ИЗЛОЖБА ЧАЧАНСКОГ НАРОДНОГ МУЗЕЈА У ГАЛЕРИЈИ СТАРЕ ХЕРЦЕГОВИНЕ У ФОЧИ
Изложба чачанског Народног музеја, под називом “Ишчезли свет минулих епоха”, ауторке Биљане Чкоњевић, кустоса палеонтолога, отворена је прошле среде, 26. јуна, у Галерији Музеја Старе Херцеговине у Фочи, а посетиоцима ће бити доступна до 1. августа. На отварању изложбе директорка Народног музеја Делфина Рајић изразила је задовољство што су у Музеју Старе Херцеговине и што после изложби “Овчарско–кабларских манастира” и “Прича о накиту”, наша установа и даље наставља мисију која живи више од седам деценија:
– Народни музеј, као чувар колективне свести, уз материјално благо које поседује, а које је стручно распоређено по различитим збиркама, представиће део природне културне баштине, на основу које је урађена реконструкција некадашњег живог света приказаног на изложби “Ишчезли свет минулих епоха”, ауторке Биљане Чкоњевић, палеонтолога Народног музеја Чачак.
– Из своје збирке издвојила је интересантне примерке фосила, приказала их на форексима који су груписани по својој систематској припадности, геолошкој старости и месту наласка, и тако дочарала кључне фазе у историји Земље и еволуције живог света. Сви примерци фосила који су приказани на форексима имају посебну вредност са више аспеката, како музеолошког, образовног, тако и научног, јер су нађени на местима која нису више доступна истраживању, а њихово даље проучавање омогућава да се геолошка прошлост приближи очима јавности – рекла је Делфина Рајић, наглашавајући да су поносни на сарадњу установа које брину о културном наслеђу, размењују идеје и искуства, непрекидно уче и теже локалном, националном и регионалном повезивању, што је и смисао битисања установа културе.
На отварању изложбе “Ишчезли свет минулих епоха” присутни су “отпутовали” у далеку геолошку прошлост, захваљујући ауторки Биљани Чкоњевић:
– Било је много фаза непрестане борбе мора и копна и масовних изумирања. Снажне вулканске ерупције пратиле су геолошке процесе, лава се пробијала кроз земљину кору до њене површине и мењала изглед околних стена. Клима се мењала, а простори које ми сада познајемо били су на сасвим другачијим географским ширинама и дужинама у односу на данашње. Ови простори, као и простори тадашње Европе, били су доста јужније, него данас. Док су на глобалном светском нивоу господарили диносауруси, овај део Европе и Средоземља био је заробљен воденим басенима океана Тетиса. Стварале су се наслаге у којима је остао заробљен некадашњи морски свет, чији су фосилни остаци приказани на нашим паноима.
Према речима ауторке изложбе, у геолошкој прошлости на нашим просторима егзистирало је и чачанско-краљевачко језеро, касније услед тектонике настаје више испресецаних депресија у којима су се стварали слатководни седименти, а таложењем су се формирали кречњаци у којима су касније нађени фосилни остаци риба.
– У многим геолошким уxбеницима неизоставно се цитира чачанска серија позната по локалитетима са рибљим остацима. Након 15 милиона година постојања, чачанско језеро је почело да се повлачи. Упоредо са издизањем планина дошло је до пуцања земљине коре и спуштања комплекса, што је створило простор да се формира Панонско море, које ће обележити период наредних 30 милиона година. Издизањем Карпата, образовањем Дунава отичу и последње воде Панонског мора. Остају низије којима ће ходати најкрупнији сисари геолошке прошлости, мамути, xиновски јелени, бизони…, чији су фосилни остаци приказани на нашим паноима. На основу тумачења фосила из палеонтолошке збирке издвојила сам најатрактивније и настала је изложба “Ишчезли свет минулих епоха”, која је конципирана кроз неколико целина. На овој изложби значајно место заузима један постер, где се налази прва фосилна риба, коју баштини управо по оснивању Музеја тадашњи први управник Станко Холечек, који је био и један од иницијатора да се отвори Музеј у Чачку – рекла је на отварању изложбе Биљана Чкоњевић, позивајући посетиоце да када прођу поред неке стене или камена обрате пажњу, јер можда скрива неку тајну и сете се ове приче.
Директорка Музеја Старе Херцеговине Душка Станковић нагласила је да је задовољна што се изузетна сарадња две установе наставља, што ће посетиоци у Фочи имати прилику да погледају део природног блага из Палеонтолошке збирке Народног музеја Чачак, приказаног на изложби “Ишчезли свет минулих епоха”.
Н. Р.
Фото: Архива Народног музеја