Изложбом „Ратно ваздухопловство у Другом светском рату кроз макете“, Музеј рудничко-таковског краја у Горњем Милановцу и Макетарски клуб „Чачак“ обележили су 75. годишњицу од краја рата. Изложбу је, у уторак, 6. октобра, отворио Чачанин Милан Косић, најстарији макетар са наших простора, који се овим хобијем бави готово цео живот.


Посетиоци до 9. новембра могу видети око 100 макета разних типова авиона из Другог светског рата. Експонати рађени у размерама 1:72, 1:48 и 1:32, представљају прави мали времеплов и, како су истакли организатори, приказују део авијације која је том рату „наметнула трећу димензију ратовања, такозвану ваздушну, поред поморске и копнене силе“. На изложби се могу видети ваздухоплови који су летели под ознакама Југословенског Краљевског Ратног Ваздухопловцтва, Луфтвафеа, авијација Италије, Британије, Америчке, Совјетског Савеза, Јапана, Пољске…
– У освит Васкрса 1941. године Немачка је напала Југославију авијацијом која је била неупоредиво бројнија и снажнија од наше. Над нашим небом су наредне четири године рата крстарили готово сви авиони који су експлоатисани у току овог крвавог сукоба. Прво смо се сусрели са страшним Месершмитима 109, Фоке Фулфовима 190, језивим Јункерсима 87 (Штукама), Хајнкелима… Потом су изнад нас летели Спитфајери, Харикејни, Бленхајми, Летеће Тврђаве… Од самог завршетка рата прошло је 75 година. Чачани и Милановчани памте надлетање авиона из Другог светског рата. Прањани посебно, узевши у обзир чувену операцију Халијард и спасавање савезничких пилота. Пошто већину ових ваздухоплова данас не можемо видети, једини начин да сачувамо успомену и сећање на авијацију из тог периода јесте кроз макете – подсетио је директор Музеја Александар Марушић.
Приредила: В. Т.
Фото: Маја Цвијановић