Dragačevo Region

ИНИЦИЈАТИВА УДРУЖЕЊА „НАШЕ ДРАГАЧЕВО“: ПОЧЕЛО ПРИКУПЉАЊЕ ПОТПИСА ЗА УЛИЦУ НАРОДНОГ ДОБРОТВОРА АНДРИЈЕ ПРОТИЋА У ГУЧИ

ДА СЕ ДОБРА ДЕЛА НЕ ПРЕПУСТЕ ЗАБОРАВУ!

Удружење „Наше Драгачево“ и ФК „Драгачево“ покренули су иницијативу да део постојеће Улице Чеде Васовића у Гучи добије име по Андрији Протићу, великом народном добротвору, домаћину, политичару, народном посланику, банском већнику, дугогодишњем председнику општине Гучке, председнику Драгачевске банке, који је преминуо тачно на Никољдан, 19. децембра 1945. године. Његови потомци су се сагласили са овом иницијативом.

Тачно на Никољдан, 19. децембра 1945. године, упокојио севелики народни добротвор, домаћин, политичар, народни посланик, бански већник, дугогодишњи председник општине Гучке, председник Драгачевске банке Андрија Протић.

Андрија Протић је рођен у Гучи 1869. године. Потицао је из угледне гучке домаћинске породице, чији је родоначелник легендарни прота Милутин Илић, Гучанин, предводник Драгачевске народне војске у Првом устанку (1804-1813). Андрија представља једну од најзначајнијих историјских личности коју су Гуча и тај део Драгачева изнедрили. Био је истакнути јавни радник, а током двадесетих и тридесетих година 20. века биран је за народног посланика и већника Дринске бановине, истакнути члан и предводник Народне радикалне странке Николе Пашића. За већника Дринске бановине у Сарајеву, испред Драгачевског среза, именован је декретом 23. јула 1930. године. Носилац је бројних високих државних и црквених  одликовања, попут Ордена Светог Саве.

Био је велики  народни добротвор чијом заслугом су изграђене основне школе у Гучи (стара школска зграда), Ртима, Турици, Горњој Краварици и Тијању и пробијен, трасиран и саграђен модеран  пут од Гуче за Чачак, а поклонио је и своје земљиште за прво игралиште ФК „Драгачево“, поред реке Бјелице, на локацији данашњих Драчиних магацина и Улице Војводе Степе и помогао, као бански већник у Сарајеву, регистрацију клуба.

Сматра се најбољим учеником Народног трибуна Ранка Тајсића, чији је близак сарадник био у својим младим данима. Био је кратко ожењен Ранковом ћерком Јулком, али је брак кратко трајао због њене преране смрти услед тада смртоносне дифтерије.

У време његовог јавног деловања и  председниковања општином Гучком долази до снажног привредног развоја Гуче,  насељавања, урбанизације и изградње. Био је оснивач и први председник Драгачевске пољопривредне банке у Гучи 1899. године и њен највећи акционар. Биран је за народног посланика Скупштине Краљевине Срба, Хравата и Словенаца 1925. године. Дужи низ година биран је и за већника Дринске бановине у Сарајеву, с почетка тридесетих година 20. века. Делујући као посланик, изборио се за издвајање средстава за изградњу гучке Болнице и Женске занатске школе. На његову препоруку је грађена и стара зграда школе у близини цркве у Гучи.

Андрија Протић почива на старом гучком гробљу, изнад данашње зграде Основне школе у Гучи.

Потписи подршке за иницијативу да народни добротвор Андрија Протић добије своју улицу у Гучи могу се дати у ФК „Драгачево“, у Удружењу „Наше Драгачево“, као и код Андријиних потомака у Гучи. Такође, ко жели а није у прилици да потпише ову иницијативу може то учинити и дописом на мејл: Nasedragacevo@gmail.com

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.