ПРЕДСТАВЉЕН КОНЦЕПТ ФЕСТИВАЛА АНАЛОГНОГ И ЕКСПЕРИМЕНТАЛНОГ ФИЛМА „КИНОСКОП”
Филмски и видео програм Уметничке галерије „Надежда Петровић” угостио је 14. новембра организаторе Фестивала аналогног експерименталног филма „Киноскоп” Марка Милићевића и Николу Гоића. Вече филма уприличено је с циљем да се представи концепт овог фестивала и да се публици расветли значај кина и у савременим околностима. Програм је одржан под покровитељством Министарства културе и информисања, а водитељску реч имао је Предраг Живковић.
Фестивал „Киноскоп” је основан 2019. године у сарадњи Марка Милићевића, оснивача аудио-визуелне иницијативе Кино-племе и Николе Гоцића, филмског рецензента и визуелног уметника. Иницијална идеја Фестивала је очување истраживачких тенденција у раду са целулоидном траком у дигиталном добу. У наредне две године, 2020. и 2021. кустоском дуету се придружују Ејла Ковачевић, филмска критичарка и дугогодишња сарадница Међународног филмског и видео фестивала 25 ФПС, као и Александра Далихоу, бивша уредница на порталу MUBI.com. Четворочлана екипа је из различитих крајева, али наводе да им је студиозна интернет припрема спој свих идеја.
О пореклу назива Фестивала и значају спознаје кина данас Марко Милићевић, организатор истиче: „Што се тиче самог назива Фестивала, мислим да он некако упућује на тај стари начин рада са филмом,односно филмском траком и кино-пројекторима. Волео бих само да кажем да фестивал није тог типа да се филмови приказују са филмске траке, ради се о томе да су ти филмови обрађени дигитално, односно пренесени у дигитални облик, а само понекад добијемо те копије.”
Један од организатора фестивала „Киноскоп” Никола Гоцић о садржајима који ће у децембру бити уприличени најављује: „Фестивал је међународног типа и реч је о фестивалу аналогног експерименталног филма. Циљна група су сва годишта, односно сви они који су заинтересовани за такав тип филмова. Наш програм је прилично еклектичан и разноврстан, током прве три године постојања ми смо приказали преко 150 филмова који су различитих жанрова. Они су били подељени у тематске целине од целине коју смо назвали „Магијско-алхемијски филмски ритуали” до целине коју смо назвали „У царству без људи”. Дакле, филмови који су мало апстрактнији, затим, ту су филмови мало интимнијег тима, личне тематике, а имали смо и документарце који су се бавили личним темама и тако даље.”
Учесници Фестивала имају различите задатке о чему Марко Милићевић сведочи: „Овим Фестивалом смо желели да покажемо људима да филмска трака и даље постоји, да се и даље снима на филмској траци и да покажемо пресек савремене продукције. То долази из круга филмских лабораторија, али са друге стране и независни рад на филмској траци. Учесници сваке године су кустоси фестивала и, евентуално, гости који се најаве. Сваке године имамо разговоре са гостима и ту су музичари за програме музичко-филмског типа.
На питање да ли публика и данас познаје реч кино, Марко Милићевић одговара: „Мислим да заправо нису свесни да се то и даље дешава, тако да је ово један поприлично добар начин да им покажемо да и даље та продукција постоји у свету, али и код нас.”
Значај Фестивала биће одгонетнут у месецу децембру када се очекује његово отелотворење пред публиком!
Милица Матовић