Građani Srbije koji su revakcinisani “Fajzerom” i “Astra Zenekom” uskoro će moći da ulaze u države Evropske unije sa potvrdom o vakcinaciji, ukoliko je od druge doze prošlo 14 dana, a oni koji su se imunizovali “Sinofarmom” ili „Sputnjikom“ moraće prethodno da provere da li je država EU u koju idu prihvatila da na svoju teritoriju pušta putnike koji su primili kinesko i rusko cepivo. Ovo je, u najkraćem, rezime preporuke Saveta EU da se uvedu olakšice da ulazak građana „trećih zemalja“.
U zemlje EU bi, prema toj preporuci, mogli da uđu i nevakcinisani građani Srbije kada u našoj zemlji broj novoobolelih od korone na dnevnom nivou bude između 200 i 500 tokom poslednjih 14 dana. Naravno, kad su nevakcinisani u pitanju, obavezan je negativni PCR test na kovid 19.
Svetlo na kraju tunela sve jasnije se vidi. Dokaz da se epidemiološka situacija u celoj Evropi popravlja su takozvane preporuke o izmenama i dopunama o privremenom ograničenju neesencijalnih putovanja u EU koje je prekjuče donela Evropska komisija, a juče usvojio Savet Evrope.
Prema tom amandmanu, države EU bi trebalo da prihvate dokaz o vakcinaciji kako bi ukinule ograničenja putovanja, poput testiranja ili karantina.
– U principu bi trebalo da ukinu ograničenja za neesencijalna putovanja za putnike iz trećih zemalja koji su primili poslednju preporučenu dozu vakcine koju je odobrila Evropska agencija za lekove (EMA) najmanje 14 dana pre dolazak u neku državu članicu – kaže se u saopštenju Saveta Evrope.
Od četiri vrste vakcina koje se koriste u Srbiji EMA je odobrila dve: “Fajzer” i “Astra Zeneku”. Problem u najavi za vakcinisane građane u Srbiji željne putovanja u EU bi mogla da predstavlja činjenica da je oko 80 odsto njih cepljeno sa druge dve vrste vakcina koje još EMA nije odobrila – “Sinofarmom“ i “Sputnjikom V“.
Ipak, u preporuci koju je usvojio Savet Evrope nalazi se i eventualno rešenje tog problema.
– Države članice bi takođe mogle da ukinu ograničenje za neesencijalna putovanja onima koji su primili neku od vakcina koje je odobrila Svetska zdravstvena organizacija (SZO) za hitnu upotrebu, najmanje 14 dana pre ulaska u tu državu članicu – stoji u saopštenju Saveta Evrope.
Podsećanja radi, SZO je odobrila kinesku “Sinofarm” vakcinu za hitne slučajeve, a ostaje nada da bi uskoro mogla to da učini i sa ruskom “Sputnjik V” vakcinom pogotovo ako se ima u vidu da sve više država, čak i članica EU, koriste ovo cepivo, poput Mađarske ili Slovačke.
Izvor: Blic