INTREVJU: BILJANA KRSTIĆ I ANSAMBL „BISTRIK“ U SUSRET KONCERTU 20. OKTOBRA U ČAČKU
Autor: Zorica Lešović Stanojević
Svoju veoma uspešnu karijeru Biljana Krstić je po dolasku iz Niša, započela kao pop pevačica, još kao student Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu. Član je grupe “Suncokret” od 1970, potom peva u “Ranom mrazu” sa Đorđem Balaševićem, sledi solo karijera, a poslednjih 15 godina peva sa “Bistrikom”, sa kojim objavljuje istoimeni album 2001, a potom “Zapise” 2003, “Tarpoš” 2007. godine. Član je “Mediteraneraneo Orchestra”, koji čini 25 najboljih muzičara iz celog sveta, sa kojim nastupa kao solista. Veliki uspeh ostvarila je na NJORLD MUSIC sceni, a trenutak koji joj je “oduzeo dah” bio je koncert na kome je nastupala kad je pevao i Rej Čarls… Sa “Bistrikom” neguje tradicionalni muzički folklor južnog Balkana i postiže uspehe u svetu… Negujući muzički ukus, posle mnogo godina, narednog petka, ponovo ih pred domaću publiku dovodi čačanski Dom kulture.
Na velikoj sceni Doma kulture u Čačku očekujemo Vas 20. oktobra. Šta ćete nam novo sa „Bistrikom“ doneti?
-“Bistrik” i ja ćemo premijerno izvesti šest pesama sa novog albuma „Svod“, koji je ove godine objavio engleski izdavač iz Londona, Ark mjuzik (ARC Music), domaće izdanje potpisuje Haj Faj mjuzik (Hifi music). Nismo dugo gostovali u vašem gradu i jedva čekamo 20. oktobar da se družimo i da vas podsetimo i na pesme sa naših predhodnih albuma. Pevaćemo pesme koje su obeležile našu 15 godina dugu karijeru i tako sa vama proslaviti i taj jubilej. Biće to veče “prirodnih” pesama, kako je, na samom početku moje karijere sa „Bistrikom“, izjavila moja mlađa ćerka Lenka.
Na muzičkoj sceni ste Više od četiri decenije. Menjali ste ansamble, ali solo karijeru je obeležio isključivo Vaš glas i izbor iz etno repertoara sa modernim aranžmanima i improvizacijama. Kako ste se i kada odlučili za ovu vrstu muzike? Da li ste zadovoljni bilansom, kad se okrenete iza sebe?
-Kada se okrenem iza sebe, veoma sam zadovoljna i ponosna, što smo „Bistrik“ i ja uspeli da na muzičkoj sceni ostanemo čisti i svoji, a znamo koliko je teško opstati u vremenu koje najmanje čuva kulturne vrednosti. Uz naše tradicionalne pesme sam rasla. Pamtim pesme koje su voleli i pevali moji roditelji. Pevalo se i u horu „Dr Vojislav Vučković“ u Nišu sa dirigentom Radojicom Milosavljevićem, često na turnejama sa društvom u autobusu dok putujemo na razna takmičenja, kasnije na FMU, mnogo toga sam naučila na predavanjima profesora etnomuzikologa Dragoslava Devića i definitivno se zaljubila u naš muzički folklor.
Osvedočeni ste zaštitnik i čuvar tradicionalnih vrednosti, ne samo u muzici. I „Bistrik“ znači izvor… Koliko je ta izvorna vokalana tradicija popularna, vrednovana u našoj zemlji?
– Mišljenja sam da izvornost polako dobija na popularnosti u našoj zemlji. Do pre neku godinu su se nekako stideli ljudi da govore o tradiciji na način, kako sada govore, znači ima pomaka, zahvaljujući nekim mladim ljudima koji su otkrili lepotu trdicionalnih zapisa i etnomuzikološkog nasleđa. Sve je više onih koji se interesuju za poreklo i izvor. „Bistrik“ je izvor, vrelo, voda, a voda je život. Tu smo da se izborimo da tradicija dobije mesto koje zaslužuje. Ona je naš put, genetski kod. Sve se da popraviti, samo treba imati želju i snagu.
Vaš životni moto, poruka mladima, planovi, skoriji, dalji…?
-Dišite punim plućima, neka vam osmeh krasi svaki dan, imajte puno ljubavi za svoje najmilije, poštujte sebe i druge, birajte društvo i čuvajte sve ono što vam je važno u životu. A posle koncerta u Čačku, čekaju nas koncerti u Zagrebu, Temišvaru, čekamo da nam potvrde i Sarajevo ovih dana, idemo i u Dimitrovgrad… U januaru smo već u Parizu…
(Ceo intervju u današnjem „Čačanskom glasu“)