Aktuelno Društvo G.Milanovac Srbija

КАСАРНА „ВОЈВОДА РАДОМИР ПУТНИК” СПРЕМНА ЧЕКА НОВЕ ВОЈНИКЕ

Касарна „Војводе Радомира Путника” у Горњем Милановцу где се налази Центар за обуку везе и информатике и ове јесени пуна је тзв. „гуштера”, младих момака и девојака који су се одлучили за добровољно служење војног рока. Центар за обуку везе и информатике формиран је 2006. године и од тада пружа бројне могућности усавршавања.

  – На добровољно служење војног рока пријавила сам се из патриотских разлога и циљ ми је да након одслужења војног рока наставим са професионалном војном службом, а надам се и подофицирком чину. Посаветовала бих све младе људе да крену мојим корацима и пријаве се за служење војног рока – казала је Тијана Јеремић, војник на добровољном служењу војног рока.

–  Са жељом да наставим породичну традицију  пријавио сам се на добровољно служење војног рока. Отац ради у јединици гарде и то ми је била додатна мотивација. Желео бих у будућности да будем професионални војник. Позвао бих све младе људе да се пријаве за добровољно служење војног рока, зато што ће стећи многа пријатељства за читав живот, али ће и научити колико су битни ред, рад и дисциплина – рекао је Лука Мађар, војник на добровољном служењу војног рока.

Лука Мађар, војник на добровољном служењу војног рока

–  У овој јединици сам од октобра ове године, генерација септембар 2024. Циљ ми је да након одслужења војног рока наставим са професионалном војном службом и волела бих да останем у Горњем Милановцу, у Центру за обуку везе и информатике. У мојој породици није било ништа чудно то што сам ја желела да идем у војску, јер у породици имамо  војна лица и ја сам се одлучила да наставим традицију – објаснила је Јана Милутиновић, војник на добровољном служењу војног рока.

Јана Милутиновић, војник на добровољном служењу војног рока

Да Војска Србије пружа бројне могућности за даље усавршавање и напредовање, потврђују официри и подофицири који су управо Касарну „Војводе Радомира Путника” у Горњем Милановцу одабрали за место у ком ће служити Србији.

–  Пре пет година почела сам да радим у војсци, након чега сам послата на Лидерски курс и Основни курс за подофицире, то ми је био циљ за напредовање. Тата ми је професионално војно лице, па сам хтела да наставим његовим стопама, пронашла сам се у томе – рекла је водник Марија Богавац.

–  У Војсци Србије радим од 2010. године, после дуго година рада и залагања у јединици, послат на Лидерски курс у Панчево. Од 2021. године сам командир у телефонско – линијском воду и сва искустава која сам стекао преносим новим генерацијама војника. Уживам у свом послу, желим да напредујем и да се усавршавам. Младима бих препоручио да дођу у наше редове и постану део нашег строја – истакао је водник Владе Трипковић.

Потпоручник Јелена Јовановић, у редове Војске Србије ушла је са 14 година, када је уписала Војну гимназију у Београду. Данас, осам година касније, након што је стекла високо образовање, младим војницима преноси своја знања у Центру за обуку везе и информатике. Говорећи на основу свог искуства, Јовановићева истиче да су знања и вештине од изузетног значаја за сваког официра Војске Србије.

  – Војну гимназију сам уписала 2016. године и након завршеног четворогодишњег школовања уписала сам Војну академију смер Војно-електронско инжењерство, где сам се одлучила за модул телекомуникација. Војну академију завршила сам 14. септембра ове године, након тога своје прво радно место и постављење добила сам у Центру за обуку везе и информатике у Горњем Милановцу, где радим као командир вода за обуку.  Сматрам да је за официре Војске Србије веома важно школовање, најважнија су знања која се стичу на Војној академији, стручна, као и официрска. Такође, Војна гимназија била је добар основ за уписивање Академије и прилагођавање војничким условима живота, као и за сналажење током војничке каријере – рекла је потпоручник Јелена Јовановић.

Центар за обуку везе и информатике има намену индивидуалне, специјалистичке обуке војника на добровољном служењу војног рока, службе телекомуникација, кандидата за професионалне војнике, као и реализацију планираних курсева и обука. Потпуковник Ненад Дражинац, командант Центра за обуку везе и информатике читав свој живот посветио је војном позиву и оданости отаџбини.

–  У ЦОВИ се налазе све категорије лица, од војника, професионалних војника, официра, подофицира и цивилних лица и они се кроз различите видове усавршавања оспособљавају за везе. После месец и по дана проведених у центрима за основну обуку, војници на добровољном служењу војног рока долазе у наш центар, где се оспособљавају за припаднике службе телекомуникација, жичну и бежичну компоненту и одлазе у јединице наоружани основним појмовима и оспособљени за улогу  послужиоца на станицама телекомуникација. Поред тога, у центру се реализују и остали курсеви. Сви уређаји и средстава која уђу у оперативну употребу Војске Србије долазе у наш Центар, где се људство оспособљава у руковању и основном одржавању са истим, а након тога иду у јединице како би могли да рукују са тим. У Центру се оспособљавају и припадници службе информатике, ту имамо реализацију различитих курсева, а као круна тога је и вежба „Сајбер Тесла”, која је попримила међународни карактер, управо због тога што је сајбер ратовање свакодневица широм света – истакао је потпуковник Ненад Дражинац, командант Центра за обуку везе и информатике.

Заинтересовани за добровољно служење војног рока пријављују се у Регионлане центре Министарства одбране за добровољно служење војног рока, након подношења пријаве, уколико успешно заврше здравствене прегледе, врши се њихова селекција на основу завршених школа и тада се упућују на добровољно служење војног рока.

–  Позивам све заинтересоване момке и девојке, млађе од 30 година на добровољно служење војног рока, на рад у јединицама Војске Србије, јер служба у Војсци Србије је патриотски чин и представља изазов за сваког младића и девојку да опробају своје способности. Радом у Војсци Србије омогућена су стална примања, стаж осигурања са увећаним трајањем и други бенефити које пружа војна  организација. Припадницима је омогућено стално напредовање у служби и могућност каријерог усавршавања кроз различите врсте обука и курсева у земљи и иностранству – рекао је потпуковник  Дражинац.

Обавезно служење војске у Србији је укинуто 1. јануара 2011. године, а по свему судећи, од наредне године касарне широм Србије биће поново пуне војника, који ће имати имати част да врате дуг отаџбини. Уједно, ова вест обрадоовала је многе, јер је некада позив за војску у сваку кућу доносио велику радост.

 – У току су интензивне припреме за обавезно служење војног рока, касарна, сама јединица и људство припремљени су за то – каже  потпуковник Дражинац.

Ношење војничке униформе представљало је посебну част деценијама уназад, па тако и данас има оних који желе да наставе путевима својих предака, који су храброшћу и пожртвовањем задужили свој народ и отаџбину.

Захваљујемо на сарадњи Министарству одбране.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.