Kultura

ИЗЛОЖБА „НАСЛЕЂЕ“ У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ

Изложба у којој доминирају етно мотиви је део пројекта „Ритам града“, који је наставак Престонице културе из 2023. године. Представљени су радови седморо уметника.

У Народном музеју Чачак недавно је отворена изложба „Наслеђе“. Радове са етно мотивима представили су полазници Школе сликања и цртања Центра за визуелна истраживања „Круг“, који води сликар Божидар Плазинић. Он је и одабрао радове. Пројекат „Ритам града“ је део програма Центра за неговање традиције Чачак.

Делфина Рајић и Божидар Плазинић

– Овом изложбом Центар за неговање традиције, Центар за визуелна истраживања и Народни музеј дали су прилику уметницима да упознају традицију и културу средине у којој живе. Посетиоци могу дубље да уроне у домаћу савремену уметност, откривајући нове таленте, подстакнути различитим перспективама. Стварана са пуно љубави и искрено, изложена дела карактеришу простудиран потез и колористичку чистоту. У етно мотивима су испољена танана осећања и сензибилност, добро сликарско знање и вештине. Успостављање дијалога између савремене уметности и јавности, свакако је чин друштвене повезаности, али и платформе за промовисање уметника и уметности у модерном друштву. Идеја пројекта је да се наше културно и историјско наслеђе покаже из угла савременог уметничког жаришта. На изложби су заступљена дела са препознатљивим етно мотивима и личним рукописима учесника и све то у циљу постизања више духовних и ликовних вредности. Разноликост ликовних поставки на којој су се нашле слике и цртежи потврђије да наша сцена континуирано гаји све облике ликовног изражавања – навела је, између осталог Делфина Рајић, историчарка уметности и директорка Народног музеја Чачак.

На изложби је представљено 35 радова, седморо аутора, са укупно 48 предмета из етнолошких збирки.

– Углавном су сви уметници аматери, осим Весне Матијевић, која је чланица Удружења ликовних уметника Србије – напоменуо је Божидар Плазинић.

Брана Михаиловић.

Школу је похађало тридесетак полазника, али су одабрани само радови на којима је заступљено наше традиционално наслеђе. Међу њима доминирају и дела Каталин Маринковић и Бране Михаиловић. Обе жене су полазнице Школе сликања и цртања, а ликовном уметношћу озбиљније се баве у пензионерским данима. Каталин је радила као лаборант, а Брана је дипломирани економиста.

Каталин Маринковић

 – Сликам из хобија, а радим и реплике уметничких дела која ми се свиђају. Волим да сликам и женске ликове – каже Каталин Маринковић.

Њене и радове осталих полазника посетиоци ће моћи да виде и у јануару.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.