Društvo

„КАТРЖАНКЕ“ – ДА СЕЛО БУДЕ ЗА СТАРЕ И ЗА МЛАДЕ

Мирослава Миновић и Ивана Трнавац рођене су у Катрзи. Ту су се и удале, основале своје породице, тако да се њихова љубав према родном селу преноси и на потомке. То је за њих један од разлога што желе да уреде село, да све, баш као у њиховим домовима, буде по мери и на задовољство мештана. Тако се и зачела идеја да направе Удружење „Катржанка“. Њихова намера да се мештанке повремено окупе у Месној заједници, да одвоје време да попричају, организују неку акцију, оду на заједничко путовање, почела је недавно да се остварује…

Одрастала у центру Катрге, поред цркве и школе, Мира, сада поносна бака троје унучади, добро се сећа времена кад је у селу постојало удружење жена, тада без имена. Окупљала их је у школи њена покојна учитељица Невенка Тошић. Гледала је често како се мајка и бака спремају и одлазе у школу на неки састанак. Сада јој се чини да су тада, остављајући све своје послове за касније, долазиле у школу жене из целог села. Ту слику носи годинама у себи, али су идеју о удружењу „одлагале“ бројне обавезе у кући и на послу. Да се окупе, подстицао их је Владан Виторовић, председник МЗ Катрга, а велику подршку имале су и од Удружења „Евгенија“ из Јежевице и председнице Наташе Вујашевић.

Мирослава Миновић и Ивана Трнавац

– То што су оне направиле у свом селу, та њихова покретачка снага, подстакла ми је опет жељу да и ми нешто слично урадимо – прича Мирослава, председница „Катржанки“.

Почетком маја позвале су своје мештанке. Мирослава и њена заменица у Удружењу Ивана, страховале су да ће се одазвати веома мали број жена. Први састанак је био баш у просторијама основне школе. Када је видела колико их је дошло, било је, каже, као на тој давнашњој слици коју носи од детињства. До сада је приступницу за „Катржанке“ потписало њих 40, и то свих генерација! Сигурне су да ће бити још бројније, кад почну активности.

– Наравно, прво мора да их подржи породица, јер наше жене баве се, углавном, пољопривредом. Кад заврше све послове на њиви, у штали, остаје посао у кући. Ми желимо да одвоје време и за себе и да једва чекају наша окупљања, каква су била у прошлости. Једноставно, да и ми жене имамо нешто за своју душу – каже Мира.

Удружење је добило своје просторије у Месној заједници. Прва заједничка акција им је била чишћење и уређење сада њиховог простора. Стигле су и донације, Фудбалски клуб „Морава“ уручио им је полице, Удружење пословних жена „Надежда Петровић“ поклониће им информатичку опрему, обећавају и други привредници, посебно они који су пореклом из Катрге… Мушки део села још увек је, кажу, уздржан, није да им бране, али… Наравно, наглашавају, има и изузетака.

Првенствени циљ „Катржанки“ је да унапреде своју животну средину, не само кроз „декларативну“ заштиту, већ и кроз акције чишћења, у које желе да укључе све мештане, а посебно децу и младе. Излетима и путовањима све се унапред радују, јер, како причају наше саговорнице, никада нису имале прилику да спроведу ову идеју у дело. Надају се да ће то бити већ током овог месеца.

У плану је још много тога – да оживе и једну манифестацију у овом моравском селу, познатом по изузетним повртарима. Почеле су да прикупљају и рецепте старих јела, као и приче о старим занатима, мустрама за плетење, вез… И то је разлог што ће сарађивати са сродним удружењима, не само на територији Чачка, већ много шире. Трудиће се да помажу својим старим, усамљеним и немоћним комшијама. Мирослава је од пре две године волонтерка Црвеног крста и зна каква је ситуација на терену.

Са свечаног отварања просторија у МЗ Катрга

– Сви они имају своју децу, али њих притискају и друге обавезе. Морамо им се наћи када им је потребно – каже она.

Жеља Мирославе и Иване је да оснаже жене у свом селу, да их подстакну да чувају традицију и културу, и, изнад свега, да и млађим генерацијама улију наду да се у селу има зашта и са ким живети.

– Село Катрга има око 800 становника, међу њима је и доста младих. У основној школи нам је сада 20 ђака, али охрабрује да ће наредне школске године бити чак 13 наших првачића! – каже Мира, чији је син Владимир, и сам отац троје деце, остао на породичном имању.

В. Т.

Фото: Из албума саговорница

ПОТРЕБНА ПОДРШКА

Верују „Катржанке“ да ће допринети да се село унапреди и економски. Кажу да им фале добри путеви, осветљење, коначно уређење канала и локалних речица да ни би сваке године било приче о поплавама. За то им је потребна подршка и помоћ, не само финансијска, од града Чачка, јавних предузећа, мушкараца у селу.

– Не можемо све очекивати да нам други ураде и уреде. Морамо и ми у селу да решавамо своје проблеме, да, барем, поред својих кућа одржавамо канале – наводи пример Мирослава Миновић, председница Удружења „Катржанка“.

СВЕЧАНО ОТВОРЕНЕ ПРОСТОРИЈЕ

Свечано је било прошлог четвртка, 8. јуна, када су „Катржанке“ и званично отвориле врата својих просторија у МЗ Катрга. На коктел који су приредиле дошли су многи, са поклонима или обећањима. Од Удружења пословних жена „Надежда Петровић“ стигла је вредна ИТ опрема. Један од најлепших поклона стигао је од деветогодишње Миле Видојевић из Мојсиња, најмлађе новинарке у Србији, која им је уручила дрво живота!

Дан пре тога, „Катржанке“ су посетиле село Варду поред Косјерића, где, такође, постоји веома активно Удружење жена. Како преносе, у Варди су дочекане као дугогодишњи пријатељи, а од тамошњих жена добиле су „бесплатну лекцију“ – колико се може урадити за своје село, када су сложне и упорне. И сигурне су, сарадња ће се наставити и убудуће.

У селу Варда код Косјерића

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.