Kultura Obrazovanje

ИСКРА КОЈА ИСИЈАВА И РАСПЛАМСАВА ВРЕДНОСТИ ЈЕЗИКА!

НАГРАЂЕНИ УЧЕСНИЦИ МЕЂУНАРОДНОГ ЛИТЕРАРНОГ КОНКУРСА „МЛАДИ ЧУВАРИ СРПСКЕ НАРОДНЕ КУЛТУРЕ”

На трагу писане речи овенчане традицијом и величањем српског исконског Удружење „Чувари дела Вука Караџића” је овогодишње бројне активности крунисало свечаном доделом годишњих признања. Културно-образовна манифестација, којом су се пронеле речи захвалности заслужнима, управо је намењена прегаоцима који су несебично доприносили раду Удружења. Колажни програм уприличен је у петак, 15. децембра, у Великој сали Градске библиотеке Владислав Петковић Дис. Организатори програма били су Градска библиотека Чачак и Удружење „Чувари дела Вука Караџића”. Публику су кроз програм водиле чланови Удружења Сања Перовановић, проф. српског језика и књижевности и Тијана Петрић, проф. италијанског језика.

Путем који следи залагање магистра Гроздане Комадинић, некадашњег председника Удружења, рађале су се нове мисије Огранка кроз активности које су загледане у будућност здружену са темељима прошлости, снагама младих чувара српске народне културе, што је и назив Међународног конкурса Удружења. Овакав вид неговања пера негује се вишегодишњим трдом, од 1999. године. У част младих стваралаца уручене су дипломе, похвале и књиге најуспешнијим учесницима у овој години. Процену квалитета радова у оквиру три узрасне категоријеизвршио је жири који су  чинили завичајни писци, песници и професори српског језика и књижевности. Теме конкурса и број пристиглих радова били су потврда да се језик, писмо и писана реч проносе на тлу родне груде као вредности које ће, ипак, на овакав начин опстајати. Најталентованијим младим ствараоцима награде су доделили завичајни песници Владан Савићевић, Даница Благојевић и Зорица Лешовић Станојевић.

ПРЕГАОЦИ, ДОБРОТВОРИ И ЗАДУЖБИНАРИ

Саопштење за јавност о награђенима сачињено је на основу Правилника о раду Удружења, отуда чланови Управног одбора не могу бити носиоци захвалница Удружења док су у мандату, а чињеница је да су међу њима управо они који највише доприносе квалитетном раду Удружења. Сходно наведеном, Огранак Вукове задужбине у Чачку се јавно захваљује на великом доприносу у осмишљавању нових квалитетних програма и пројеката у култури члановима Управног одбора: др Оливери Крупеж, проф. Сањи Перовановић, проф. Мили Мутавџић, новинару и песнику Зорици Лешовић Станојевић, др Драгутину Ђукићу и Делфини Рајић, директору Народног музеја. Захвалност је упућена и Данијела Ковачевић Микић, уреднику програма „Дани Вука Караџића” и председнику Удружења.

Захвалница „Велики добротвор” за 2023. годину уручена је Градској управи  Чачка, Центру за неговање традиције Чачак и Миладину Божовићу, директору ОШ „Сретен Лазаревић” из Прилика.

Носиоци захвалнице „Добротвор” за 2023. годину су: Културни центар Чачак, Центар за стручно усавршавање Чачак, Народни музеј Чачак, Вукова задужбина из Београда, Чачански глас, Шпедиција Калајановић, Слађана Ранитовић, проф. др Бошко Сувајџић, Матис, Ивањица, Тис, Ивањица, Стефан Вучићевић, ПР РЕЗАЊЕ И ОБРАДА ДРВЕТА, Центар за учење, едукацију и развој креативности „Мина”, Чачак, ученици и наставници ОШ „Милица Павловић”, Чачак, ученици и наставници ОШ „Сретен Лазаревић”, Прилике, ученици ОШ „Филип Филиповић” и проф. Милица Матовић, Чачак и Школска управа Чачак.

Признање „Задужбинар године” добиле су: Душица Савић, Верица Костић и Милица Матовић, које савесно и истрајно раде са децом и спремају их за пројекте и конкурсе које организује Удружење.

НАГРАЂЕНА ПЕРА МЛАДИХ ЧУВАРА!

Међународни литерарни конкурс „Млади чувари српске народне културе” 2023. окупио је пера ученика широм Србије и дијаспоре. У три узрасне категорије пристизали су радови на задате теме, а вредносни суд доносио је жири у различитом саставу. За прву узрасну категорију жири су чиниле Бојана Kулиџан Громовић,  Владан Савићевић и  Ана Ђеровић Вујичић. У оквиру друге узрасне категорије  чланови жирија били су Мила Мутавџић, Марина Милошевић и Мица Kостић. Радове средњошколаца вредновале су Сања Перовановић,  Данијела Kовачевић Микић и  Верица Kостић. Жири за вредновање радова из дијаспоре чинили су Наташа Турунташ,  Дејан Славковић и  Данијела Kовачевић Микић.

У оквиру прве узрасне категорије, међу млађим основцима награђени су:

За поезију:

  1. место –  Чије су руке највредније, Нађа Пенчић, ОШ „Никола Тесла”, Београд, проф. Александра Дракулић;
  2. место – Загрљај који ме греје, Маша Мартић, ОШ „Десанка Максимовић”, Зајечар, проф. Селена Аврамовић; 
  3. место – Загрљај који ме греје, Николај Миљковић, ОШ „Предраг Кожић”, Дубовац, проф. Мирјана Бановић.

За прозу:

  1. место – Кад замирише бакина погача, Ружица Раичић, ОШ „Академик Миленко Шушић”, Гуча, проф. Зорица Обрадовић;
  2. место – Загрљај који ме греје, Срна Јовић, ОШ „Стефан Немања”, Ниш, проф. Братислав Денић;
  3. место – Кад замирише бакина погача, Даница Богојевић, ОШ „Краљ Александар I”, Горњи Милановац, проф. Јелена Ацовић;

Похвала: Краћи драмски текст Кад замирише бакина погача, Ања Петковић, ОШ „Десанка Максимовић”, Зајечар, проф. Селена Аврамовић.

        У оквиру друге узрасне категорије, међу старијим основцима награђени су:

За поезију:

  1. место – Чувари породичног огњишта, Емилија Костић, ОШ „Сретен Лазаревић”, Прилике, проф. Верица Костић;
  2. место – Лепота мога завичаја, Маша Радовић, ОШ „Никола Тесла”, Београд, проф.

Александра Дракулић и Морава нас вода отхранила, Василиса Милојковић, ОШ „Вук Караџић”, Ћуприја, проф. Драгана Благојевић;

  • место – Лепоте мог завичаја, Анђела Димитријевић, ОШ „Никола Тесла”, Београд, проф. Александра Дракулић и  Чудесна лепота мог завичаја, Јована Чаркић, ОШ „Јован Стерија Поповић”, Вршац,  проф. Гордана Ковачевић.

Похвала је припала за рад: Чудесна лепота мог завичаја, Нађа Крсмановић, ОШ „Свети Сава”, Горњи Милановац, проф. Вања Милошевић.

За прозу:

  1. место  – Чудесна лепота мог краја, Ива Крнетић, ОШ „Свети Сава”, Чачак, проф. Марија Ћаловић ;
    1. место – Мој завичај, Василиса Милојковић, ОШ „Вук Караџић”, Ћуприја, проф. Драгана Благојевић;
    1. место – Чувари породичног огњишта, Стефан Лахер, ОШ „Десанка Максимовић”, Зајечар, проф. Стеван Јовановић.

Похвала: Чудесна лепота мог завичаја, Јована Глиџић, ОШ „Стефан Немања”, Ниш, проф. Тања Цекић. 

За драмске текстове:

1. место  – Чудесна лепота мог завичаја, Николина Мојсиловић, ОШ „Сретен Лазаревић”, Прилике, проф. Радмила Костић;

Похвале за групне радове, изван такмичарских категорија, добили су ученици ШОСО „1. новембар” из Чачка и ученици првог разреда ОШ „Милинко Кушић” из Ивањице. 

      Награђени у трећој узрасној категорији, међу средњошколцима су:

За поезију:

  1. место – Србија, Милена Тошић, Медицинска школа, Чачак, проф. Ана Пајевић;
  2. место –  Србија, Јелена Петковић, Прехрамбено-угоститељска школа Чачак, проф. Јелена Ружић;
  3. место – Србија, Сара Сладојевић, ЈУ Техничка школа, Градишка (Република Српска), проф. Светлана Видовић.

За прозу:

  1. место – Песник преводи Божје поруке на људски језик, Маријана Петронијевић, Гимназија, Чачак, проф. Александра Мишић;
    1. место –  Слово је стуб,  а реч је темељ. То кад имаш, народ лако узраста, Ива Ранђеловић, Средња школа, Нова Варош, проф. Милана Перошевић;
    1. место – Србија, Петра Арсић, Уметничка школа, Ниш, проф. Марија Глиџић.

У оквиру радова из дијаспоре специјално признање „Млади чувари српске народне културе” додељено је Гимназији у Вуковару, која је на конкурс послала пет радова изузетно високог квалитета, а Похвала је припала Онлајн школи српског језика, културе и традиције „Сава” из Београда која је подстакла ученике из Америке и Аустралије да учествују на овом конкурсу.

Културно-уметнички део програма био је сачињен од мелодије, речи, слика и рукотворина као сублимације поменутих трудбеника! Преглед песама о српској земљи и Косову и Метохији милозвучно, музичким соло изведбама, присутнима су се представиле и ученице Нађа Вукићевић и Јана Маринковић из ОШ „Милица Павловић”.

Ученици ОШ „Сретен Лазаревић” из Прилика, које већ годинама уназад предано припрема Верица Костић, проф. српског језика и књижевности, припремили су изузетан приказ сцена из живота народа српског, овенчан елементима фолклористике. Родољубље је звонко одзвањало песмом „Ово је Србија”, коју су извели диригент и проф. солфеђа Петар Павловић и проф. српског језика и књижевности Милица Матовић.

Патриотски тон у програму је настављен песмом „Грачаница” Десанке Максимовић, а рецитовала ју је Андријана Главоњић, ученица Медицинске школе.

Свој допринос у оквиру програма дали су и ученици ШОСО „1. новембар” својим филмомм, а у оквиру њега улоге су имали ученици који су симболично приказали лик Вука и потребу за очувањем српског језика и писма!

У завршном делу програма симболично је изречена ауторска беседа Маријане Петронијевић, ученица чачанске Гимназије.

Оваквим признањима, речју и делом Удружење настоји да сведочи о потреби да се прегалачки рад појединца и колектива препознаје! Такво делање је као искра која успева да исијава у свакодневици и тако распламса вредности српског идентитета, које су нам језик, култура, традиција и вера утиснуле!

Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.