-Zagovornik sam da u svakom voćnjaku ima starih sorti šljiva. Gajim u Rošcima oko 200 stabala drenovke ili crvene ranke, kako je ko zove. Ona daju najbolju rakiju. Jednostavno pitkija je. Ima na Kablaru još voćnjaka sa zasadima starih sorti, a trebalo bi da ih bude više u našem kraju – smatra Vladan Čvrkić, proizvođač rakije „Kablarski grom“. I on je podržao inicijativu grupe stručnjaka i proizvođača da stare sorte i šljivovica povrate značaj koji im pripada.
Zato u sastavu Sekcije za poljoprivredu Privrednog udruženja Unija 2000 nastaje i Grupa za rakiju. Prethodnih dana održan je prvi sastanak i predstavljen program „Inicijativa za uspostavljanje organizovane proizvodnje i prodaje šljivovice bazirane na autohtonim sortama Zapadne Srbije“.
-Očuvanje starih sorti je vrlo važno, ne samo u ekonomskom i tehnološkom pogledu, već i zbog biološke raznovrsnosti. Inicijativa je odavno pokrenuta, zbog svih vrednosti koje poseduju, stare sorte šljiva bi trebalo sačuvati, osavremeniti tehnologiju uzgoja i proizvodnju rakije. Sastali smo se da se ujedinimo i zajednički potražimo pomoć nadležnih državnih institucija – najavljuje Velimir Mitrović, jedan od inicijatora za očuvanje starih sorti šljiva.
Grupa za rakiju bi objedinila nauku, Institut za voćarstvo i Agronomski faklutet, kao i proizvođače. Osim crvene ranke, od starih sorti ponegde su se zadržale dragačevka i trnovača. Madžarka nije autohtona sorta, iako je na ovim prostorima više od 200 godina, a i vrlo je osetljiva i podložna na virus šarke.
Z. J.