ИЗЛОЖБА „НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ: ЈЕДНА СЛИКАРКА, 15 ФОТОГРАФА, 30 УМЕТНИЧКИХ ДЕЛА“
Изложба ,,Надежда Петровић – једна сликарка, 15 фотографа, 30 уметничких дела”, свечано је отворена у четвртак, 29. јуна, на Римском тргу испред хотела ,,Београд” у Чачку. Настала је у сарадњи са Министарством културе Републике Србије, Уметничком галеријом ,,Надежда Петровић” у Чачку и Color Media Communications, која наставља популаризацију славних српских и југословенских сликара, уз ангажман чувених уметничких и модних фотографа. Ауторка изложбе је новинар Душка Јованић.
Репродукције оригиналних дела најзначајније српске сликарке с краја 19. и почетка 20. века, Надежде Петровић, као и уметничке фотографије, постављене су на специјалним паноима на Римском тргу поред хотела „Београд“, отвореног 1900. године, у време, када је Надежда насликала своја најзначајнија дела. Нека од Надеждиних дела којима су фотографи уметници били инспирисани су: „Девојчица у белом“, „Портрет старице“, „Портрет седе жене“, „Ксенија“, „Призренка“, „Баварац“, „Жена са сунцобраном“, „Жена са дететом“, „Плетиља“, „Воденица“, „Женски акт“, „Море“, „Девојчица у белом“…
– Настављамо традицију после изложби у Галерији „Сава Шумановић“ у Шиду, Милан Коњовић у Сомбору, у Музеју града Београда, где је била изложба посвећена Паји Јовановићу уз цитате и авангардни приступ његовим сликама. Спектакуларном поставком фотографи су се нашли у Пожаревцу у мистичном и зачараном свету Милене Павловић Барили, да би сада, у Чачку, у престоници културе, стали пред велики опус Надежде Петровић, рођене пре тачно 150 година у овом граду. И врло је важно да то радимо у сарадњи са Галеријом „Надежда Петровић“, а да је она у историју српских великана ушла не само као сликарка, него и као активисткиња, боркиња, прва жена ратни фотограф и хероина Првог светског рата. Фотографи инспирисани њеним делима су дали своје виђење које је некада цитат, а некада потпуно авангардно представљање, јер фотографија је одавно постала уметност. Зато се изложба делом и зове „15 фотографа, 30 уметничких дела“ – рекла је новинарка Душка Јованић, у име Color Media Communications и захвалила свим фотографима на инспирацији и одзиву.
У име свих фотографа који су изложили своја дела, а у Чачку су били присутни Миша Обрадовић, Север Золак, Вук Дапчевић, Јаков Симовић, обратила се уметница у фотографији Вукица Микача. Она је том приликом изразила задовољство што учествује у изложби посвећеној Надежди Петровић, напомињући да су се поводом Надеждиног јубилеја окупили уметници фотографи да јој на тај начин одају почаст, односно, да је ова изложба омаж великој уметници. Она је за ову прилику изабрала да ради женски акт, тачније, скицу за женски акт, што је одавно желела и била је одушевљена што је то могла да уради кроз интригу, будући да је на њеној фотографији заправо мушкарац.
– Ја сам својим радом на неки начин спојила Надежду и Немачку, с обзиром на то да је она живела и радила у Минхену. И решила сам исто као и она, а њој су родитељи саветовали да буде удавача, она је рекла нее, биће уметница, тако да сам и ја у свом животу решила да будем уметница, а не удавача, па сам стигла на тај начин данас до Чачка. Надежда ми је важна зато шпто мислим да је нама женама пробила пут, женама фотографима. Она је први ратни фотограф и жена слободних погледа, иноваторка, много нам је помогла у каријери. Наравно, дивим се њеној храбрости, сад кад би, не дај Боже, заратило, мислим да бих оставила објектив и превијала рањенике. Тако да се ту Надежди апсолутно дивим, и оно што је за мене посебна част, ја сам прва добитница Медаљона за уметност „Надежда Петровић“, који радо и с великом чашћу данас носим у Чачку. То је била изузетна жена, и ја се надам, пошто живимо сада поново у турбулентном времену да ми своје фото-апарате, објективе и обрађивање фотографија нећемо заменити обрађивањем рана. Дакле, нака анђели чувају нас и Надежду Петровић – поручила је Вукица Микача.
Отварање изложбе на Римском тргу Градског шеталишта у Чачку, пратили су одломци монодраме „Ненаписана писма“ у извођењу Вање Милачић, настале према тексту Милкице Милетић.
Изложбу је отворио Предраг Живковић, заменик директора Уметничке галерије „Надежда Петровић“, изразивши задовољство што се Уметничка галерија нашла у партнерском односу са организацијом „Color Media Communications“, који су своју идеју спровели већ неколико пута у разним музејима и галеријама у Србији, нарочито у години када је Чачак „Престоница културе“ и у години када обележавамо јубилеј, 150 година од рођења Надежде Петровић.
– Заиста је узбудљиво да и на овакав начин суграђанима и гостима Чачка представимо стваралаштво Надежде Петровић и савремених уметника који стварају инспирисани њеним делима. Заиста је узбудљиво видети да и после 150 година Надеждина дела делују тако живо и да изазивају и инспиришу савремене уметнике да створе тако аутентична дела. Драго ми је да овде видим, како искусне фотографе који су обележили деценије иза нас својим фотографијама из свих области, тако исто ми је драго да видим и младе фотографе који су имали исту инспирацију, посебно зато што их представљамо на отвореном простору – истакао је Живковић.
Изложба ће бити постављена у јавном простору две недеље.
Зорица Лешовић Станојевић
ФОТОГРАФИ АУТОРИ
Поред наведених и присутних на отварању изложбе, аутори фотографија су и: Марко Крунић, Моника Павловић, Александар Црногорац, Бранислав Брајан Рашић, Катарина Батута Вишекруна, Јасна Пролић, Вук Видор, Сања Стефановић, Небојша Бабић и Владимир Миливојевић Boogie.