Grad

ЈКП “КОМУНАЛАЦ“ НА МЕЂУНАРОДНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ У СКОПЉУ – КОМУНАЛНЕ УСЛУГЕ У ПАМЕТНИМ ГРАДОВИМА

НЕОПХОДНА МОДЕРНИЗАЦИЈА ЈАВНИХ КОМУНАЛНИХ ПРЕДУЗЕЋА

Комуналне услуге у новој еколошкој ери представљају велики изазов за сва јавна комунална предузећа. Како успешно спровести идеју „Комуналне услуге у паметним градовима” и како учврстити позицију „партнера грађанима“, биле су главне теме 11. Међународне конференције, која је 18. и 19. октобра одржана у Скопљу, у организацији Удружења комуналних предузећа из Северне Македоније – АДКОМ. На овој конференцији учествовала је и Мирјана Ђоковић, директорка ЈКП „Комуналац“ Чачак, која за „Чачански глас“ говори о утисцима са овог скупа, о новинама у овој области…

Мирјана Ђоковић, директорка ЈКП „КОмуналац“

УВОЂЕЊЕ САВРЕМЕНЕ ОПРЕМЕ

Квалитет услуга комуналних предузећа има велики утицај на свакодневни живот грађана. Како би се побољшао квалитет ових услуга, јавни сектор, општине и градови морају радити на модернизацији јавних комуналних предузећа као делу стратегије развоја, неки су од закључака са овог окупљања на коме су учествовали представници удружења комуналних предузећа из земље домаћина, Србије, Црне Горе и Хрватске.

Према речима Мирјане Ђоковић, веома је важна размена искустава између колега из сектора комуналних услуга, за које су неопходне сталне инвестиције у знање и развој капацитета. У Скопљу је било око 250 учесника, као и представници 22 компаније које дистрибуирају опрему за комуналне делатности у све земље Балкана. Поред Чачка, своје делегације имали су и други градови из Србије, попут Ниша и Крагујевца, који је прошле године био домаћин Међународне конференције.

– Наше комунално предузеће, које сада председава асоцијацијом КОМДЕЛ (Пословно удружење комуналних предузећа Србије), учествовало је и на ранијим конференцијама. На овај начин одмеравамо где смо и шта још можемо да применимо. Инсистира се на смањењу броја запослених и увођењу савремене опреме, која је изузетно скупа. Ове године наше предузеће је купило улични „усисивач“, који мења четири радника на градским улицама… – каже Ђоковић.

ИЗНАЈМЉИВАЊЕ КОНТЕЈНЕРА ЗА КАБАСТИ ОТПАД

Њен утисак је да су наше локалне средине чистије него оне у Северној Македонији. Како каже, у Скопљу су уређени централни делови, али је сасвим друго стање на периферији.

– У поређењу са другима могу рећи да Град Чачак предњачи у многим сегментима комуналних услуга. Поред тога што смо део Регионалног система „Дубоко“, имамо и прилично уређен систем управљања свим токовима отпада. Наша искуства драгоцена су била и за друге учеснике, као, на пример, рециклажни платои на сеоском подручју, за које су се интересовале колеге из Пљеваља – наводи директорка Ђоковић, која је на конференцији презентовала и затварање локалне депоније. Али, како истиче, неопходно је решити и линију за кабасти отпад, што је у плану за следећу годину.

Иначе, заинтересовани грађани могу од ЈКП „Комуналац“ изнајмити велике контејнере запремине седам тона за депоновање кабастог отпада. Цена ових контејнера (по дану) је 3.800 динара за физичка, односно, 8.100 динара за правна лица. Број телефона за услугу рентирања великих контејнера је (032) 53 74 055.

РЕШЕНИ ПРОБЛЕМИ НА ТРАНСФЕР СТАНИЦИ

Највећим делом решен је проблем на Трансфер станици, на којој је летос у једном тренутку било око 2.500 тона отпада (мокрог и сувог). Проблем је, објашњава директорка Ђоковић, настао због вакуума, односно, није могла бити спроведена одлука да од јула локално комунално предузеће организује транспорт отпада на регионалну депонију „Дубоко“. Наиме, чачанско комунално предузеће није имало своја возила, а ЈКП „Дубоко“ није имало довољно возача. Сада је на простору Трансфер станице остало око 350 тона смећа, наводи директорка и обећава да ће у наредних седам дана и то бити потпуно регулисано. 

– Чекамо испоруку камиона. Један ћемо набавити у новембру, а други у јануару, како бисмо прешли на сопствени превоз. Дневно у просеку на Трансфер станицу Чачак стигне до 135 тона мокрог и сувог отпада. Сува фракција се издваја, а грађани су изузетно добро прихватили програм „Одвајамо“, односно систем примарне селекције. Повећава се проценат селектованог отпада, а томе доприносе и подземни контејнери. Али, ово су још увек пионирски подухвати када је реч о селекцији отпада, не само у Чачку, већ у целој Србији. Остало је да поделимо још 3.300 канти. Недостаје један мали смећар за уске улице, конкретно за улице у Атеници, да бисмо у потпуности заокружили тај систем – рекла је директорка Ђоковић.

В. Т.

СИСТЕМ НАПЛАТЕ НА СЕОСКОМ ПОДРУЧЈУ

На конференцији у Скопљу је било говора и о увођењу система наплате комуналних услуга на сеоском подручју. Ђоковић каже да је до сада на територији Чачка пописано 14 села када је реч о наплати одношења смећа, а преосталих 34 требало би да буде завршено до краја ове године.

– Наша Скупштина усвојила је одлуку, али док не будемо обезбедили техничке и људске ресурсе нећемо ширити наплату на сеоском подручју. Надамо се да ће се за то стећи услови после Нове године – наговештава директорка Ђоковић. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.