Društvo Kultura

ИЗРАЗ НАЈДУБЉИХ ЕМОЦИЈА И ПРОМИШЉАЊА

У ГАЛЕРИЈИ ЕТНОЛОШКОГ МУЗЕЈА ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА СЛИКА И ЕТНО ПРЕДМЕТА БОЖИДАРА ЈОКСИМОВИЋА

Недавно је у Галерији Етнолошког музеја отворена изложба слика и етно предмета Божидара Јоксимовића, који је у свом Косјерићу нашао уметничке изразе и решења, а непрекидно ствара више од три деценије. У почетку су, како каже, то биле мале кућице, макете, а касније га је заинтересовало етно стваралаштво. Сви заинтересовани ће имати прилику да виде Јоксимовићеве слике настале од 2020. до 2025. године, а изложба ће бити отворена до краја априла.

Ивана Ћирјаковић, Божидар Јоксимовић и Делфина Рајић

„ТИХИ СВЕТ КОЈИ НЕСТАЈЕ, У КОЈИ СЕ УЛАЗИ ПОЛАКО И ПАЖЉИВО, У КОЈЕМ СЕ БЕЗ НАПОРА И МИРНО ОСТАЈЕ“

Народни музеј у Чачку своју концепцијску утемељеност засновану на праћењу развојних токова савремене ликовне уметности исказује и у оквиру програмског сегмента који подразумева валоризовање стваралаштва ликовних уметника, али не само чачанских. У последњих двадесетак година то потврђује појачано ангажовање на истраживању и систематизовању овдашње ликовне сцене релевантних ауторских личности и њихових опуса, о чему сведоче и значајне изложбе до сада приређене. У Галерији Етнолошког музеја недавно је отворена изложба слика и етно предмета Божидара Јоксимовића, који је у свом Косјерићу нашао уметничке изразе и решења, а непрекидно ствара више од три деценије.

– У његовом раду прелама се жеља да се бар на тренутак зауставе и омеђе конкретно време и стварни простор. Можда се зато и огледао у многим сликарским темама: пејзажу, мртвој природи, градској ведути. У том широком и шароликом спектру интересовања, посебну пажњу завређује пејзаж. У пејзажима има слободе у тумачењу посматраног. И поред наглих потеза четкицом, нема узнемирености и журбе. То је тихи свет који нестаје, у који се улази полако и пажљиво, у којем се без напора и мирно остаје. У њему има носталгије, изгубљених снова и заједничких успомена који плене. Изгледа да се ту баш крије Јоксимовићева препознатљивост и вредност. Он оставља значајан траг, не пропуштајући да својим сликарским рукописом забележи свет око себе. Остао је веран и везан за оронуле сеоске куће, дрвеће, ливаде, брда, дворишта и тарабе, цркве и манастире… Живећи с временом које се мења, временом у коме се остварују нове идеје, и на техничком и на сваком другом плану, уметник се усредсређује на себе самог. За Божидара Јоксимовића сликарство је лична потреба, а стваралачки процес израз најразноврснијих емоција и најдубљих промишљања – нагласила је Делфина Рајић, директорка Народног музеја.

РАДОВИ ПРИМАМЉИВИ ЗА ОКО

Божидар Јоксимовић се сликарством бави још одмалена, од основне школе. У почетку су, како каже, то биле мале кућице, макете, а касније га је заинтересовало етно стваралаштво:

– Мени су веома занимљиви стари, етно предмети, волим да их рестаурирам, осликавам, да сликам на необичним дашчицама. Углавном, све те радове сам раније поклањао, било ми је драго да се некоме свиди. Последњих 10 – 15 година радим уље на платну.

Јоксимовић први пут излаже у Чачку, а пошто је концепција Галерије Етнолошког музеја мали формат, од 66 слика изложено је и неколико великих, као и 18 етно предмета.

– Мотиви су разни, али преовладава сеоски амбијент, волим село. Овде је, углавном, изложен циклус оронулих кућица. Путујући, увек негде у даљини, на планинама посебно, видим како „вири“ нека полусрушена кућица. Хтео сам, на неки свој начин, да их сачувам, да буду уједно и лепе, али и да се види да их је „начео зуб времена“. Дакле, углавном, су изложене кућице и неки пејзаж са брезицама. Занимљиво је да се део села у коме живим зове Брезак. Иначе, бреза ми је омиљени детаљ за сликање. Наравно, радим и урбане мотиве, и апстракције, али увек се назире мотив. Људима су моји радови примамљиви за око. Моје слике доживљавам више као сувенире, него као баш, баш уметничко дело – искрено каже за „Чачански глас“ Божидар Јоксимовић.

Наш саговорник је више пута излагао у окружењу и учествовао на ликовним колонијама у Босни, Хрватској, Албанији, у Србији, готово свуда. Јоксимовић је и организатор Ликовне колоније у селу Ражана, код Косјерића. Ликовну колонију организује већ шест година у Цркви, јер, како наглашава, жели да оживи уметност у његовом селу.

Етнолог Народног музеја Ивана Ћирјаковић, подсетила је да је Галерија Етнолошког музеја, од отврања 2023. године, постала занимљив простор нашим суграђанима, који радо посећују, а где се организују многе изложбе, предавања, програми за децу, радионице. Отварање изложбе слика и етно предмета Божидара Јоксимовића увеличао је млади фрулаш Богдан Бежанић, ученик трећег разреда ОШ „Татомир Анђелић“ у Мрчајевцима.

У Галерији Етнолошког музеја, сви заинтересовани ће имати прилику да виде Јоксимовићеве слике настале од 2020. до 2025. године, а изложба ће бити отворена до краја априла.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.