ДОБРА СПОЉНОТРГОВИНСКА РАЗМЕНА МОРАВИЧКОГ ОКРУГА У ПРВА ЧЕТИРИ МЕСЕЦА 2024. ГОДИНЕ
Упркос свему, можемо бити задовољни спољнотрговинском разменом коју су привредници Моравичког округа остварили у прва четири месеца ове године. Привреда Града Чачка и општина Горњи Милановац, Лучани и Ивањица остварила је повећање спољнотрговинске размене, извоз је готово на истом нивоу, као и претходне 2023. године, а увоз је благо повећан. Највећу спољнотрговинску размену, као и ранијих година, бележи Град Чачак, који је у прва четири месеца остварио извоз вредан 137 милиона евра, каже за наш лист Горана Танасковић, руководилац Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа Организационе јединице Чачак.
НЕМАЧКА, НАЈЗНАЧАЈНИЈИ СПОЉНОТРГОВИНСКИ ПАРТНЕР ЧАЧКА
За прва четири месеца 2024. године Моравички округ је остварио повећање спољнотрговинске размене за око десет одсто, иако извоз бележи благи пад у Чачку – 0,7 одсто, што је знатно мање, него у прва три месеца. Али, општине Горњи Милановац и Ивањица су оствариле повећање спољнотрговинске размене, док су Лучани имали мало смањење.
– Град Чачак је извезао робу у вредности од 137 милиона евра, Горњи Милановац од 51 милион, док су Лучани од 31 милион и Ивањица, такође, у вредности од 31 милион евра. Када је реч о увозу, Град Чачак је и овога пута доминантан. Увоз робе имао је вредност од 210 милиона евра, што представља повећање од око 17 одсто. Чачак је једини у Моравичком округу имао дефицит у спољнотрговинском пословању, односно, покривеност увоза извозом је око 64 одсто, док су остале три општине, Горњи Милановац, Лучани и Ивањица, оствариле суфицит у спољнотрговинској размени, дакле, имају већи извоз, него што је увоз. Горњи Милановац је увезао робу у вредности од 47 милиона евра, Лучани од 18 милиона и Ивањица од 22 милиона евра – наводи Горана Танасковић, руководилац РПК Моравичког и Рашког управног округа Организационе јединице Чачак.
Најзначајнији спољнотрговински партнер Чачка је Немачка, са којом је остварено 36 одсто укупног извоза. Следе Босна и Херцеговина (7,4 %), Цгна Гора (6,5 %) и Румунија (6,4%). Чачанска привреда је највише увозила из Републике Чешке – 26 одсто укупног увоза, што је знатно повећање у односу на исти период прошле године, око 40 процената. Затим, следи Италија, где се такође бележи повећање за око 40 одсто, у односу на исти период претходне године. Италија учествује са 12,2% у укупном увозу, Немачка са 9,1% и Турска са 8,9%. Суфицит у извозу Град Чачак остварује са Немачком, Босном и Херцеговином и Црном Гором, док дефицит и даље бележи у пословању са Републиком Чешком, Турском, Италијом и Кином. Чачански привредници највише су извозили производе од гвожђа, челика и алуминијума, у вредности од 28 милиона евра за прва четири месеца ове године, уз смањење извоза за 14 одсто, у односу на исти период 2023. Такође, извозили су и каучук и производе од каучука, као и машине, котлове, уређаје, одећу, возила, прехрамбене производе, највише прерађевине од поврћа и воћа.
СУФИЦИТ У ИЗВОЗУ ПРЕХРАМБЕНИХ ПРОИЗВОДА
– За прва четири месеца чачански привредници остварили су суфицит у извозу прехрамбених производа, односно, бележе пораст извоза прерађевина од воћа и поврћа, у односу на исти период претходне године. Али, бележе и смањење извоза свежег воћа, због ситуације која влада на глобалном тржишту и лоше сезоне рода у претходним годинама. Највише се увозе возила, у вредности од око 67,5 милиона евра, следе намештај, монтажне зграде, пластичне масе и остали производи хемијске индустрије, хартија, картон, дрво и прехрамбени производи. Када је реч о производима од гвожђа, челика и алуминијума и осталих легура, имамо дефицит у спољнотрговинској размени, више увозимо, него што извозимо, због доминантног металског сектора на територији Града Чачка – каже Танасковић.
Горњомилановачки привредници највише извозе у Босну и Херцеговину (више од 20% укупног извоза), Северну Македонију (11%) и Црну Гору (око 9%), а највише увозе из Немачке (11%), Италије (9,4%) и Словеније (8,1%). Производи који највише учествују у извозу горњомилановачке привреде су од пластичне масе и остали хемијски производи, прехрана, пре свега, какао и производи на бази житарица. Највише се увозе, такође, производи од пластичних маса и остали хемијски производи, као и прехрамбени.
Земље у којима су Лучани највише извозили су Босна и Херцеговина (са више од 22 одсто укупног извоза), Бугарска (16,7%) и Уједињено Краљевство (око 10%), а највише су увозили из Немачке (око 25% укупног увоза), Турске (12,5%) и Кине (11,2%). Лучански привредници су највише извозили екстрате за бојење и штављење и остале хемијске производе, као и прехрамбене, искључиво смрзнуто и свеже воће, а увозили су углавном пластичне масе и остале хемијске производе, наводи наша саговорница.
Спољнотрговинска робна размена Ивањице била је највећа са Немачком. Ивањица је највише извозила у Немачку и Италију, и то дрво и производе од дрвета, возила, одећу, а увозила, такође, дрво, производе од гвожђа, челика, алуминијума, показују подаци за прва четири месеца 2024. године.
ПРЕДСТОЈЕ НОВИ ДОГОВОРИ ЗА ИЗВОЗ
– Дакле, не можемо да кажемо да смо незадовољни када је реч о прва четири месеца спољнотрговинске размене Моравичког округа. И поред тешке глобалне ситуације на тржишту, које је изазвано украјинском и кризом на Блиском истоку, као и рецесијом која влада у појединим европским земљама, успели смо да сачувамо добру спољнотрговинску размену, да задржимо извоз на готово истом нивоу, као и претходне године, док је увоз благо повећан. Надамо се да ће до краја године доћи до повећања извоза. Привредницима саветујемо додатну обазривост са новим партнерима, али и истраживање нових, алтернативних тржишта на којима се могу пласирати наши производи. Са Кином ћемо имати нове договоре у вези са извозом, а ускоро ћемо имати и разговоре из области привреде са Израелом и земљама Блиског истока – најавила је Горана Танасковић.
Н. Р.