Kultura

КЊИГА КОЈУ ЧАЧАК НИЈЕ ИМАО

Након недавног интервјуа са једним од аутора монографије „Град Чачак“ др Светиславом Љ. Марковићем, објављеног у „Чачанском гласу“, само неколико дана пошто је угледала светлост дана, што је била и прва јавна промоција овог издања, ова капитална студија представљена је у петак, 17. децембра, и у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“. Реч је о систематизованој хронологији од првог помињања насеља до важних догађаја у савременом животу града. Ауторство Марковић дели са историчаром др Илијом Поповићем, а поред ауторског тима на представљању у Градској библиотеци огласили су се и рецензент др Илија Мисаиловић и градски већник Милош Папић, које је све зналачки представила и кроз програм водила библиотекар Биљана Раичић.

Студија „Град Чачакˮ на 583 стране доноси релевантне географске, демографске, привредне, културолошке, друштвено-политичке, просветне, здравствене и туристичке податке, као и приче о значајним личностима које су обележиле историјску, културну, научну, спортску и политичку сцену града. Употпуњена је библиографским референцама које прате текст, као и велики, бројем фотографија, дијаграма, табела, графикона и географских мапа. Након увода са уопштеним подацима о настанку, развоју, насељавању и историји подручја данашњег града Чачка, монографија је подељена у шест поглавља, чија је тематика темељно обрађена са научноистраживачког аспекта, исписаних стилом, прилагођеним свим генерацијама читалаца. Књига је луксузно опремљена, штампана у пуном колору и тврдом повезу са платном у златотиску, а објављена је, за сада, у тиражу од 130 примерака. Издавачи монографије су Регионални центар за таленте Чачак и Град Чачак, који је уједно и покровитељ овог издања. Књигу је графички је обликовао Зоран Јуреш, а штампао Томислав Караџић из Горњег Милановца, навела је Биљана Раичић.

Градски већник за културу Милош Папић је у име руководства града потврдио да је Град Чачак подржао објављивање овог капиталног дела и захвалио ауторима на вишедеценијском труду, као и штампару на коректности у изради ове монографије.

Монографију „Град Чачакˮ детаљно је представио рецензент др Илија Мисаиловић (Кремна код Ужица 1942) географ, професор и доктор наука, предавач у Педагошкој академији и Вишој школи за образовање васпитача у Београду, који је свој радни век крунисао у Географском институту „Јован Цвијић“ САНУ, где је радио као научни сарадник. Осим друштвеног ангажовања у Мисаиловић је и аутор бројних научних публикација и стручних радова објављених у научним часописима.  

Дајући и преглед литературе и архивске грађе коју су аутори користили Мисаиловић је нагласио да ово издање има много шири значај од локалног што поткрепљује његовим садржајем који испуњавају тематски груписана поглавља у којима аутори детаљно обрађују: географски и саобраћајни положај Чачака, његове природне основе, чачанска насеља и развој тих насеља, насељавање и становништво чачанског подручја и регионално – функционални значај града.

-Монографија припада групи врло вредних књига са бројним подацима који нас уводе у живот не само града Чачка, већ и 57 насеља која припадају овој административној целини. Град се налази на железничкој траси која је повезала Ужице и Сталаћ, у сливу је Западне Мораве, која повезује неколико градова и општина, окружених плодним пољопривредним земљиштем које је у прошлости имало статус светиње и развијеним сточарством својственим брдско-планинској конфигурацији терена… Индустријски развој града покренули су чачанско занатство и трговина, а покретање парног млина, индиректно је покренуло и „комшијску завист“, из које је створена прва хидроелектрана на Ђетињи – казао је, поред осталог, Мисаиловић не изостављајући и забрињавајућу демографску анализу града на Морави.

Др Илија Поповић, (Мокра Гора, 1940 ), у својству коаутора монографије, подсетио је на генезу настанка ове књиге, претечу у његовој књизи “Општина Чачак“ из 1996, покушаје да монографија буде објављена 2008. године поводом обележавања шест векова од најстаријег познатог помена имена града Чачка и незаитересованост ондашње локалне самоуправе за овај издавачки подухват. За њен настанак била је пресудна сарадња са др Светиславом Марковићем који је, по његовим речима, изнео највећи део овог обимног посла.  

Поповић је радни век заокружио у Међуопштинском заводу за унапређење васпитања и образовања у Чачку и у Министарству просвете Републике Србије за Моравички округ, као саветник за наставу географије. Након завршених студија географије на Природно-математичком факултету у Приштини, магистрирао је и докторирао на Географском факултету у Београду. У Чачку је као просветни радник радио у основним школама „Филип Филиповић“, „Вук Караџић“ и „Ратко Митровић“, у Гимназији и школи „1. новембар“. Предавао је на Педагошкој академији у Ужицу и на Природно – математичком факултету у Косовској Митровици. Аутор је више књига и публикација и добитник више друштвених признања.

Доктор техничких наука, професор и публициста Светислав Љ. Марковић је говорио о (не)доступности књиге за сада у продајном смислу и истакао да су монографију радили са великим амбицијама да створе књигу коју Чачак нема. Осим рецензентима, градоначелнику и градским већницима, Марковић је захвалио и бројним поједницима који су на било који начин помогли да књига угледа светлост дана. Представљање у Градској библиотеци за Светислава Марковића био је и носталгичан тренутак сећања на промоцију књиге његовог оца која се догодила у истом простору пре 19 година.

Светислав Љ. Марковић, (Ивањица, 1962) објавио је велики број научних и стручних радова из области машинства, историје, туризма, демографије и спорта. Као аутор и коаутор потписује више од 70 књига. Основну школу завршио је у Међуречју код Ивањице, средњу Техничку у Чачку, а Машински факултет у Крагујевцу на коме је магистрирао и докторирао. Као конструктор и пројектант радио је у крагујевачкој Фабрици наменских производа “Црвена застава“ и у Техничком ремонтном заводу у Чачку. Од 1997. до 2020. био је професор у чачанској Високој техничкој школи, а од 2013. директор је Регионалног центра за таленте. Активан је професор струковних студија на Факултету техничких наука у Чачку.

З. Л. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.