МИРКО ПЕШИЋ, ДИРЕКТОР НАУЧНО ТЕХНОЛОШКОГ ПАРКА ЧАЧАК, О ОВОГОДИШЊИМ ПЛАНОВИМА
Научно технолошки парк Чачак и у овој години наставља са развојем, јачањем капацитета и пружањем услуга стартап и технолошко развојним компанијама, у регији централне и западне Србије. Менаџмент жели да мотивише што више младих да размишљају о стартап окружењу, да себе виде у улози оснивача или дела тима, који ће основати свој стартап. Такође, као и претходних година, и током 2023. активности НТП-а ће бити усмерене ка реализацији пројеката, популаризацији предузетништва заснованог на технолошким иновацијама, организовању бројних едукативних садржаја, радионица и презентација, каже за наш лист Мирко Пешић, в. д. директора Научно технолошког парка Чачак.
ОДЛИЧНА САРАДЊА СА ОРГАНИЗАЦИЈАМА ИЗ ОКРУЖЕЊА
У чачанском Научно технолошком парку су планирани бројни догађаји у оквиру редовних активности, као и по програму рада Стартап центра. Познато је да је објекат, на локацији некадашње фабрике “Цер”, одлично опремљен инфраструктуром, квалитетним простором, функционалним за рад младих, технолошко развојних компанија заснованих на иновацијама. А Стартап центар, као саставни део НТП-а, који се налази у центру града, представља место где се може више сазнати о свим услугама које НТП пружа привреди, академској заједници, нашем граду и, нарочито, младима, факултетски образованим људима, који своју будућност виде уз подршку ове институције, наглашава на почетку разговора директор Мирко Пешић.
– Прошле године смо проширили сарадњу са организацијама из окружења. Потписали смо меморандум о сарадњи са Универзитетом у Крагујевцу, центрима из Врњачке Бање, Крагујевца и Ужица. Иначе, нашу институцију је држава основала за подручје западне и дела централне Србије, јер има капацитете да подржи младе компаније, не само Града Чачка и Моравичког округа, него и шире територије. Управо, захваљујући сарадњи, прошле године је реализован одличан “Стартап камп”, у коме је учествовало пуно младих и где су настали нови стартап тимови, са којима сада радимо. Поред тога, организовано је прво програмерско такмичење “Хакатон”. На оба ова догађаја учествовало је по 50 младих људи, из више од десет градова. Наравно, имамо и одличну сарадњу и са центрима из нашег окружења са којима нисмо званично потписали меморандум, као што су Горњи Милановац, Прибој, Златибор – подсећа директор НТП-а.
Пешић наводи да је НТП реализовао бројне догађаје и презентације у којима је учествовало више од 2.500 средњошколаца и студената:
– Кроз активности НТП-а подстакли смо популацију од 15 до 25 година да размишља о иновативности, да се пријављује на наше иновационе програме, објаснили да побољшањем постојећих процеса, или препознавањем могућности да се нешто уради на бољи начин, може да буде иновација и основ за равој стартапа. Истовремено, организовали смо и такмичења за ученике основних школа, односно, радионице из роботике и програмирања.
ИЗГРАДЊА НОВОГ ОБЈЕКТА
Током протекле године, пет нових компанија је почело да ради у оквиру НТП-а, а три чланице су завршиле развој, па су своје место ослободиле за нове фирме. Капацитети Технолошког парка, од 5.730 метара квадратних, 90 одсто су попуњени. За кориснике НТП-а организоване су додатне могућнисти усавршавања и стручног знања, кроз лабораторију, или сарадничку мрежу партнера. Иначе, када је реч о просторним капацитетима НТП-а, Република Србија је откупила 94 ара грађевинске парцеле, која је у трећој градској зони, односно, у зони индустрије и пословања. Парцела је на простору некадашње фабрике “Цер”, непосредно уз зграду – седиште Научно технолошког парка, подсећа наш саговорник.
– У циљу развоја капацитета планирана је и изградња новог објекта НТП-а. Урађен је комплетан пројекат и добили смо грађевинску дозволу прошле године, 2. септембра. Објекат би требало да буде већи од 12.000 метара квадратних. Ова површина је предвиђена за изградњу неопходних капацитета НТП-а, додатних производних хала, канцеларија, лабораторија, заједничког, као и простора за развој технолошких и стартап компанија. Пројектом је предвиђено да објекат буде енергетски ефикасан, да испуњава све критеријуме у области циркуларне економије и зелене градње, да се на најбољи начин користе ресурси воде, да се рационално користи електрична енергија, као и енергент за загревање и за хлађење простора. Такође, веома је важно што ће бити у категорији смарт објекта, опремљен посебним системима управљања, безбедан и функционалан. У првој половини ове години би требало да добијемо коначну одлуку о изградњи новог објекта и можда ћемо започети процедуру за избор извођача радова. Велики корак ће бити ако ове године обезбедимо финансијска средства, уговоримо послове и динамику изградње објекта – наглашава Мирко Пешић.
Према речима директора, изградња ће вероватно трајати око две године, јер је реч о грађевински захтевном објекту, који би за наредну деценију задовољио потребе НТП-а:
– Наше услуге треба да омогуће да стартапи буду још успешнији, да изађу на тржишта и ван граница наше земље и да покажемо да можемо да будемо у рангу са успешним земљама на пољу иновативности и стварања нових производа. Генерално, у нашој држави се пуно мења у овој области, изградњом научно технолошких паркова, изменом законске регулативе, стварањем и других иновативних центара који негују стартапе и иновативност.
АКТУЕЛНИ ПРОЈЕКТИ
Прошле године активности НТП су биле усмерене и према привреди, малим и средњим предузећима, а обуке су органозоване за кључне запослене и за лидере, носиоце бизниса. Уз подршку НТП-а, Град Чачак је суфинансирао обуке за јачање конкурентности и капацитета малих и средњих предузећа.
– Јако је важно да се амбијент пословања побољша, да компаније имају одличне тимове за рад, јер су запослени највећи ресурс сваке фирме, а обуке омогућавају постизање бољих резултата, ефикасности и већег задовољства у колективу. Експерти који су реализовали предавања били су из “Adizes SEE” центра, чије се услуге базирају на међународном искуству и обавезним обукама по методама и стандардима уобичајеним у најразвијенијим земљама. Кроз овај програм едукације прошло је око 130 кључних запослених, из више од 30 компанија у Чачку – подсећа саговорник “Чачанског гласа”.
Директор напомиње да НТП реализује и пројекат, који финансира Европска унија, а намњен је малим и средњим предузећима:
– Током ове године очекујемо завршетак пројекта, први део је био посвећен едукацији о доступности фондова, који су намењени за јачање конкурентности или примену иновативности у пословању. Технолошки парк већ сада има 15 селектованих компанија, које са тимом ментора развијају своје пословне идеје и припремају документацију. Већ сада могу да аплицирају за одређена средства и да искористе фондове, који су доступни у нашој земљи или неке међународне, за набавку машина, примену технологија или развој иновативности у пословању. Друга компонента овог ЕУ ПРО пројекта је примена роботике и аутоматизација у пословању, како би посао компанија био ефикаснији и квалитетнији.
Актуелну, 2023. годину, менаџмент је започео динамично. Поред осталих активности, у сарадњи са Градом Чачком, као већинским оснивачем НТП-а, недавно је реализован “Нордијски зелени пројекат” из области управљања отпадом, а уз подршку шведске амбасаде.
– У сарадњи са амбасадама промовишемо нове технологије, јер желимо да омогућимо пословном сектору и јавним институцијама примену савремених технолошких решења у њиховом пословању. Наша улога је повезивање међународних организација и омогућавање да успешна решења, која постоје у свету, буду видљива кроз НТП и да помогнемо да се на прави начин примене у нашем граду и региону – каже Пешић.
Актуелни пројекат, који је подржала немачка организација GIZ, има две компоненте, а једна је намењена стартапима. Почетком ове године, под називом “Greentech startap”, НТП је расписао позив за пријављивање стартап тимова са подручја западне и централне Србије, наглашава директор:
– Позивамо чланове тимова, од 15 до 35 година, да се пријаве са “зеленим идејама” из области енергетике, екологије, квалитета ваздуха, воде… Сетом едукација помоћи ћемо да њихове идеје буду још успешније, а у јуну предстоји ткмичење, где би требало да селектујемо три тима и наградимо најуспешније.
Говорећи о младима и стартапима, односно, о онима који су на самом почетку развоја предузетништва заснованог на иновацијама, наш саговорник каже да велики подстицај за постизање добрих резултата даје пројекат “Технопарк Србија 2”. Циљ овог пројекта је повећање конкурентности индустрије високе технологије Србије, раст извоза и запошљавања, кроз развој мреже научно технолошких паркова, како би се охрабрио што већи број младих за технолошко предузетништво и оснивање нових стартап компанија. Програм обухвата интензивне обуке, менторства и финансијску подршку.
– Ове године ће се још интензивније реализовати пројекат “Технопарк Србија 2”. Прошле године смо имали три успешна тима која су прошла цео програм, односно, обуке, менторство и финансирање. С обзиром на то да је ове године већи број пријављених тимова, очекујемо да ће бити и више подржаних компанија. До 28. децембра је био отворен конкурс, а управо у фебруару очекујмо прву селекцију – најављује Пешић.
Директор наглашава да реализатори пројеката, учесници многих обука, едукација, презентација, највише знања добијају од стручних људи са Електротехничког факултета из Београда и са Факултета техничких наука из Чачка. Научно технолошки парк ће бити на располагању стартап и технолошким компанијама, како би лакше дошле до тржишта и ван граница наше земље, или, можда, ступиле у контакт са инвеститорима који су спремни додатно да улажу у фирме чланице, што би помогло њихов развој и постизање још бољих резултата.
– Наравно, ми никога не можемо да наговоримо да остане у Чачку, али можемо очекивати да се смањи број младих људи који одлазе из нашег града и да се надамо да ће се развојем и новим капацитетима НТП-а створити услови да компаније оснивају у свом родном граду, управо због квалитетног амбијента за рад. Млади ће, уз нашу подршку, бити у току са светским трендовима и унапредиће своје знање, а својом стручношћу ће, касније, допринети јачању привреде нашег града – закључио је Мирко Пешић.
Н. Р.
Фото: Архива НТП-а