Manifestacija “Štampana reč” i istoimena izložba čačanskog izdavaštva, koja se u organizaciji Gradske biblioteke “Vladislav Petković Dis” održava 22. put, svečano je otvorena prošle sredu, 7. aprila. Izložbu izdavačke produkcije za 2020. godinu, čiji su autori bibliotekari Zavičajnog odeljenja Olivera Nedeljković i Tijana Bežanić, u velikoj sali Biblioteke otvorio je dr Miloš Timotijević. Nagrada “Danica Marković” za izdavački poduhvat u 2020. godini pripala je autoru Dragani Božović i izdavaču Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” za knjigu “Porodica Nadežde Petrović kroz 19. vek”. Nagrada Biblioteke koja nosi ime po prvom čačanskom štamparu Isailu A. Petroviću dodeljena je Slađani Tutunović za likovno-grafičko oblikovanje knjige “Porodica Nadežde Petrović kroz 19. vek”.
Koautor izložbe, bibliotekar savetnik Zaviččajnog odeljenja Olivera Nedeljković, napomenula je da se zbog nepovoljne epidemiološke okolnosti publika, umesto početkom februara kako je to uobičajeno, dva meseca kasnije susrela sa prikupljenim izdanjima 49 izdavača čačanskog kraja. Oni su, kao obavezni lokalni primerak, dostavili Biblioteci 275 monografskih i 45 serijskih publikacija. Čačanska tekuća bibliografija za 2020. godinu je obimnija, nego što se očekivalo, a izloženi materijal je prikupljen teže, nego obično, rekla je Olivera Nedeljković:
– Bilo je teže sakupiti čitavu produkciju, svi smo radili u otežanim uslovima, i autori, i ilustratori, i štampari, i izdavači, i bibliotekari. Na kraju, kada smo sumirali rezultate pokazalo se da će Zavičajna bibliografija za 2020. godinu dodati tekućoj Zavičajnoj bibliografiji novih 320 naslova.
Izložbu je prigodnom besedom otvorio dr Miloš Timotijević, muzejski savetnik Narodnog muzeja, a u programu su učestvovali i predsednici žirija, bibliotekar Marijana Lazić i dramski umetnik Vladimir Jocović. Timotijević je naglasio da je “Štampana reč” potvrda vrednog rada koleginica iz Zavičajnog odeljenja, koje godinama sakupljaju građu u vezi sa našim gradom, za ljude koji ovde stvaraju, štampaju i čiji se radovi izdvajaju, ne samo sadržinom, već i grafičkim dizajnom:
– To je svojevrsna potvrda da se po broju objavljenih publikacija, ali i po sadržaju i dizajnu nalazimo na visokom nivou u našoj zemlji. I ovogodišnja nagrađena monografija, u dve kategorije, potvrđuje da u Čačku postoji dovoljno energije, autora, dizajnera i štampara, koji su spremni da upotrebe svoje znanje i entuzijazam i da ostave vredan trag u izdavačkoj delatnosti.
Nagrada Biblioteke koja nosi ime po prvom čačanskom štamparu Isailu A. Petroviću dodeljena je Slađani Tutunović za likovno-grafičko oblikovanje knjige “Porodica Nadežde Petrović kroz 19. vek”, autora Dragane Božović, objavljene u izdanju Umetničke galerije “Nadežda Petrović”. Žiri je pohvalio i Nemanju Mićevića, za grafičko oblikovanje kataloga 30. Memorijala Nadežde Petrović “Na jug, na jug! Idemo na jug!” , čiji je izdavač, takođe, UG “Nadežda Petrović”.
– Uvek proučim materijal koji treba da radim. I ovoga puta sam se rukovodila vremenom i tekstom. Da bi se postigao vrhunski dizajn moraju da se prate aspekti samog teksta. Za mojih 30 godina rada ovo je peta nagrada i puno mi znači. Ona je obavezujuća, jer u budućnosti moram pokazati još bolje rezultate – izjavila je Slađana Tutunović, likovni tehničar dizajna grafike.
Nagrada “Danica Marković” za izdavački poduhvat u 2020. godini pripala je autoru Dragani Božović i izdavaču Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” za knjigu “Porodica Nadežde Petrović kroz 19. vek”.
– Želela sam da istražim korene Nadeždinog talenta, ratobornosti i želje za napredovanjem, inovacija i patriotizma. Želela sam da proučim porodično nasleđe i da Nadeždinu porodicu postavim u kontekst društvenih zbivanja. To istraživanje nije bilo uzalud, jer je ono dokazalo da je Nadežda od svoje porodice primila bogato intelektualno nasleđe. Želim da knjiga bude čitana, da se koristi kao literatura i da bude podstrek novim istraživačima.To što je knjiga prepoznata kao štivo koje zavređuje nagradu u gradu Čačku smatram velikim uspehom i naše Galerije i ličnim. Pored ostalog, knjiga posebno promoviše kulturno nasleđe našeg grada, u kome su živeli Nadežda i njena porodica desetak godina – rekla je Dragana Božović, muzejski savetnik, kustos u UG “Nadežda Petrović”.
Takođe su pohvaljene publikacije “Košarkaški klub Železničar: 1949-1999-2019”, autora Svetislava Lj. Markovića, Gvozdena Otaševića i Milovana Vulovića, u izdanju KK “Železničar”; katalog Međunarodnog festivala animacije “Animanima”, u izdanju Doma kulture, čiji je urednik Milen Alempijević; roman “Velelepota sekunde” Nenada Gugla, u izdanju “Bit izdavaštva”; monografija “Borovnica: tehnologija gajenja, zaštite i prerade”, autora Aleksandra Leposavića i Darka Jevremovića, u izdanju Naučnog voćarskog društva Srbije, kao i kompletna produkcija izdavačkih kuća “Pčelica” i “Gradac”.
I ovoga puta podršku ovoj manifestaciji pružili su i predstavnici Grada Čačka. Pomoćnik gradonačelnika Čačka Miroslav Petković je naglasio da će Grad i ubuduće finansijski, kadrovski, tehnički, logistički davati podršku našim ustanovama kulture.
Nela Radičević
Foto: N. R. i Sajt Gradske biblioteke “Vladislav Petković Dis”
DOKLE DOSEŽU KORENI NADEŽDINOG PIONIRSKOG DUHA?
Nagradu “Danica Marković” za izdavački poduhvat u 2020. godini žiri je dodelio Dragani Božović, autoru knjige “Porodica Nadežde Petrović kroz 19. vek”, kao i izdavaču UG “Nadežda Petrović”, rukovodeći se kriterijumima iz Pravilnika o dodeli nagrade, koji propisuje da se vrednuje sadržaj i kompletan izgled publikacija i značaj za kulturu Čačka.
– Ovo kapitalno delo osvetljava život porodice jedne od najznačajnijih figura u srpskoj istoriji, istovremeno pružajući nove istorijske uvide u život Čačana šezdesetih godina, 19. veka. Knjiga preispituje dokle dosežu koreni Nadeždinog pionirskog duha, ratobornosti, smelosti i odvažnosti, društvene angažovanosti i aktivizma, slikarskog talenta i potrebe za umetničkim inovacijama. Uz impozantan broj slikovnih priloga i dokumenata u vidu arhivske građe, knjiga Dragane Božović inspirativno je štivo za poznavaoce istorije i kulture ove epohe, ali i za svakog znatiželjnog čitaoca – rekla je Ivana Krsmanović, predsednik žirija.