Prema rečima načelnice Dečijeg dispanzera dr Danijele Vasev Radonjić, poslednja tri meseca prošle godine zabeležen je povećan broj pacijenta i pregleda, samim tim bilo je i dosta dece koja su bila kovid pozitivna. U januaru i februaru ove godine se beleži manji broj pregleda, kako predškolske, tako i školske dece, a samim tim i manje kovid pozitivnih pacijenata.

-I kod male i kod starije dece klinička slika bila je jako blaga, na svu sreću. A neka deca su i asimptomatska. Deca koja su se kod nas javljala, uglavnom su imala subfebrilnu temperaturu, što je 37,2 ili 37,3, retko 38, a još ređe 38, 5. Blaga malaksalost, kašljucanje, bol u grlu, a vrlo često se dešavao gubitak mirisa i ukusa što je moglo da potraje čak samo jedan dan. Kod takve dece radimo određene laboratorijske analize i ukoliko su deca pozitivna, nakon toga i deca i roditelji koji su sa njima u kući moraju u izolaciju – kaže dr Vasev Radonjić. Ona podseća da nisu sve povišene temperature i kašljanje ili kijavica znaci korona infekcije, i koliko god roditelji bili uplašeni, na lekarima je, napominje, da odluče da li će se detetu raditi PCR test ili ne.

-Da bismo mi to razlučili, gledamo kliničku sliku, trajanje povišene temperature i naravno analize, koje nam najviše pomažu u dijagnostici da li je u pitanju prehlada ili je kovid. Roditelji koji su preležali, manje paniče – kaže dr Vasev Radonjić.
Načelnica Dečijeg dispanzera smatra na osnovu dosadašnjeg iskustva da apsolutno ne bi trebalo da se razviju teže kliničke slike kod dece. Ona, kao i ostali lekari, ipak savetuje da se poštuju određene mere, napominjući da podržava kolektivne sportove na otvorenom, ali ne i one u zatvorenom prostoru. Kako kaže, manja deca najpre bi trebalo da obrate pažnju kako peru ruke.
I. M.