Društvo Grad Obrazovanje

ИСТРАЖИВАЊЕ СВЕТА НОВИНАРСТВА

УЧЕНИЦИ ЈЕЗИЧКЕ ШКОЛЕ “BLACKBIRD” У ПОСЕТИ “ЧАЧАНСКОМ ГЛАСУ”

Група ученика Језичке школе “Blackbird”, узраста од 12 до 15 година, започела је реализацију пројекта “Pickwick paper” посетом редакцији “Чачанског гласа”. “Pickwick paper” је пројекат у оквиру “B;ackbird” летње школе, а осмишљен је као комбинација језичких активности и истраживања задате теме и њене обраде у облику новинских чланака, у реализацији ученика. Идеја је да се деца подстакну на нова истраживања и “уплове” у свет новинарства. Настављајући традицију Чарлс Дикенса који је написао прве “Pickwick” новине, деца повезују прошлост са временом у коме живе.

Пројекат “Pickwick paper” подразумева интегрисање садржаја новина и језика и представља јако добар пример учења на основу решавања задатка, а улога наставника је да дају усмерење, помогну око језичких, стилских и других недоумица. Веома је важно што су полазници “Blackbird” летње школе имали прилику да се упознају са тимским радом новинара у редакцији “Чачанског гласа”, да виде шта подразумева учествовање у прављењу једног издања, каже Милица Војиновић, наставница енглеског језика.

– Пројекат “Pickwick paper” постоји четири године. Увек се одржава у оквиру летње школе “Blackbird”, јер желимо да ангажујемо децу да користе енглески и током распуста. Генерално, у свету, све мање се пише, па је овај пројекат користан да поспеши способност писања на енглеском језику. Сав језички рад посвећен је реализацији задатка, а улога наставника је да да усмерење и помогне око језичких недоумица. Овај пројекат је из наставног и методичког угла занимљив, јер представља добар пример учења на основу решавања задатка, где ученици имају доста слободе. Полазници су старости од 12 до 15 година и сасвим су спремни да се са овим задатком ухвате у коштац, јер су самостални говорници енглеског језика и користе га успешно, у оквиру теме – објашњава Милица Војиновић.

Академско коришћење језика је веома битно за младе људе, да могу и сами да напишу, да се изразе, али и да препознају квалитетне чланке, текстове. Не постоји бољи начин да се са тим упознају, него да сами прођу кроз процес стварања, да доносе одлуке, да усмеравају своје писање, своје идеје у тексту који ће бити објављен у њиховом листу.

– Новине ће имати осам страна, на којима ће се наћи њихови текстови, као и фотографије које су скупљали током пет дана. Надамо се да ћемо у њима пробудити мале новинаре и поспешити њихов истраживачки дух. Циљ је и да промовишемо дешавања у граду, историју фестивала, као и дух града и занимљива места за која нису ни знали да постоје. Тема овогодишњег издања су летњи фестивали, а наслов је “The rhythm of the city”. Пројекат реализује 11 полазника школе, који су подељени у четири тима и пишу о фестивалима “ДУК”, “Карусел”, “Цуг фест” и “Прича”. Полазници глуме репортере, интервјуишу људе који су заслужни за организацију ових фестивала и сликају локације на којима се фестивали одржавају. Посебну захвалност дугујемо Маји из “ДУК” феста, Марку Цвијовићу из “Цуг феста”, Горану који представља “Причу” и Душану Даријевићу који говори у име “Карусел” фестивала. Такође, пуно захваљујемо редакцији “Чачанског гласа” која нам је изашла у сусрет и показала своје просторије, где смо моги да видимо како се новине стварају. Ученици су имали прилику да се упознају са тимским радом новинара, да виде шта значе рокови, писати за циљаног читаоца и интервјуисати разне говорнике – рекла је Милица Војиновић.

Пошто је реч о полазницима који савршено говоре енглески језик, наставница није имале пуно посла у погледу језичких недоумица, али је одговорна за дизајн новина. Већина полазника “Blackbird” школе пријавила се за новинарски пројекат, како би научили нешто ново и у нади да ће им се то свидети. Појединим ученицима ова идеја је пробудила истраживачки дух, што је и циљ пројекта.

Можда за неколико година неко од “малих новинара” постане наш колега. А будући да “Чачански глас” 16. јула прославља 92. рођендан, прве честитке стигле су управо из “редакције” листа “Pickwick paper”.

Н. Р.

 “НОВИНЕ КОЈЕ ЖИВЕ И ПРАТЕ ЖИВОТ ГРАДА”

– Хвала редакцији “Чачанског гласа” што нам је изашла у сусрет да деца виде и доживе део новинарске атмосфере. Апсолутно је логично што смо пројекат везали за лист “Чачански глас”. Реч је о двострукој симболици. С једне стране, повезали смо енглески језик и “Pickwick paper” и Чарлса Дикенса, а с друге стране, реализујемо га у нашем граду, где је “Чачански глас”, такође, велика традиција, дуга више од девет деценија. Праћење локалних, наших вести несумњиво је јако битно. Један од циљева овог пројекта је да полазници и то доживе на прави начин и схвате које су све могућности у новинарству и шта значи кад имамо своје новине које живе и прате живот града – рекао је Љубомир Васојевић, директор школе “Blackbird”, честитајући редакцији “Гласа” 92 године постојања.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.