Визуелни „времеплов“ у 20. веку
Изложба Чачанска Слобода биће отворена у петак 6. октобра 2023. са почетком у 19.00 часова, у Средњем холу Културног центра Чачак. Изложбу приређује Међуопштински историјски архив Чачак у оквиру пројекта ,,Чачанска Родна – Престоница културе Србије – Чачак 2023”. На отварању ће присуствовати: Милиун Тодоровић, градоначелник Чачка; Зоран Стефановић, генерални директор компаније ,,Слобода” и Гордана Предић, специјална саветница Министартсва културе Србије.
Изложба ће бити отворена до 10. новембра.
Изложба има за циљ да посетиоце врати у време када је Слобода била једна од најпознатијих фабрика бивше Југославије, време у којем је расла заједно са својим градом поклањајући велику пажњу развоју и унапређивању друштвеног стандарда запослених бринући о побољшању услова становања, исхране и психо-физичког здравља, омогућавајући подстицање даљег образовања и усавршавања, културно-уметничких, спортских и других активности радника, као и њиховог организованог одмора.
Основана решењем од 10. јула 1948. године, потписаним од стране Јосипа Броза Тита, ,,Слобода” је изграђена и пуштена у погон 1. маја 1951. на тромеђи села Лознице, Придворице и Јездине. У почетку је израђивала предмете намењене војсци, да би средином 50-их започела и израду артикала за цивилну употребу, поред наменске производње, ,,Слобода” започиње и израду артикала за тржиште (противградна ракета М-54, делови за домаћу радио индустрију, емајлирано посуђе, пиротехничка средства, апарати за пољопривреду, шрафовска роба итд). Шездесетих година ,,Слобода” постаје најпознатији произвођач апарата за домаћинство у Југославији. Своје усисиваче, шпорете, решое и бројне друге производе, направљене у сарадњи за западним фирмама, извозила је углавном у земље Источног блока остварујући посредну међублоковску економску сарадњу на општу корист. Своје производе је излагала на сајмовима у земљи и иностранству, углавном у земљама Источног блока, али и Западној Европи, Азији и Африци.
,,Слобода” је за своје раднике изградила преко 1.700 станова, улажући истовремено у развој града – она је изградила прве стамбене четврти и прву водоводну и канализациону мрежу у Чачку, Хотел „Мораву” и друге значајне објекте, образовне, културне и здравствене установе. Била је суоснивач и финансијски покровитељ многих значајних установа у Чачку и прави пример друштвено одговорног пословања у социјалистичкој Југославији.
Извор: „Чачанска родна“