Књига Драгослава Симића „Век сликан микрофоном“ садржи QR кодове, тако да свака прича има звучни запис. Прича о животима 40 познатих личности, али и обичних људи. Дугогодишњи уредник Документарног програма и емисије „Говори да бих те видео“, Радио Београда два, наставља да негује један нови правац – усмену историју, која није заснована на сведочењима државника, политичара, дипломата, краљева или царева, већ обичних људи.
Књига „Век сликан микрофоном“ издата је 2022. и тада је била јединствена, пошто може и да се чита и да се слуша. Тај QR код читаоцу омогућава и да чује жив говор људи са којима је Драгослав Симић разговарао. У свом најновијем делу сачувао је приче о Синиши Павићу, Борки Павићевић, чак можемо чути и сликара Леонида Шеику да пева…

– Једном ми је архитекта Предраг Ристић рекао: „Симићу, имам нешто за тебе. Снимио Леонида Шеику док је певао“. Било је то седамдесетих година, када су се дружили. Ја сам после урадио причу о Шеики и унео је у књигу – каже Драгослав Симић.
Његово најновије дело „Век сликан микрофоном“ представљен је и Културном центру Чачак, 15. априла, у организацији Књижевног програма. О стваралаштву новинара, документаристе, књижевника Драгослава Симића, горио је историчар др Вељко Станић. Истиниту причу о једном коцкару, тачније аутентично сведочанство тешке пропасти у сталним покушајима да се „извади”, прочитао је глумац Миломир Миле Недељковић, дугогодишњи директор Краљевачког позоришта.
И најновије дело Драгослава Симића осветљава животе и судбине различитих личности, професија, улога у једном времену. Има прича и о логорашима, о припадницима маргиналних група, непознатим детаљима прошлости… Обухваћени су Први и Други светски рат, стварање Југославије, деведесете године прошлог века, пандемија вируса корона.

– Књига је у племенитом смислу шаренолика и разноврсна. Драгослав Симић је аутор више интервјуа које је урадио са познатим личностима и обичним људима у емисији „Говори да бих те видео“, Другог програма Радио Београда. Он је зачетник једног жанра кога бисмо могли да назовемо усмена историја, неуморни истраживач прошлости, износи мање познате детаље, осветљава једну епоху. Његова претходна књига инервјуа „Гласом писана историја“ и сада „Век сликан микрофоном“ су сјајне, поетске игре речи. Али, иза те поетике се крије напор да се упорним и стрпљивим радом досегне до дубљих истина и спознаја наше прошлости – открива др Станић о аутору и његовом ставаралаштву. Публици је детаљније указао на усмену историју, која је, у ствари, почела са Херодотом. И он је истраживао, записивао глас народа да би могао да стекне потпунију слику о Грчко-персијским ратовима. У новијем раздобљу, у 19. веку, историја је била заснована на државне архивске фонсове. Морало је да прође доста времена да би се чуо обичан човек, тек педесетих и шездесетих година 20. века.
– Историја не би требало да буде заснована само на томе шта су људи радили, већ и на њиховим мислима, осећањима, надањима… „Век сликан микрофоном“ је дело које нас уводи у једно широко поље. Показало се да је Драган, како зовемо нашег Драгослава, страствени истраживач, да живи са темама за којима неуморно трага, као и да је у сусрету са саговорницима необично стрпљив. Рекао бих и да поседује својеврсну лукавост да наведе саговорника да се отвори. Драган каже да је много тога дошло спонтано, али постоји тајна његовог заната – сматра др Вељко Станић.
Драгослав Симић подетио је Чачане да је у наш град долазио безброј пута. Нарочито на почетку 21. века, Разлог је био јунак његове књиге „Раскол у етеру“, мајор Никола Косић. Мајор је дуго живео у Америци и тамо је покренуо радио станицу…
– Књига је доживела неславну судбину. И те 2005. је сматрано је да је то уплитање у живот дијаспоре. Никола Косић је 1963. послао писмо патријарху Герману у коме га је замолио да му шаље своје посанице. То је изазвало негодовање Срба у Америци, замерили су му да је Герман црвени патријарх и да ради за Тита. Тако је дошло до огромног раскола, што је Косић сачувао у својим документима. Ја сам објавио један део тих докумената – објаснио је Драгослав Симић.
Богато стваралаштво и архива новинара, документаристе, књижевника Драгослава Симића доступна је и на сајту „Аудио и фото архива“.