Društvo

ЈЕДНА ЉУБАВ ДО КРАЈА ЖИВОТА

ГУГУТКА – „ПТИЦЕ ЧАЧКА И ОКОЛИНЕ“

Гугутка је, вероватно, најпознатија птица, не само у Србији, већ и у целој Европи. Птица из породице голубова „окупирала“ је целу Европу тридесетих година 20. века и веома брзо населила све пределе. Домовина јој је Мала Азија, одакле су је донели Турци, па је у народу остао назив турски голуб или кумрија (tur. Kumru – голубица). Гугутку (лат. Streptopelia decaocto, енг. Eurasian Collared-dove) краси половична црна огрлица око врата на лепом сивом телу. Може се сматрати симболом верности, јер са истим партнером остаје све до краја живота. О особинама овог наоко крхког летача, легенди о њеном имену и другим занимљивостима за „Чачански глас“ прича Драгиша Петровић, велики познавалац и заљубљеник у птице.

Још нема објашњења како је успела за кратко време да насели целу Европу, тако да је сада станарица старог континента.

– Њено латинско име значи голуб са огрлицом. Други део имена упућује на грчки мит о слушкињи која се боговима жалила да је преоптерећена, а недовољно плаћена… Богови су чули њене молбе и претворили је у гугутку, како би могла да побегне од својих мучитеља. По томе је и њен пев гу-гу-гу вапај који још одјекује из њеног претходног живота – прича Драгиша Петровић.   

За станишта бира близину људских насеља, шумарке, паркове, углавном у долинама… Храни се семењем, пупољцима, воћем, глистама… Зими се понекад окупљају у јата и заједно траже храну.

– Врло су питоме птице, не плаше се људи, па се могу видети по двориштима, баштама. Обично су у паровима, једино се зими окупљају у јата. Просечан животни век им је око пет година. Врло су верни партнери, остају заједно до краја и деле све. Једно друго „обасипају“ нежношћу. Интересантно је удварање мужјака који гугуче, клати се, кружи, све како би придобио пажњу женке – описује наш саговорник.

Гнезда, углавном скромна од неколико сламки и гранчица, граде свуда, али највише опет близу људи, па чак и на сијалицама од расвете, на терасама, олуцима, сателитским антенама… Женка снесе два јаја, на којима се смењују – женка лежи на њима ноћу, а мужјак током дана. Имају неколико полога у току године.

– Могу да изведу чак четири-пет генерација, а разлог је и што младунци често страдају од предатора, међу којима су најчешћи вране и свраке, које успеју да им отму јаја или чак и мале младунце – објашњава Петровић.   

У Србији се бројност популације сматра стабилном. Ловостајем је гугутка заштићена врста.

В. Т.

Фото: Драгиша Петровић

Извор: „Птице Чачка и околине“ и Википедија

У Чачку и околини живе четири врсте голубова. Поред гугутке, популацију чине голуб гривнаш, грлица и „дивљи“ (одомаћени) голуб. Занимљив је гривнаш који све више прилази градовима. Раније се много ловио, па су због њега, према речима Петровића, долазили чак и ловци из Италије…

СТИГЛА И ДО АМЕРИКЕ

Гугутка је 1970. случајно увезена на Бахаме, одакле је населила и Флориду. Сматра се да су до 1999.  населиле 22 државе САД. Једно од објашњења ширења гугутке је да млади одлазе и више од 600 километара  од места где су рођени. Без обзира на нежну грађу, важе за веома територијалне и агресивне, јер се не устручавају да плаше мање птице које су у близини њиховог гнезда.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.