Društvo

Још један паклени дан

ИЗВОР:РТС

Још један паклени дан – назире ли се крај овом низу како бисмо лакше дисали

Врелина у целој земљи не посустаје. И данас сунчано и веома топло. Само су после подне на југозападу земље понегде могући краткотрајни пљускови са грмљавином. Јутарња температура од 17 до 27, највиша од 35 до 40 степени.

Једите чешће, а лаганије оброке

Препорука лекара је да се у врелим данима редовно хидрирамо и да једемо чешће, али лаганије оброке.

„Када је топло препорука је да се пију топли чајеви и једу топле супе. Тада нема топлотних удара. Добро је конзумирати храну која је собне температуре, јер то треба нашем организму. Ако је нешто хладно, организам мора да потроши додатне ензиме да би се одбранио од температурног шока“, каже нутриционисткиња Милка Раичевић.

Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода у 6 часова најтоплије је у Београду где је већ 28 степени.

Најпријатније време за спавање било је у Сјеници и Зајечару, где је тренутно 14, односно 15 степени.

Сунчано и веома топло, а само се у поподневним сатима уз локални развој облачности на југозападу земље понегде очекују краткотрајни пљускови са грмљавином.

Ветар слаб и умерен, на југу Баната повремено и јак, јужни и југоисточни, а у Бачкој и Срему слаб северозападни.

Јутарња температура од 17 у Димитровграду до 27, у Београду, а највиша дневна од 35 до 40 степени.

Фото: Виолета Јовичић

Прогноза временa од 17. до 21. јула

Мањи пад температуре очекује се од среде, 17. јула и то прво у северним, западним и централним пределима Србије, али ће се и даље задржати веома топло време.

Уз локални развој облачности, ретка и изолована појава пљускова са грмљавином очекује се тек понегде на југозападу земље.

Апел лекара 

Лекари апелују и на хроничне болеснике и на оне здраве да избегавају излагање директном сунцу, од 10 до 17 часова, да се заштите од УВ зрачења и да се редовно хидрирају. 

Препоручује се боравак у хладовини или климатизованим просторијама

Даљи пораст максималне дневне температуре ваздуха неће погодовати хронично оболелим и осетљивим особама.

Срчаним болесницима се саветује посебан опрез. Метеоропатске реакције су могуће у виду малаксалости и главобоље.

Препоручује се боравак у хладовини или климатизованим просторијама (нарочито у периоду од 11 до 17 часова), као и примена адекватних мера заштите од УВ зрачења.

Препоручљиво је коришћење препарата са заштитним фактором у свим временским условима, у свакој сезони. Требало би користити фактор заштите од сунца СПФ-30 и више, који штити од УВА и УВБ зрачења.

Када је реч о одећи, препоручује се ношење капа и шешира са широким ободима и одећа светлих боја, од природних материјала, по могућству са дугим рукавима, или специјална одећа са заштитним фактором (одећа са „UPF – ultraviolet protection factor“ ознаком).

Препоручује се и ношење наочара са 100 одсто УВА/УВБ заштитом, али и козметика и контактна сочива која нуде УВ заштиту. Треба избегавати соларијуме, јер се у њима користе УВА зраци. 

Из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре поручују послодавцима да воде рачуна и прилагоде рад запослених током топлотног таласа. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.