„Ово је кућа за нас, ово је кућа за сву нашу децу“… Песмом Милана Младеновића корисници „Зрачка“ упутили су поздрав свима који су дошли на хуманитарну продајну изложбу „Наших руку дело“. Тако је средњи хол Културног центра у понедељак, 2. децембра, постао место сусрета људи посебних умећа – искрености и животне радости. Изложбу је, уочи Дана особа са инвалидитетом који се обележава 3. децембра, организовао Центар за пружање услуга социјалне заштите „Зрачак“. Своје рукотворине на трећој изложби „Наших руку дело“ представили су корисници „Зрачка“ и бројних удружења особа са инвалидитетом, а подршку су им дале чачанске предшколске установе, средње школе, запослени у Дому здравља…
Ана Јаковљевић, директорка Центра „Зрачак“, подсетила је да се Међународни дан особа са инвалидитетом у Србији, као и у целом свету, обележава од 1992. године.
– Овом изложбом желели смо да покажемо да особе са инвалидитетом много тога знају и могу, а доказ су сви ови њихови радови. Циљ изложбе је да друштво види да, без обзира на облик и степен инвалидитета, свака особа може бити користан члан заједнице, уколико, наравно, има адекватну подршку и помоћ околине. Идеја је да ова изложба постане традиционална, а драго ми је да је све већи број учесника. На првој изложби приказани су радови нашег „Зрачка“, Школе „1. новембар“ и удружења особа са инвалидитетом, али су нам се сада придружили и други – изјавила је Ана Јаковљевић, која сматра да су данас особе са инвалидитетом, њихови проблеми и потребе много видљивији.
– Већ када говоримо о раном узрасту деце са сметњама у развоју и са инвалидитетом, она су укључена у вршњачки колектив, касније у школе, што раније није био случај. Та деца су некада била „невидљива“ за друштво. Доста тога је урађено, али још увек је на нама, као заједници, да им пружимо неопходну подршку – рекла је Јаковљевић.
Председник Удружења параплегичара Чачак Владан Петковић каже да су овакви догађаји и прилика да се види да особе са инвалидитетом нису само бројке. Како примећује, видљиви су кораци напред, посебно у локалним срединама. Kроз медије представници власти показују бригу о особама са инвалидитетом и жељу да њихов положај буде бољи, али још је много отворених тема.
– Покушавамо као појединци и као организације да и на овај Дан покажемо да нас има, да се на нас може рачунати, али да треба радити на побољшању услова у свим сферама живота. Многи наши проблеми су свакодневни и потребне су промене у систему. И данас апелујемо на надлежне да омогуће примену позитивних закона у пракси, а на доносиоце закона да у што скорије време измене и допуне неке законе. Залажемо се и за адекватније финансирање рада наших удружења, примену Закона и допуна о професионалној рехабилитацији и запошљавању, Закона о јавним набавкама… Недавно је повећан новчани износ за туђу негу и помоћ за друго лице, али само за 800 динара. То не прати ни раст цена, ни трошкове живота. Потребна је већа и сугурнија финансијска подршка, јер се онда и сви други проблеми лакше решавају. Приоритет свих наших удружења и Националне организације особа са инвалидитетом је да те проблеме решимо, заједно са носиоцима државне власти. Ми имамо предлоге за све, довољно је да седнемо за сто и да дођемо до решења кроз конкретан и јавни дијалог – рекао је Петковић наглашавајући да је његова генерација много тога урадила, а да на младима остаје да се боре за још боље услове за социјализацију и самосталнији живот.
Лепој атмосфери на оваквим догађајима доприносе деца из вртића која и на овај начин отварају своје срце за различитост, усвајајући емпатију од малих ногу. Програм који су припремили корисници „Зрачка“ још једном је показао колико им значи искрен загрљај и песма.
Међународни дан особа са инвалидитетом не би требало да буде само још један датум у календару догађаја када причамо о разумевању, саосећању, доброти, врлинама…
В. Т.
ПОДРШКА ДРУГИХ УДРУЖЕЊА, ШКОЛА, ВРТИЋА…
Центар „Зрачак“ пружа неколико услуга (дневни боравак, лични пратилац, помоћ у кући, персонални асистент, а однедавно и прихватилиште), којима је обухваћено око триста корисника. На изложби, осим њихових, могли су се видети радови чланова удружења параплегичара, дистрофичара, за помоћ ментално недовољно развијеним особама, Центра за самостални живот особа са инвалидитетом, ШОСО „1. новембар“, а подршку су дала и удружења слепих и слабовидих, глувих и наглувих, особа са церебралном парализом, Дом ученика, Медицинскa школа, вртић „Бамби“, ОШ „Др Драгиша Мишовић“, Друштвo за борбу против шећерне болести „Diabetes mellitus” и Поливалентна патронажна служба Дома здравља Чачак.