Društvo Kultura

“КАПЕТАНИЦА ЏУН ПИПЛФОКС” ОСВОЈИЛА ДЕВЕТ НАГРАДА

ВЕЛИКИ УСПЕХ ПРВЕ ПРЕДСТАВЕ ГЛУМАЧКЕ РАДИОНИЦЕ ДОМА КУЛТУРЕ

Поводом великог успеха Глумачке радионице Дома културе Чачак на 64. Међународном фестивалу дечијег и омладинског драмског стваралаштваМајске игре”, одржаном од 16. до 20. маја у Бечеју, где је представаКапетаница Џун Пиплфокс” освојила девет награда, укључујући Гран при фетивалаЗлатни паж”, прошле суботе, 4. јуна, организована је конференција за медије. О наступу у Бечеју, али и о плановима за наредни период говорили су Душан Вукашиновић и Јована Мишковић, глумци Српског народног позоришта у Новом Саду и руководиоци Глумачке радионице Дома културе.

КАД ДЕЧИЈИ САН ПОЛАКО ПОСТАЈЕ РЕАЛНОСТ

Тамара Татовић, која је играла Капетаницу Џун Пиплфокс и добила награду за најбољу главну женску улогу, по оцени дечијег жирија, како каже, била је веома узбуђена, јер није очекивала награду: 

– Али, генерално Глумачка радионица и глума уопште инспирисали су ме да стекнем више самопоуздања. Много волим уметност, глуму, музику, то ме највише испуњава. Прошле године, у фебруару је била аудиција у Дому културе. Лако сам одлучила да одем на аудицију, али нисам имала храбрости да изађем на тако велику сцену, па ме је друштво подржало и бодрило. Када сам сазнала да ћу постати члан Глумачке радионице била сам невероватно узбуђена. Од тада се доста тога променило. Када смо прошлог лета, у августу, припремали ову представу месец дана смо провели у Дому културе, од јутра до мрака. Много смо се повезали и постали смо као друга породица. То је нешто неописиво и успомена која остаје за цео живот.

Награда за најбољу женску улогу, по оцени стручног жирија, припала је Маши Урошевић, која “почиње да сагледава ствари и види да дечији сан полако постаје реалност”:  

– На фестивалу у Бечеју сам од стручног жирија добила награда за најбољу женску улогу, а од дечијег жирија за најбољу споредну женску улогу. Моја улога је била Сали секира. Предиван је осећај, али тог успеха не би било без моје екипе. Наравно, посебно сам захвална Душану и Јовани, што су ме доста тога научили.

На фестивалу “Мајске игре”, Анђелија Обреновић је награђена за најбољу споредну женску улогу, по оцени стручног жирија, која је у представи “Капетаница Џун Пиплфокс” играла улогу Сирене:

– Осећај је био предиван када сам сазнала за награду, као када испуним неку своју жељу. Отишли смо у други град, играли на другој сцени, била сам задовољна, јер смо потпуно непознатој деци ову причу пренели тако добро, да су одлучили да нам дају све те награде. У Глумачкој радионици сам већ годину и по, друштво је добро и много ми се свиђа начин на који Душан и Јована комуницирају са нама, нису као класични наставници у школи.  

“НАША АМБИЦИЈА НИЈЕ ДА СЕ НАДМЕЋЕМО СА ДРУГИМА, ВЕЋ СА СОБОМ”

Душан Вукашиновић, глумац Српског народног позоришта у Новом Саду и  руководилац Глумачке радионице Дома културе, подсећа да је ова група настала пре нешто више од годину дана и да су “Мајске игре” за све биле први сусрет са фестивалима уопште.   

– Одрастао сам у Драмском студију Дома културе, а моја супруга, која је такође глумица Српског народног позоришта, одрасла је у сличном студију у Крагујевцу и пре годину дана смо добили позив да ми радимо са младим људима. Када смо почели да припремамо представу, желели смо да ова екипа постане озбиљан тим. Оне су биле предане и вредне и резултат је дошао. Али, наша амбиција није била да се надмећемо са другима, већ са собом и да видимо докле ми можемо да стигнемо. Када сам ја био полазник радионице, нисмо имали прилику да учествујемо на “Мајским играма”, као највећим и најзначајнијим фестивалом тог карактера у земљи, па смо желели да прва представа Глумачке радионице Дома културе, односно, прва представа из Чачка за 64 године добије прилику да се представи тамошњој публици, да осети тај фестивалски дух и заигра на том фестивалу. Девет награда са “Златним пажом”, највећом наградом фестивала за дечију сцену нас веома радује, јер даје “спољашњу” потврду нашем раду и у исто време обавезује да се посветимо још озбиљније и да се опет надмећемо са собом, да померимо даље лествице у нашим новим пројектима – нагласио је Вукашиновић.

Претходне јесени је основан Глумачки атеље, као група одраслих аматера, која 30-так година није постојала у Чачку. А ове јесени предстоји оснивање Позоришног центра сцене Дома културе, који би подразумевао рад Глумачке радионице, Глумачког атељеа и продукцију Професионалне позоришне представе, која неће имати тенденцију репертоарског карактера, с обзиром на то да Градско позориште у Чачку има свој живот и ритам, рекао је Вукашиновић.  

– У септембру би требало да настане један фестивал – Нулти, како смо га назвали, на коме ће бити премијера нове представе Глумачке радионице, као и премијера Глумачког атељеа, али и гостујући програми. Следеће године би овај фестивал требало да постане такмичарског карактера, у три категорије: омладинској, дечијој и аматерској, одраслој аматерској и професионалној селекцији. Наравно, поред такмичарског дела, подразумеваће три премијере Дома културе, Глумачке радионице, Глумачког атељеа, као одраслих аматера и Професионалну продукцију фестивала. Будући Позоришни центар, пре свега, фестивал, али и догађаји који ће бити организовани током године активираће Студио Дома културе, некадашњи Драмски студио. Идеја је да већ у септембру тај простор постане, не само пробни, већ и изведбени, односно, да се и ту одржавају представе, где ће публика, такође, имати прилику да се сретне са позоришним догађајима – најавио је Душан Вукашиновић.

Иначе, Глумачка радионица у овом тренутку има 13 чланова, Глумачки атеље пет, а нова аудиција биће организован на јесен, после фестивала. Конференција за новинаре је одржана у организацији Програма за децу и младе Дома културе.

Н. Р.

СПЕКТАКЛ ГЛУМАЧКЕ РАДИОНИЦЕ ИЗ ЧАЧКА

На 64. Међународном фестивалу дечијег и омладинског драмског стваралаштва “Мајске игре”, одржаном у Бечеју, представа “Капетаница Џун Пиплфокс” освојила је следеће награде: Гран При фестивала “Златни паж” за најбољу представу у селекцији представа за децу насталих на омладинским сценама у Србији и региону у сезони 2021/2022, по оцени стручног жирија; Награду за најбољу женску улогу – Маша Урошевић, по оцени стручног жирија; Награду за најбољу споредну женску улогу – Анђелија Обреновић, по оцени стручног жирија; Награду за најбољу споредну женску улогу – Ђурђа Вујовић, по оцени стручног жирија; Награду за најбољу сценографију – Андреја Рондовић, по оцени стручног жирија; Награду за најбољу костимографију – Андреја Рондовић, по оцени стручног жирија; Награду за најбољу представу за децу у целини, по оцени дечијег жирија; Награду за најбољу главну женску улогу – Тамара Татовић, по оцени дечијег жирија; и Награду за најбољу споредну женску улогу – Маша Урошевић, по оцени дечијег жирија.

У образложењу организатора фестивала и чланова стручног жирија, поред осталог, пише: “Спектакл Глумачке радионице из Чачка снажно се издвојио у селекцији представа за децу, доказујући да је могуће представу омладинске и дечије сцене по свим аспектима (уметничким и продукцијским) креирати тако да може стати раме уз раме са професионалним представама на репертоару ма ког позоришта за децу у Србији.”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.