao je ambasade u svetu. Smenjen je kad i Aleksandar Ranković, posle čega se posvetio rodnom selu u kome je često boravio. Pošto je video svet, nije verovao u komunizam bez materijalne osnove, umeo je da organizuje seljake, da pridobije ljude čak i one koji su bili protiv njega, govoreći da i ako suprotno misle mogu se iskoristiti za napredak sela. Wegov naročiti dopinos tokom nekoliko decenija, od pedesetih, naročito šezdesetih i sedamdesetih godina, bio je u kompletnoj izgradnji infrastrukture sela: putevi, vodovod, elektrifikacija, telefoni. Ogradio je groblje, napravio kapelu u kojoj se nalazi spomen soba sa starinama iz tog kraja, a kruna njegovog rada bila je izgradnja fabrike “Mala Banjska”, u kojoj je devet godina volonterski bio direktor. Fabrika je imala i svoj KUD. To je bila metaloprerađivačka industrija, na vrhuncu poslovanja imali su 200 zaposlenih, a kasnije su menjali namenu, priča Tihomir Levajac. Zato jedno od 14 poglavlja ove knjige govori o Žiki Živanoviću.
Levajac je boraveđi svake godine u zavičaju pratio društvena kretanja u svom kraju i na inicijativu poslednjeg diroktora fabrike u Žaočanima Mileve Ćurović, još pre 20 godina, počeo je da prikuplja građu za monografiju. U “Politici” je prošle godine objavljen konkurs o književom stvaralaštvu posvećenom selu, Levajac je konkurisao, a director škole u Slatini Lazar Čikiriz je stao iza ovog izdanja, napominje autor.
Fabrika u Žaočanima je privatizovana. Danas se zove “DTM”, vodi je Miroslav Terzić, ima tri vlasnika, a jedan odeljak knjige posvećen je i ovom preduzeću, koje je podržao izdavanje knjige. Reč je o kompletnoj monografiji koja obuhvata sve, od prirodnih odlika predela do istorijskih i demografskih podataka i porekla porodica, u čemu je autor imao pomoć dobrih pozavalaca tih činjenica, čačanskog novinara i književnika Radovana M. Marinkovića i Miluna Tošića iz Mrčajevaca. Jedno poglavlje ove knjige posvećeno je izbeglicama koje su našle utočište u ovom kraju, nakon burnih devedesetih. Poslednje poglavlje čine priče iz života.
-Idući po selu slušao sam ljude. Meni je najdraži ovaj deo u kome sam imao priliku da se izrazim kao književnik. Ja sam profesor i pisac, zato su mi najdraže priče o mentalitetu ljudi, o prirodi, životu sa unutrašnje, intimne ljudske strane, dok su podaci koje podrazumeva jedna monografija realan život – kaže Levajac, zahvalan Draganu Trifunoviću koji mu je najviše tih priča ispričao.
Rado Tihomir pominje priču o Raki Parezanoviću… On je imao kćerku, udala se, posvađao se sa ženom, živeli zajedno, u istoj sobi spavali, jeli za istim stolom, a ne govore 23 godine. Komuniciraju preko krava, Julke i Belke. Kad treba neko nešto da uradi, oni se obraćaju kravama da onaj drugi čuje, i tako više od dve decenije… O Slobodanu Petroviću Šobu može se roman napisati. Bio je invalid, sam i nepokretan, obe noge suve, uvek se pucalo u kičmu… Ko god bi mu došao, morao je nešto da uradi, priča Tihomir Levajac. Ima i vedrijih priča ova knjiga, važno je da su zabeležene, da se jednog vremena i života u njemu neko nekada seti… Z. L. S.
Postovani,mene zanima gde može da se nabavi ova knjiga?Ja sam unuka Žike Zivanovića
Hvala
Poštovani,
Da li mi možete reći gde mogu da nabavim ovu knjigu?
Ja sam praunuka Raka koji se pominje u ovoj knjizi 🙂
POZDRAV!